Jump to content

Narbonë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Narbonne)
Narbonë
Narbonne (Frëngjisht)
Narbona(Ocitanisht)
Narbo(Latinisht)
Nga e majta në të djathë, nga lart poshtë: Stadiumi Parc des sports et de l'amitié; qëndra tregtare Aux Dames de France; Selia e Arqipeshkvit; Katedralja Saint-Just-et-Saint-Pasteur; libraria Médiathèque dhe qendra multimedia; një skulpturë; Korridori i Drejtësisë; Ura e Volterit; Teatri i Narbonës; Sheshi i Këshillit Bashkiak; Ura e Tregtarit me pamje nga selia e Arqipeshkvit; Katedralja dhe Kanali i së Robëruarës; Tregu i mbuluar Les Halles ; Pallati i Sporteve, Artit dhe Punës ; qëndra multifunksionale Espace de Liberté; Via Domitia; stacioni i Narbonës; Charles Trenet, lindur në Narbonë; pamje ajrore e qendrës; kisha e atëhershme Notre-Dame de Lamourguier, tani Muzeu i Lapidarit
Nga e majta në të djathë, nga lart poshtë: Stadiumi Parc des sports et de l'amitié; qëndra tregtare Aux Dames de France; Selia e Arqipeshkvit; Katedralja Saint-Just-et-Saint-Pasteur; libraria Médiathèque dhe qendra multimedia; një skulpturë; Korridori i Drejtësisë; Ura e Volterit; Teatri i Narbonës; Sheshi i Këshillit Bashkiak; Ura e Tregtarit me pamje nga selia e Arqipeshkvit; Katedralja dhe Kanali i së Robëruarës; Tregu i mbuluar Les Halles ; Pallati i Sporteve, Artit dhe Punës ; qëndra multifunksionale Espace de Liberté; Via Domitia; stacioni i Narbonës; Charles Trenet, lindur në Narbonë; pamje ajrore e qendrës; kisha e atëhershme Notre-Dame de Lamourguier, tani Muzeu i Lapidarit
Flamuri i Narbonë
Stema Narbonë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAude
QarkuNarbonne
Qeveria
 • KryetariDidier Mouly[1]
Sipërfaqja
1
172,96 km2 (6,678 sq mi)
Popullsia
 (Jan. 2019)
55.516
 • Dendësia00.032/km2 (00.083/sq mi)
Emri i banorëveNarbonan dhe Narbonane;(Shqip)
Narbonnais&Narbonnaise;(Frëngjisht)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
11262 /11100
Lartësia0–285 m (0–935 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Narbonë (Shqip: Narbonë, [1]Frëngjisht: [naʁbɔn] ; Ocitanisht: [naɾˈβunɔ] ; Latinisht : Narbo [ˈna(ː)rboː] ) është një komunë në Francën Jugore në rajonin Ocitania . Është 849 km larg nga Parisidepartamentin Aude. Ndodhet rreth 15 km nga brigjet e Detit Mesdhe dhe ishte historikisht një port i begatë.

Nga shekulli i 14-të filloi rënia pas një ndryshimi në rrjedhën e lumit Aude . Është komuna më e madhe në Aude, por kryeqyteti i departamentit Aude është komuna më e vogël e Carcassonne .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Narbona është e lidhur me Canal du Midi aty pranë dhe lumin Aude nga Canal de la Robine, i cili kalon nëpër qendër të qytetit. Është shumë afër autostradës A9, e cila lidh Montpeljenë dhe Nîmesin me Përpinjanit dhe përtej kufirit, me Barcelonën në Spanjë. Ekziston edhe një stacion treni i rinovuar së fundmi i cili i shërben TGV në Spanjë, Paris dhe Calais, i cili nga ana tjetër lidhet me Eurostar. Narbona është vetëm 10 km nga plazhi i Narbonës, por është vetëm 2 km nga uji i hapur më i afërt , në La Nautique, megjithëse nuk ka rërë, por guralecë.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i emrit origjinal të qytetit ,Narbo, ka humbur në antikitet dhe mund t'i referohet një fortese kodrinore nga epoka e hekurit afër vendndodhjes së vendbanimit aktual ose banorëve të tij. [2] Regjistrimi më i hershëm i njohur i zonës vjen nga Hekateu i Miletit në shekullin e V para Krishtit, i cili e identifikoi atë si një port dhe treg kelt dhe i quajti banorët e tij Ναρβαῖοι . Në mbishkrimet e lashta emri nganjëherë përkthehet në latinisht dhe nganjëherë përkthehet në gjuhën iberike si Nedhena

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën romakët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Narbonne u themelua në Gali nga Republika Romake në vitin 118 pes, si Colonia Narbo Martius, në gjuhën e folur Narbo, dhe u bë kryeqyteti i provincës së sapokrijuar Gallia Transalpina . [3] Ndodhej në Via Domitia, rruga e parë romake në Gali, e ndërtuar në kohën e themelimit të kolonisë dhe që lidh Italinë me Spanjën . Gjeografikisht, Narbona ndodhej në një udhëkryq shumë të rëndësishëm sepse ndodhej aty ku Via Domitia lidhej me Via Aquitania, e cila të çonte drejt Atlantikut përmes Tolosës(Tuluza) dhe Burdigalës(Bordo) . Përveç të tjerave, ajo përshkohej nga lumi Aude . Anëtarëve të mbijetuar të Legio X Equestris të Jul Çezarit iu dhanë toka në zonën që sot quhet Narbonë. 

