Jump to content

Castelnaudary

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kastelnadri
Castelnaudary
Një pamje e përgjithshme e Kastelnadrit
Një pamje e përgjithshme e Kastelnadrit
Stema Kastelnadri
VendiFranca
QarkuCarcassonne
Qeveria
 • KryetariPatrick Maugard
Sipërfaqja
1
47,72 km2 (1,842 sq mi)
Popullsia
 (Jan. 2019)
12 128
Emri i banorëveKastelnadar, Kastelnadare
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
11400
Lartësia145–215 m (476–705 ft)
(avg. 165 m or 541 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Castelnaudary ( Frëngjisht: [kastɛlnodɑʁi]  ( dëgjoni) ; Ocitanisht: Castèlnòu d'Arri; Shqip: Kastelnadri) është një komunëdepartamentin Auderajonin OccitanieFrancës jugore. Ndodhet në provincën e dikurshme të Lauragais-it dhe e famshme për gjellën Cassoulet, për prodhimin e së cilës mëton të jetë kryeqyteti botëror dhe për të cilën është një ndër prodhuesit kryesorë.

Kastelnadri është një qytet tregu dhe kryeqyteti i territorit Lauragais . Qyteti ndodhet 50 kilometra në juglindje të Tuluzës, rreth mesit të largësisë mes rrugës nga ai qytet në Mesdhe . Kjo rrugë është përdorur të paktën që nga koha romake dhe sot mbart rrugë, autostradë, hekurudha dhe kanale. Kastelnadri është porti kryesor i Canal du Midi, prej të cilit pati një periudhë begatie në shekullin e 17-të, kur prodhimet bujqësore dhe të përpunuara u bënë më të lehta për t'u eksportuar. Grand Bassin në qytet me 7 hektarë ka zonën më të madhe të hapur të ujit në kanal, dhe sot është porti kryesor i kënaqësisë së tij. Stacioni i Kastelnadrit ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Karkasonën dhe Narbonën.

Prejardhja e emrit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri francez Castelnaudary vjen nga Ocitanishtja Castèlnòu d'Arri - përkthimi në latinisht Castellum Novum Arri - që do të thotë "kështjella e re e Arriusit".

Ngjarjet kryesore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1103. Përmendja e parë zyrtare e një vendbanimi në Kastelnadër.
 • 1211. Gjatë Kryqëzatës Albigjensiane, Simon de Montfort, Konti i 5-të i Leicesterit rrethohet në Kastelnadër nga Konti i Tuluzës dhe Konti i Foksit .
 • 1235. Mbërritja e inkuizicionit papnor, përpjekjet fillestare të të cilit për të identifikuar dhe persekutuar katarët ishin të pasuksesshme për shkak të vëllazërisë mes banorëve të qytetit.
 • 31 tetor 1355. Gjatë Luftës 100-vjeçare, qyteti pushtohet nga Princi i Zi, i cili duke udhëtuar nga Bordoja, shkatërroi qytetet më të dobëta të Gaskonjës dhe më pas Lauragais deri në Narbonë . Qyteti u plaçkit dhe banorët u masakruan. Muret e qytetit u rindërtuan vetëm 10 vjet më vonë.
 • 1477. Qyteti bëhet kryeqyteti i kontesë s Lauragais nën Luigjin e XI të Francës .
 • 1632. Kapja e Henri II de Montmorency pak jashtë qytetit çon në ekzekutimin e tij në Tuluzë me urdhër të kardinalit Richelieu .
 • 15 maj 1681. Vënia në punë e Canal du Midi .
 • 1754. Ndërtimi i L'Ile de la Cybèle.
 • 1814. Marshalli Soult tërhiqet në qytet pas Betejës së Tuluzës përpara se të nënshkruajë një dorëzim përfundimtar në Naurouze .

Banorët e saj quhen Sharjenë (frëngjisht: Chauriens) .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17937.871—    
18007.610−3.3%
18067.924+4.1%
18219.493+19.8%
18319.886+4.1%
183610.186+3.0%
18419.993−1.9%
18469.635−3.6%
18519.992+3.7%
18569.652−3.4%
18619.584−0.7%
18669.075−5.3%
18729.328+2.8%
18769.042−3.1%
188110.059+11.2%
188610.105+0.5%
189110.059−0.5%
18969.720−3.4%
19019.397−3.3%
19069.362−0.4%
19119.542+1.9%
19217.921−17.0%
19267.891−0.4%
19318.054+2.1%
19368.246+2.4%
19468.073−2.1%
19548.765+8.6%
19629.343+6.6%
19689.936+6.3%
197510.118+1.8%
198210.750+6.2%
199010.970+2.0%
199910.851−1.1%
200711.308+4.2%
201211.748+3.9%
201711.598−1.3%

Regjimenti i 4-të i Huaj i Ushtrisë Franceze është vendosur në Kastelnadër që nga viti 1976 dhe baza është e hapur për publikun më 30 Prill ( Dita e Kameronit ) dhe në Krishtlindje.

Kastelnadri vetëquhet Capitale Mondiale du Cassoulet ("Kryeqyteti Botëror i Cassoulet ") dhe legjenda e zanafillës së kësaj pjate (fillimisht e quajtur estofat ) tregon se ajo iu shërbye për herë të parë mbrojtësve të qytetit gjatë rrethimit të vitit 1355. [1]

Qyteti është shtëpia e La Grande Confrérie du Cassoulet de Castelnaudary ("Vëllazëria e kasuletës së Kastelnadrit"), një organizatë që synon të promovojë , të ruajë gjellën dhe traditat e lidhura me të. Një festival vjetor që feston cassoulet " fête du Cassoulet " mbahet në javën e fundit të plotë të gushtit; kështu qendra e qytetit është e mbushur me versione të ndryshme të gjellës tradicionale në atë datë.

Varianti i parapëlqyer i kasuletës në këtë qytet ka për bazë fasulen vendase (e cila është objekt i një aplikimi për statusin e mbrojtur ). Ai gjithashtu përfshin patë ose rosë, mish derri dhe salçiçe Tuluze. [1]

Versionet tradicionale fshatare të recetës mund të marrin dy ditë ose më shumë për t'u përgatitur. Ena tradicionale e gatimit është një enë balte me të njëjtin emër, e quajtur " tavë ".

Rick Stein paraqiti kasollen Castelnaudary në një episod të Odisesë Franceze të Rick Stein dhe receta e tij mund të gjendet në faqen e internetit të BBC Food . [2]

 1. ^ a b "Cassoulet History from the Mairie of Castelnaudary". Mairie de Castelnaudary. Arkivuar nga origjinali më 2012-06-16. Marrë më 26 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Mairie" defined multiple times with different content
 2. ^ Stein, Rick. "Cassoulet". BBC Food. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2008. Marrë më 26 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Hallka te jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]