Jump to content

SAGEM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sagem
LlojiPublike, Ndërkombëtare
IndustriaQ112165383
Telekomunikacioni
electrical industry Edit this on Wikidata
Themeluar nëParis, France (1924)
ThemeluesiFredrik Idestam
Leo Mechelin
Zyrat qendroreParis
Zona e shërbimit
Ndërkombëtare
Faqja e internetitSagem.com

Sagem (Société d’Applications Générales de l’Electricité et de la Mécanique) është një shoqëri franceze që operon ne lëminë e komponenteve elektronikë. Në vitin 2005 Sagem u shkri me Snecma duke formuar kështu shoqërinë Safran.

Historia e kompanisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frëngjisht-kompani e teknologjisë së lartë SAGEM S.A. ka gdhendur nga një pozicion komandues për veten në mesin e botës së kompanive elektronike të larta, pavarësisht nga përmasat e saj relativisht modeste. Prodhuesi i dytë ne Francë i pajisjeve të telekomunikacionit dhe një nga udhëheqësit e botës, SAGEM prodhon GSM dhe aparate WAP tëtelefonave celular, një treg në të cilin produktet e SAGEM llogariten për më shumë se gjysma e shitjeve të tregut total, faks makinat, sistemet e rrjeteve, përinternet, kabllovik dhe transmetimet satelitore. SAGEM është edhe në Evropë numër dy për prodhime elektronike për industrinë e mbrojtjes dhe të sigurisë. Brenda kategorive të produkteve të veçanta, SAGEM ka zënë pozicione evropiane dhe globale, të tilla si sistemet inerciale, sistemet optronike dhe kontrollet e fluturimit me helikopter. Nëpërmjet filialit të saj Morpho SAGEM, kompania është udhëheqëse botërore në sistemet automatike për njohjen e gjurmëve të gishtrinjëve, të përdorura nga forcat e policisë dhe agjencive të tjera në të gjithë botën. SAGEM gjithashtu prodhon sistemet optike për industritë hapësinore dhe në astronomi. Segmenti i tretë i produkteve të SAGEM është tregu i automobilave, ku kompania është e specializuar në sistemet elektronike tëautomobilave. Shpërndarja e automobilave kompanisë ia shton 22 për qind të shitjes së kompanisë. Udhëhequr nga kryetari dhe CEO Pierre Faurre, kompania ka dyfishuar shitjet e saj vjetore në dhjetë vjet, dhe është parashikuar rritja e vazhdueshme.

Teknologjia e lartë e viteve 1980[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marcel Mome themeloi Société pour l'Zbatim Generale de l'Electricité et de la Mécanique (SAGEM) në Paris në vitin 1924. U formua fillimisht për të prodhuar vegla dhe pajisje të tjera për prodhues të gomave Michelin frengjisht, Mome i cili mbeti në krye të shoqërisë deri më 1962, u kthye shpejt në industrinë e mbrojtjes. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, kompania u fut akoma më ngushtë në përfshirjen e mbrojtjes së vendit dhe në industrinë e aeronautikës.Kompania vazhdoi fokusin e saj të mbrojtjes me udhëheqjen e presidentit të saj të dytë, Robert Labarre, i cili mori drejtimin e kompanisë nga Mome dhe mbeti deri në vitin 1987.