Nën arabët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trupat umajade duke lënë Narbonën në Pépin le Bref, më 759. Piktura e vitit 1880

Për 40 vite, nga 719 deri në 759, Narbona ishte pjesë e Kalifatit Umajad . Guvernatori Umajad Al-Samh pushtoi Narbonën duke e marrë nga Mbretëria e Visigotëve në 719.

Nën karolingët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Narbona në fund të shekullit të 19-të

Mbreti Karolingian Pepin i Shkurtri pushtoi Narbonën nga arabët në 759 pas së cilës u bë pjesë e Viskontesë Karolingiane të Narbonës . Ai ftoi hebrenj të shquar nga Kalifati i Bagdadit për t'u vendosur në Narbonë dhe për të krijuar një qendër të madhe mësimore hebreje për Evropën Perëndimore . [4] Në shekullin e 12-të, trupa e Ermengardës së Narbonës (mbretëroi 1134-1192) kryesonte mbi një nga qendrat kulturore ku u zhvillua fryma e dashurisë oborrtare .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17939.050—    
18009.086+0.4%
18069.464+4.2%
18219.940+5.0%
183110.246+3.1%
183610.762+5.0%
184111.907+10.6%
184611.427−4.0%
185113.066+14.3%
185614.300+9.4%
186116.062+12.3%
186617.172+6.9%
187217.266+0.5%
187619.968+15.6%
188128.134+40.9%
188629.702+5.6%
189129.566−0.5%
189627.824−5.9%
190128.852+3.7%
190627.039−6.3%
191128.173+4.2%
192128.956+2.8%
192629.841+3.1%
193131.909+6.9%
193630.047−5.8%
194629.975−0.2%
195432.060+7.0%
196233.891+5.7%
196838.441+13.4%
197539.342+2.3%
198241.565+5.7%
199045.849+10.3%
199946.510+1.4%
200751.306+10.3%
201251.869+1.1%
201754.700+5.5%
Manastiri i Pallatit të Kryepeshkopit

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Katedralja që daton nga viti 1272
 • Palais des Archevêques, Pallati i Kryepeshkopit dhe donjoni i tij me pamje nga Narbona
 • Musée Archeologique, një muze arkeologjik në qendër të qytetit (aktualisht i mbyllur - Nëntor 2019, shumica e seksioneve do të zhvendosen në muzeun e ri Narbo Via i cili është planifikuar të hapet në shtator 2020)
 • Vendi arkeologjik Clos de la Lombarde
  Clos de la Lombarde - një sit arkeologjik që paraqet gjurmët e shtëpive romake, banjave, punëtorive nga shekulli I para Krishtit deri në shekullin e III pas Krishtit dhe bazilikën e parë të krishterë në Narbonë (shek. III/IV pas Krishtit). Lidhja në faqen e internetit: http://www.amiscloslombarde.fr/ (faqe në frëngjisht dhe anglisht)
 • Roman Horreum, një ish-depo drithi, e ndërtuar nën tokë si një kriptoporticus
 • Mbetjet e Via Domitia në qendër të qytetit
 • Kanali, Canal de la Robine, kalon nëpër qendër të qytetit
 • Tregu i mbuluar Halles funksionon çdo ditë. Orët më të ngarkuara janë mëngjeset e së dielës dhe të enjtes.
 • Masivi gëlqeror aty pranë i njohur si La Clape dhe plazhi

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Narbona është shtëpia e ekipit të unionit të rugbit RC Narbonne i themeluar në 1907. Ata luajnë në Parc des Sports Et de l'Amitié (kapaciteti 12,000). Ata veshin ngjyrat portokalli dhe të zezë.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bierzo Edikt
 • Corbières AOC
 • Komunat e departamentit Aude

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Narbonne është binjakëzuar me:

 1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
 2. ^ Riess, Frank (2016). Narbonne and its Territory in Late Antiquity: From the Visigoths to the Arabs. Routledge. fq. 34. ISBN 9781317090700. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Collin Bouffier, Sophie (2009). "Marseille et la Gaule Méditerranéenne avant la Conquête Romaine". përmbledhur nga Cabouret, Bernadette (red.). Rome et l'occident: du IIe s. av. J.-C au IIe s. apr. J.-C. Presses Universitaire du Mirail. fq. 51–52. ISBN 978-2-8107-0052-3. JSTOR 43606588. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
 4. ^ Trigano – The Conventionalism of Social Bonds and the Strategies of Jewish Society in the Thirteenth Century; Byrd – The Jesus Gene: A Messianic Bloodline, the Jews and Freemasonry accessdate=2012-02-16
 5. ^ Annuaire-Mairie.fr. "Ville d'Aoste" (në frëngjisht). Marrë më 18 qershor 2013.
 6. ^ "British towns twinned with French towns". Archant Community Media Ltd. Marrë më 11 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Salford City Council. "Salford's twin towns". Salford.gov.uk. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2007. Marrë më 4 maj 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)