Jump to content

Seid Memiq Vajt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Seid Memić, i njohur me emrin e tij skenik Vajta, (lindur më 8 mars 1950, në Travnik, Bosnje dhe Hercegovinë ) është një këngëtar boshnjak dhe vokalist i grupit jugosllav të rokut Teška industrija ("Industria e rëndë").

Në vitin 1973, Vajta u transferua në Sarajevë dhe pikërisht atëherë fillon me zell karriera e tij muzikore. Nga viti 1975 deri në vitin 1976 ai ishte vokalist i Teška Industrija, i cili pati sukses të madh tregtar në të gjithë vendet e Ballkanit, por më vonë u shpërbë.

Ai u bë i njohur ndërkombëtarisht në Festivalin Evropian të Këngës 1981 gjatë të cilit ai përfaqësoi Jugosllavinë . Ai arriti vendin e 15-të për Jugosllavinë me këngën "Lejla", [1] e cila u bë hit dhe vazhdon të jetë në të gjithë vendet e Ballkanit .

Me shpërthimin e luftës në Bosnje, ai u zhvendos në Gjermani, duke u vendosur në Hamburg, ku jeton sot.

Në fillim të vitit 2007, Teška Industrija u ribashkua dhe publikoi një album të ri.

Në vitin 2009, Vajta fitoi popullaritet duke marrë pjesë në reality show-n kroat Farma, ku u përjashtua në duelin e 6-të më 10 prill.

  1. ^ "Yugoslavia 1981". Eurovision Song Contest. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2022. Marrë më 18 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)