Edhe pse SAGEM mbeti kryesisht një kontraktor i mbrojtjes,kompania u zgjerua edhe në sektorin e telekomunikacioneve dhe u bë prodhuesi i dytë në botë për këtë lëmi. Deri në vitet 1980 një lloj i ri i produkteve komunikuese u shfaqeshën në treg, duke kërcënuar pozicionin e SAGEM. Makina e faksit, edhe pse ende e kufizuar kryesisht për bizneset, premtoi që të bëhet një aplikim familjar nga fillimi i viteve 1990. Kapur në befasi, shumica e komunitetit elektronik Evropian, duke përfshirë kompani të rëndësishme të tilla si Alcatel dhe Siemens, e gjeti vetën jo të rrezikuar nga rivalët aziatikë si Matsushita,Samsung dhe Canon. Në vend se të përpiqen të hyjnë në konkurs për tregun e makinave të faksit, akoma të etur për të ruajtur pozicionin e tregut ndërtuar përmes shitjeve të tij teleks, SAGEM mori një qasje të ndryshme nga ajo e konkurrentëve të mëdhenj të saj evropian. Duke u gjendur e rrezikuar në zhvillimin e teknologjisë për prodhimin e makinave të veta të faksit, veçanërisht duke pasur parasysh koston e lartë të zhvillimit të gjeneratës së parë të teknologjisë, SAGEM hyri në një marrëveshje të shpërndarjes me Murata të Japonisë.

Lideri i teknologjisë së lartë në vitet 1990[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faurre kishte kapur menjëherë rëndësinë e makinave të reja faksimile dhe nevojën e SAGEM për të konkurruar në këtë arenë të re . Në të njëjtën kohë të klimës politike, Bashkimi Sovjetik ka futur liri të reja për tu përgatitur për rënien e buxhetit deri në fund të dekadës dhe në fund të epokës së buxheteve të mbrojtjes duke e vendosur SAGEM në pozitën e parë. Makina e re ka ndihmuar SAGEM për tu rritur në radhët e botës së prodhuesve kryesorë të makinave faksimile duke mundësuar që kompania të udhëheqë me tregun evropian në fillim të viteve 1990. Kompania gjithashtu ka zgjeruar gamën e produkteve. Në vitin 1991, SAGEM ka ndihmuar përsëri në revolucionin e tregut në makinat e faksit, por për konsumatorët individual. Gjenerata e re e makinave, që shiten në dyqane u bë gjithashtu një pjesë e rëndësishme e një lëvizjeje në rritje.

Degët kryesore: CR Sagem; morpho Inc (Shtetet e Bashkuara) SAGEM, Sagem Inc (Shtetet e Bashkuara); Industries SFIM, Minerve Sci; AVIAC, CERME; REOSC. Konkurrentët kryesor: Alcatel; biometrike Digital Inc; Corporation Nokia, Teknologjia Pace Micro PLC; GmbH Robert Bosch, Siemens AG, Tyco International Ltd.

Produktet e Sagem[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Hilo – GSM / GPRS M2M
 • Hilo NC – Sipërfaqja Mount GSM / GPRS M2M
 • MO200 – GPRS M2M
 • MO300 – EDGE/GPRS M2M
 • XS200 – Sagem Quad-Band GPRS/GSM M2M
 • Compact GPRS – Wireless GPRS Modem Adapter
 • 14782 – Plastic Restraining Clip
 • 24-5604-120-222-829 – 120 pin board to board connector
 • MO110d – Sagem GSM M2M Module
 • MO170 and MO190 – Sagem Tri-Band GPRS/GSM M2M Modules
 • MOD170 and MOD190 – Sagem Tri-Band GPRS/GSM M2M

Sagem-Aviacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Profili i biznesit: Sagem Avionics, Inc, i specializuar në aviacion për avion civil dhe ushtarak është i bazuar në fushën Dallas metro, Teksas. Shtrirja e saj e biznesit përfshinë mbështetje teknike, Zyrtari Komunal për Kthim (mirëmbajtje, riparim) shërbimet për marketing dhe shitje të produkteve të Sagem, duke përfshirë sistemet e integruara, komponentet e kontrollit të fluturimit, gjendje sistemet e avionit të monitorimit dhe operacionet e fluturimit software të sigurimit të cilësisë.

Produktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Helikopter pa pilot
 • Aktuatorët elektromekanik
 • Kabina me sistem të integruar
 • Sistem për analizën e stacionit tokësor
 • Sistem informues për helikopter gjuajtës

Referimet dhe linqet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]