Shqiponja detare e Paqësorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
 Shqiponja detare e Paqësorit
Një shqiponjë detare Paqësori në Weltvogelpark Walsrode, Gjermani
Statusi i ruajtjes
CITES Appendix II (CITES)[2]
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Aves
Rendi: Accipitriformes
Familja: Accipitridae
Gjinia: Haliaeetus
Lloji:
H. pelagicus
Emri binomial
Haliaeetus pelagicus
(Pallas, 1811)
  çiftimi
  prezent gjithë vitin
  vetëm në vjeshtë
  hapësira e migrimit
Sinonimet[3]
  • Aquila pelagica (Pallas, 1811)
  • Thalassaetus pelagicus (Pallas)
  • Falco leucopterus (Temminck, 1824)
  • Falco imperator (Kittlitz, 1832)

Shqiponja detare e Paqësorit[a] (Haliaeetus pelagicus) është një zog shumë i madh grabitqar në familjen Accipitridae, i cili është aktiv gjatë ditës. U përshkrua për herë të parë nga Peter Simon Pallas në 1811. Nuk njihet asnjë nënlloj. Një shqiponjë e fortë, ka pupla kafë, krahë dhe bisht të bardhë, një sqep të verdhë dhe kthetra të verdha. Zakonisht, është shqiponja më e rëndë në botë, rreth 5 deri në 10 kilogram, por jo gjithmonë më e madhja.

Shqiponja detare e Paqësorit është endemike në Azinë Verilindore, ku jeton në Rusi, Kore, Japoni, Kinë dhe Tajvan. Shqiponja detare e Paqësorit jeton në Azinë bregdetare Verilindore dhe kryesisht ushqehet me peshq e zogj detarë. Gadishulli Kamçatka në Rusinë Lindore të Largët është i njohur për e madhe të këtyre zogjve; rreth 4000 prej këtyre shqiponjave jetojnë atje.[4] Shqiponja detare e Paqësorit është renditur si lloj i cënuarListën e Kuqe të BNRN-së për llojet e rrezikuara. Femrat e këtij lloji janë më të mëdha se meshkujt.

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Njohur gjerësisht si shqiponja detare e Shtellërit për hir të zoologjistit gjerman Georg Wilhelm Steller që e përshkroi; gjithashtu njihet dhe si shqiponja krahëbardhë për shkak të ngjyrës dalluese të bardhë të krahëve.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BirdLife International (2016). "Haliaeetus pelagicus". IUCN Red List of Threatened Species (në english). 2016: e.T22695147A93492859. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T22695147A93492859.en. Marrë më 19 nëntor 2021.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
  2. ^ "Appendices | CITES". cites.org (në anglisht). Marrë më 2022-01-14.
  3. ^ Sharpe, Richard Bowdler (1874). Catalogue of the Birds in the British Museum (në anglisht). Vëll. 1. British Museum. fq. 306–07.
  4. ^ "Fauna on Kamchatka: Brown Bear, Steller's Sea Eagle, Salmon" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2019. Marrë më 1 nëntor 2017.