Jump to content

Sherbeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dy lloje të sharbat iraniane (në qendër është sharbat me limon dhe në të djathtë me qershi) së bashku me çajin iranian (majtas)

Sherbet (Persisht: شربت Stampa:IPA-fa; transliteruar edhe si shorbot, šerbet ose sharbat) është një pije e përgatitur nga petalet e frutave ose luleve.[1] Është një squash e ëmbël dhe zakonisht shërbehet e ftohtë. Mund të shërbehet në formë të koncentruar dhe të hahet me lugë ose të hollohet me ujë për të krijuar pijen.

Sharbatet e njohura janë bërë nga një ose më shumë nga këto: farat e borzilokut, ujë trëndafili, petale trëndafili të freskët, dru sandali, bael, hibiskus, limon, portokall, mango, ananas, rrush, falsa (Grewia asiatica) dhe fara chia.

Sharbat është i zakonshëm në shtëpitë e Iranit, Turqisë, Bosnjës, botës arabe, Afganistanit, Pakistanit, Sri Lankës, Bangladeshit dhe Indisë, dhe konsumohet gjerësisht nga myslimanët kur prishin agjërimin e tyre të përditshëm gjatë muajit të Ramazanit.[2]

Një version i Indisë së Jugut i quajtur zakonisht sarbbath është i popullarizuar në Kerala, Tamil Nadu dhe Andhra Pradesh, rajone ku një shurup i bërë posaçërisht me sarsaparilla indiane dhe limon shpërndahet në qumësht ose ujë me sode.

Një pije indoneziane, veçanërisht javaneze, e quajtur serbat gjendet zakonisht gjatë muajit të Ramazanit. Më e popullarizuara bëhet duke përzier ujë të ftohtë, shurup të thjeshtë dhe pjepër të grirë, të njohur gjerësisht si serbat blewah ose sherbet pjepër.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Termi vjen nga fjala persiane sharbat (شربت),[3] që do të thotë pije me sheqer dhe ujë. Kjo nga ana tjetër erdhi nga fjala arabe shariba, "të pish".[4] Nga mesjeta e vonë, fjala arabe sharāb (شراب) kishte ardhur në kuptimin "pije alkoolike" dhe forma alternative sharbāt (شربات) dhe variacionet e saj perse dhe turke, sharbat (شربت) dhe şerbet, respektivisht, morën kuptimin e një pije e ëmbël joalkoolike.[5]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besohet se sherbetet e kanë prejardhjen në Iran (Persi).[5][6][7][8][9][10] Disa shurupe janë renditur në Kanunin e Mjekësisë të shekullit të 11-të nga shkrimtari persian Ibn Sīnā.[11] Në shekullin e 12-të, libri persian i Zakhireye Khwarazmshahi, Gorgani përshkruan lloje të ndryshme sharbatesh në Iran, duke përfshirë Ghoore, Anar, Sekanjebin, etj.

Përmendja e parë perëndimore e sharbat është një referencë italiane për diçka që pinë turqit. Fjala hyn në italisht si sorbetto që në frëngjisht bëhet sorbet. Në shekullin e 17-të, Anglia filloi të importonte "pluhura sherbet" të bëra nga fruta të thata dhe lule të përziera me sheqer. Në epokën moderne, pluhuri i sherbetit është ende i popullarizuar në MB. Një shkrimtar bashkëkohor anglez që udhëtonte në Lindjen e Mesme shkroi për "sherbeta të ndryshme ... disa të bëra me sheqer dhe limon, disa nga manushaqe dhe të ngjashme". Kur evropianët kuptuan se si të ngrinin sherbetin, ata filluan të bënin sorbetto duke shtuar lëngje frutash dhe aromatizues në një bazë shurupi të thjeshtë të ngrirë. Në sherbeti në SHBA përgjithësisht nënkuptonte një qumësht akulli, por recetat nga manualet e hershme të shatërvanit të sodës përfshijnë përbërës si xhelatinë, të bardhat e vezëve të rrahura, kremin ose qumështin.[5]

Sharbat tradicionalisht bëhej me lëng kallami, por në kohët moderne zakonisht bëhet në shtëpi me sheqer dhe ujë. Gëlqere nganjëherë shtohet për të përmirësuar strukturën dhe shijen e sherbetit.[12] Mjalti përdoret gjithashtu si ëmbëlsues. Sherbet vjen në shumë shije duke përfshirë limon, shegë, ftua, luleshtrydhe, qershi, portokall, trëndafil, lule portokalli, tamarind, manit dhe manushaqe.[5] Një sharbat i regjistruar në librin e gatimit të shekullit të 19-të nga Friedrich Unger quhet gülgülü tiryaki şerbet që do të thotë "sherbet rozë e opium-ngrënësit".[13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Molavi, Afshin (2002). Persian Pilgrimages (në anglisht). W. W. Norton & Company. fq. 113. ISBN 0-393-05119-6.
 2. ^ "The World's First Soft Drink". Muslim Heritage (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-12-24.
 3. ^ "Sherbet | frozen dessert". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 2019-07-23. The word sherbet derives from the Persian sharbat, an iced fruit drink; iced desserts were introduced to the West via the Middle East. In the late 20th century there was a revival of the practice of serving a tart sherbet or sorbet between the courses of an elaborate meal to refresh the palate.
 4. ^ Wain, Harry (1958). The story behind the word: some interesting origins of medical terms (në anglisht). Thomas. fq. 288. ISBN 9780398020019.
 5. ^ a b c d Weir, Robin; Quinzio, Jeri (2015-07-23). "Sherbet". The Oxford Companion to Sugar and Sweets (në anglisht). Oxford University Press. ISBN 978-0-19-931339-6. Marrë më 2018-07-20 – nëpërmjet Oxford Reference.
 6. ^ Marks, Gil (2010-11-17). Encyclopedia of Jewish Food (në anglisht). HMH. ISBN 978-0-544-18631-6. Sharbat is a fruit syrup. Origin: Persia
 7. ^ Farrokh, Dr Kaveh. "The Unknown Origins of Ice Cream in Ancient Iran". Dr. Kaveh Farrokh (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-04-05. It is believed that Arabs who had conquered Persian Empire at the time took the age-old Persian refreshment called Sharbat and enriched the existing mix of fruit syrup and snow chilled honey with milk and sugar. This was the conception of the modern day granita and gelato.
 8. ^ Cousineau, Phil (2012-09-11). The Painted Word: A Treasure Chest of Remarkable Words and Their Origins (në anglisht). Simon and Schuster. ISBN 9781936740253. The ancient Persians created a delicious and cooling concoction called sharbat
 9. ^ Thakrar, Shamil; Thakrar, Kavi; Nasir, Naved (2019-09-05). Dishoom: From Bombay with Love (në anglisht). Bloomsbury Publishing. ISBN 9781408890660. Sharbat is a soft drink with Persian origins
 10. ^ Davidson, Alan (1981-01-01). National & Regional Styles of Cookery: Proceedings : Oxford Symposium 1981 (në anglisht). Oxford Symposium. fq. 80. ISBN 9780907325079.
 11. ^ "100 farklı Osmanlı şerbeti bir kitapta toplandı". trt haber (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-12-07. Marrë më 2018-07-19.
 12. ^ "Sharbat". NDTV Food (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-11-01. Marrë më 2018-07-19.
 13. ^ Unger, Friedrich (2003). A King's Confectioner in the Orient: Friedrich Unger, Court Confectioner to King Otto I of Greece (në anglisht). Kegan Paul. fq. 74. ISBN 978-0-7103-0936-5.