Roger de Flor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roger de Flor

Roger de Flor (1267 – 30 prill 1305), i njohur edhe si Ruggero/Ruggiero da Fiore ose Rutger von Blum ose Ruggero Flores, ishte një aventurier ushtarak italian dhe udhëheqës aktiv në Aragonese Sicili, Itali dhe në Perandorinë Bizantine. Ai mbajti titullin Numërimi i Maltës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte lindur në Brindisi, në Mbretërinë e Sicilisë, djali i dytë i një fisnikeje italiane të Brindisit dhe një gjermani gjuetar skifterësh të quajtur Richard von Blum (Blume do të thotë lule në gjermanisht) në shërbim të krerëve Hohenstaufen të Italisë Jugore.

Në tetë vjet ai u dërgua në det në një galerë që i përkiste Kalorësve të Templarëve. Ai hyri në urdhër[1] dhe u bë kryetar i një galere. Pasi shpëtoi të pasuritit e mbijetuar gjatë rrethimit të Acres nga Mamluk Sulltan Al-Ashraf Khalil në vitin 1291 në Qipro, sipas disa intrigave dhe konflikteve personale, ai ishte i akuzuar për grabitje dhe u denoncua te papa si një hajdut dhe një femohues. Kjo ka rezultuar në dëbimin e tij nga urdhri. Roger ikën për në Xhenovë, ku ai huazon shuma të konsiderueshme nga Ticino Doria, për të blerë një anije të re dhe filloi një karrierë në pirateri.[1]

Lufta mes mbretërive aragonezë të Aragonit dhe mbretërve francez të Napolit për zotërimin e Sicilisë ndodhi në këtë kohë ndodh; dhe Rogeri, si një nga komantantët ushtarak me më së shumti përvojë në kohën e tij, ishte thirrur në shërbimin e Frederikut, mbretit të Sicilisë, të cilët i dhanë gradën e zëvendës-admiralit. Kur Paqja e Caltabellottas solli luftë në fund të vitit 1302, Frederiku ishte jo i gatshme dhe jo në gjendje për të mbajtur një ushtri mercenare dhe ishte i shqetësuar për të liruar ishullin nga trupat (të quajtur "Almogavars"), për të cilët ai nuk kishte mjete për të paguar. Duke pasur parasysh situatën politike dhe ushtarake, Roger gjeti një mundësi për të fituar shërbimet e tij të dobishme në lindje, duke luftuar kundër turqëve otomanë, të cilët drejtonin Perandorinë Bizantine.

Perandori Andronicus II Palaeologus i Perandorisë Bizantine përballej me rrethimin nga Turqit Osmanë, një fis islamik që i afrohej kryeqytetit të tij perandorok pasi mundën ushtritë e tij dhe që ishin në kërkim të pjesës më të madhe të terriorit të tij. Duke kërkuar për ndihmë nga mbretëritë evropiane ai i bëri Rogerit një ofertë të shërbimit së bashku me ushtrinë Almogavar nën komandën e tij. Në shtator të vitit 1302 Roger së bashku me flotën e tij dhe ushtrinë, tani i njohur si Catalan Company, 6,500 të fortë, arritën në Konstandinopojë.[2] Ai ishte miratuar në familjen perandorake duke u martuar me mbesën e perandorit Maria Asenina (bija e Ivan Asen III i Bullgarisë),[3] dhe u bë duka i madh (megas doux) dhe komandant i përgjithshëm i ushtrisë dhe flotës.

Ballafaqimi me një kundërshtim të fortë nga më të fuqishmit Genoese, disa javë kaluan të humbur në shpërndarje, intriga, dhe në argumente të përgjakshme kundër Genoese të cilët kishin për qëllim ta mbanin atë larg nga qarqet e pushtetit, Roger dhe njerëzit e tij u dërguan në Azi, dhe thuhet se i zbrapsi turqit deri në Armeni dhe Iran[citim i duhur]. Pas këtyre sukseseve me truqit ata hynë në të katërtën e dimrit në Cyzicus. Në Maj të vitit 1304 ata përsëri morën fushën, mundën turqit në Germe së bashku me forcat Bizantine nën Hranislavin dhe dhanë shërbimin e rëndësishëm për lehtësimin e Philadelphias, pastaj investuan dhe u reduktuan nga turqit.[4] Duke pasur parasysh pozitën e tij të pushtetit ushtarak të pasfiduar, ai u akuzua për shërbim ndaj interesave të tij në vend të atyre të perandorit, sepse ai ishte i vendosur për të gjetur në Lindje një principatë për veten e tij. Ai dërgoi thesaret e tij në Magnesia, por njerëzit vranë katalanasit e tij dhe kapën thesaret. Ai pastaj rrethoi qytetin, por sulmet e tij u zmbrapsën, dhe ai ishte i detyruar të dalë në pension.

Duke u rithirru në Evropë, ai vendosi trupat e tij në Gallipoli dhe qytete të tjera, dhe vizitoi Kostandinopojën për të kërkuar ta paguajnë për Almogavars. Roger është krijuar Cezar, ka mundësi në dhjetor të vitit 1304.

Në prill të vitit 1305, ai u vra në Adrianople nga i biri i Andronikos, Michael.[5]

Kompania u hakmorr vetë, duke e plaçkitur nga Maqedonia në Trakë.[5]

Letërsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e hershme e Catalan Company u tregua nga Ramon Muntaner, një anëtar i shoqërisë, në veprën e tij Crònica.

Jeta e Roger de Flor frymëzoi karakterin imagjinar të Tirant lo Blanc, një romancë epike me shkrim nga Joanot Martorell, botuar në Valencia në vitin 1490. Ajo është një nga më të njohurat vepra të letërsisë të mesjetës në gjuhën katalane, dhe ka luajtur një rol të rëndësishëm në evoluimin e Perëndimore Romane në sajë të ndikimit të tij mbi Miguel de Cervantes.

Roger de Flor është një nga personazhet kryesore të Kalorësit e Vdekjes ("Surma ratsanikud"; 1963), një roman historik nga shkrimtari estonez Karl Ristikivi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "The Master's Hand and the Secular Arm:Property and Discipline in the Hospital of St. John in the Fourteenth Century", Mark Dupuy, Crusaders, Condottieri, and Cannon: Medieval Warfare in Societies Around the Mediterranean, ed.
  2. ^ Waley, Daniel (1984). Later Medieval Europe. Longman. fq. 164. ISBN 0-582-49262-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Пламен Павлов - Бунтари и авантюристи в средновековна България
  4. ^ Dimitri Korobeinikov, Byzantium and the Turks in the Thirteenth Century, (Oxford University Press, 2014), 285-286.
  5. ^ a b "The Catalan Company and the European Powers, 1305-1311", R. Ignatius Burns, Speculum, Vol. 29, No. 4 (Oct., 1954), 752.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • [./File:Wikisource-logo.svg ] Ky artikull përfshin tekstin nga një botim tani në domenin publik: Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Flor, Roger di". Encyclopædia Britannica (11-të ed.). Cambridge University Press.
  • Francisco de Moncada, katalonje, Yahoo.
  • Ernest Marcos Hierro, Almogàvers: la història, L'esfera dels llibres, Barcelona 2005.