Jump to content

Safet Zec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Safet Zec (lindur më 5 dhjetor 1943) është një piktor dhe dizajner grafik bosnjanë. [1] [2] [3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Safet Zec lindi në qytetin Rogatica, SR Bosnje dhe Hercegovinë, [4] në një familje bosnjane . Ai u diplomua në Shkollën e Arteve të Aplikuara në Sarajevë në vitin 1964. Në vitin 1969, Zeci u diplomua në Universitetin e Arteve të Bukura në Beograd, dhe më pas në vitin 1972 kreu studimet pasuniversitare në të njëjtin universitet. [4]

Në vitet shtatëdhjetë, Safet Zec u bë një nga ekspozuesit kryesorë të realizmit poetik . [4] [5] Deri në vitin 1989, ai jetoi dhe punoi në Beograd me familjen e tij, përpara se të kthehej në Sarajevë . [4] Ai u largua nga Sarajeva në vitin 1992 për shkak të luftës në Bosnje dhe iku në Udine, Itali . [6] Ai ishte një nga artistët më të njohur në Jugosllavi në fillim të viteve nëntëdhjetë.

Safet Zec ka përgatitur mbi 70 ekspozita vetjake në Bosnje dhe Hercegovinë dhe në qytete të mëdha anembanë botës. Ai është gjithashtu anëtar i Shoqatës së Artistëve Pamor të Bosnjës dhe Hercegovinës . Ai ka fituar mbi 20 çmime dhe është vlerësuar për punën e tij. [3] Në vitin 2007 u nderua me Urdhrin e Arteve dhe Letërsisë së Francës. Punimet e tij gjenden në galeri të mëdha evropiane dhe ndërkombëtare, si dhe në koleksione private.

Sot jeton dhe punon në Venecia, Sarajevë, Paris dhe Poçitelj . [3]

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dhoma e motrës sime
 • llozha e Bakareviqit
 • Një dhomë e madhe
 • Shtëpia dhe gjethi
 • Dritaret
 • Shtëpia e madhe në Bistrik që nuk ekziston më
 • Seria e pikturave Srebrenicë
 • Il pane della carità

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bloom, Jonathan; Blair, Sheila, red. (2009). Grove Encyclopedia of Islamic Art & Architecture: Three-Volume Set. Oxford University Press. fq. 302. ISBN 9780195309911. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Robins, Kelvin (2006). The Challenge of Transcultural Diversities: Transversal Study on the Theme of Cultural Policy and Cultural Diversity : Final Report, Volume 772. Council of Europe. fq. 138. ISBN 9789287159687. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c "Safet Zec Bio". safetzec.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c d "Safet Zec". U.S. Department of State. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Carmichael, Cathie (2015). A Concise History of Bosnia. Cambridge University Press. fq. 116. ISBN 978-1-1070-1615-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Lindsay, Shelton (12 dhjetor 2016). "Haunted by War: The Art of Safet Zec". The Culture Trip. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2023. Marrë më 24 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)