Jump to content

Saissac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sajzak
Komunë
Një pamje e përgjithshme e Sajzakut
Një pamje e përgjithshme e Sajzakut
Stema Sajzak
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAude
QarkuCarcassonne
KantoniLa Malepère à la Montagne Noire
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Eric Beteille[1]
Sipërfaqja
1
57.030 km2 (22.019 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
919
 • Dendësia16/km2 (42/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
11367 /11310
Lartësia166–742 m (545–2,434 ft)
(avg. 500 m or 1,600 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Saissac ( shqiptimi frëngjisht[sɛsak]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Saissac ; Shqip: Sajzaku ) është një komunëdepartamentin Audë .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati është i vendosur në rrëzë të malit Montagne Noire (Mali i Zi) në një lartësi prej 467 m dhe ka pamje nga gryka e Vernasonës, si dhe në fushën e luginës që shtrihet midis Karkasonës dhe Kastelnadrit .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i fshatit u shfaq për herë të parë në shekullin e 10-të dhe e ka origjinën nga fjala galo-romane Saxiago. Historia e fshatit është e lidhur fort me kështjellën e tij, e ndërtuar në shekullin e 10-të.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17891.016—    
1962587−42.2%
1968705+20.1%
1975652−7.5%
1982709+8.7%
1990867+22.3%
1999923+6.5%
2008981+6.3%

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pranë Sajzakut, ekziston një transmetues për transmetimin e mesazheve në nëndetëset e zhytura, Transmetuesi La Regine . Direku i saj është ndërtuar në vitin 1973 dhe është 330 metra i gjatë – më i gjatë se Kulla Eifel.

Kështjella e Sajzakut
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.