Ramón Díaz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ramón Díaz
Ramón Díaz (25383125054) (2) (cropped).jpg
Díaz si trajner i Paraguajit
Të dhënat personale
Emri i plotëRamón Ángel Díaz
Data e lindjes (1959-08-29) 29 Gusht 1959 (61 vjeç)
Vendi i lindjesLa Rioja, Argjentinë
Gjatësia1,73 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualPyramids (trajner)
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1978–1982River Plate123(57)
1982–1983Napoli25(3)
1983–1986Avellino78(22)
1986–1988Fiorentina53(17)
1988–1989Internazionale33(12)
1989–1991Monaco60(24)
1991–1993River Plate52(27)
1993–1995Yokohama Marinos75(52)
Gjithsej499(215)
Ekipi kombëtar
1978–1979Argjentina U206(8)
1979–1982Argjentina22(10)
Ekipet e menaxhuara
1995–2002River Plate
2004–2005Oxford United
2007–2008San Lorenzo
2008–2009América
2010–2011San Lorenzo
2011–2012Independiente
2012–2014River Plate
2014–2016Paraguaji
2016–2018Al-Hilal
2018Al-Ittihad
2019–Pyramids
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ramón Díaz (lindur më 29 Gusht 1959) është një ish-futbollist argjentinas.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin argjentinas ka luajtur 22 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja argjentinase
Vite Ndeshje Gola
1979 1 1
1980 9 4
1981 4 1
1982 8 4
Gjithsej 22 10

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]