Souillac, Lot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Suljak
Solhac (Ocitanisht)
Souillac (Frëngjisht)
Komunë
Pamje e përgjithshme e Suljakut
Pamje e përgjithshme e Suljakut
Stema Suljak
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLot
QarkuGourdon
KantoniSouillac
NdërkomunalitetCausses et Vallée de la Dordogne
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Gilles Liébus[1]
Sipërfaqja
1
25,92 km2 (1,001 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.203
 • Dendësia12/km2 (32/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
46309 /46200
Lartësia80–314 m (262–1,030 ft)
(avg. 221 m or 725 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Souillac ( shqiptimi frëngjisht: [sujak] ; Languedocien : Solhac ; Shqip: Suljaku) është një komunëdepartamentin OltFrancën jugperëndimore, mbi lumin Dordonjë . Është vendi i aeroportit Brive–Souillac, i cili u hap në vitin 2010. Qyteti pret një festival vjetor xhazi në korrik. Kisha e abacisë ka gdhendje të famshme romane .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suljaku është në luginën e sipërme të Dordonjës, ku lumi përshkon pllajën gëlqerore të Haut-Quercy, një emër historik për pjesën veriore të Departamentit të Oltit . Kjo është pjesë e Masivit Qendror, një rajon i ngritur në Francën jugore qendrore. Në veri të Suljakut shtrihet komuna Lachapelle-Auzac, në lindje Mayrac dhe Pinsac, në jug Lanzac, në jugperëndim Peyrillac-et-Millac dhe Cazoulès, në perëndim Orliaguet dhe në veriperëndim Salignac-Eyvigues, Borrèze dhe Gignac . [2] Stacioni Souillac ka lidhje hekurudhore me Brive-la-Gaillarde, Cahorin dhe Tuluzën.

Qyteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suljaku është një qytet i vogël tregtar dhe është qendra e zonës. Ky është një rajon bujqësor i cili njihet për arrat, luleshtrydhet dhe mënyrën e qetë të jetesës rurale. [3]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19683.630—    
19753.845+5.9%
19823.570−7.2%
19903.459−3.1%
19993.671+6.1%
20073.911+6.5%
20123.615−7.6%
20173.284−9.2%

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është në linjën kryesore hekurudhore nga ParisiTuluzë dhe është rreth 15 km në jug të aeroportit Brive–Souillac i cili ka fluturime ndërkombëtare. Ndërtesa më e dukshme në qytet është kisha e abacisë së Shën Mërisë. Çatitë me kube janë të ngjashme me ato të Katedrales Périgueux, por mjaft më të vogla. Fragmentet e skulpturave origjinale romane janë grupuar vetëm brenda derës perëndimore. Pas kishës së abacisë është Musée de l'Automate i cili ka një koleksion të madh figurash mekanike dhe kukullash. [3]

Një festival ndërkombëtar i xhazit mbahet çdo vit në qytet në korrik. [4] Festivali filloi në vitin 1976 nga një grup vullnetarësh të entuziazmuar nga Sim Copans, një joluftëtar i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara në Luftën e Parë Botërore, i cili erdhi për të jetuar në Lanzac aty pranë. Festivali përmban koncerte të drejtpërdrejta dhe aktivitete të tjera të lidhura me xhazin. [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Philips' Modern School Atlas. George Philip and Son, Ltd. 1973. fq. 43. ISBN 0-540-05278-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Dodd, Jan (2013). The Rough Guide to Dordogne & the Lot. Rough Guides Limited. fq. 241–. ISBN 978-1-4093-2992-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Souillac Jazz Festival 2015 – 40th Year of Jazz, Great Jazz, Nothing But Jazz". French News Online. 10 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2015. Marrë më 12 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)