Dallime mes rishikimeve të "Mehmed pashë Qyprilliu"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
{{Infobox person
[[Skeda:Mehmedpasha.jpg|frameless|right]]
| emri = Mehmet Pashë Qyprilliu
| emër tjetër =
| image = Mehmedpasha.jpg
| caption =
| datëlindja = 1575
| vendlindja = [[Roshnik]], [[Perandoria Osmane]]
| data e vdekjes = 31 Tetor 1661
| vendvdekja = [[Adrianopoja]], Perandoria Osmane
| qyteti ku jeton =
| kombësia = Shqiptar
| nënshtetësia =
| arsimimi =
| shkolla =
| profesioni = Ushtarake, Politikan
| vepra të njohura =
| i njohur =
| e njohur =
| vitet aktiv =
| kompania =
| organizata =
| titulli =
| posti politik = Vezir i madh
| paraardhësi =
| pasardhësi =
| partia =
| statusi civil =
| bashkëshortja =
| bashkëshorti =
| fëmijë =
| prindër =
| çmime =
}}
Mehmed Pashë Qyprilliu (i njohur edhe si ''Mehmed Pashë Kypriljoti'', ''Köprülü Mehmed Pasha'', {{Lang-tr|Köprili Meḥmed Paşa}}; {{circa}}1575, [[Roshnik]], [[Shqipëria|Shqipëri]] - 31 tetor, 1661, [[Edirne]]) ishte themeluesi i dinastisë politike [[Shqiptarët|shqiptare]] [[Familja Qyprilliu|Qypriliu]]<ref name="history1"/><ref name="history3">{{cite book|title=Wars of the Age of Louis XIV, 1650-1715: An Encyclopedia of Global Warfare|author= CATHAL J. NOLAN|url= http://books.google.com.au/books?id=Nn_61ts-hQwC&pg=PA241&lpg=PA241&dq=Koprulu+mehmed+pasha&source=bl&ots=bdYiRPqqlI&sig=Uy-m_WBX94DFPSwFNykWUJWCUjo&hl=en&sa=X&ei=kppcUKrROvC4iAfYl4CACQ&ved=0CE0Q6AEwBQ#v=onepage&q=Koprulu%20mehmed%20pasha&f=false|accessdate=22 September 2012}}</ref><ref name="history4">{{cite book|title=Who's Who in Military History: From 1453 to the Present Day|author= John Keegan|url=http://books.google.com.au/books?id=lBSxfUcFWFUC&pg=PA157&lpg=PA157&dq=Koprulu+mehmed+pasha&source=bl&ots=3zQ5HIc4w3&sig=1EGJPsYNBKv6UcBcpd__zmjrqdQ&hl=en&sa=X&ei=kppcUKrROvC4iAfYl4CACQ&ved=0CF8Q6AEwCA#v=onepage&q=Koprulu%20mehmed%20pasha&f=false|accessdate=22 September 2012}}</ref> në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]], një mamilje e vezirëve, luftëtarëve, dhe burrështetasve që e dominuan administrimin e Perandorisë Osmane gjatë gjzsmës së dytë të shekullit 17të, një epokë e njohur si [[epoka Qyprilliu]] (''"Köprülü"''). Ai ndihmoi në rindërtimin fuqisë së perandorisë me çrrënjosjen e korrupsionit dhe riorganizimin e ushtrisë osmane. Ashtu si ai futi këto ndryshime, Qyprilliu gjithashtu zgjeroj kufijtë e perandorisë, duke i mposhtur kozakët, [[hungarez|hungarezët]], dhe më mbreslënëse, [[Republika e Veneciës|venedikasit]]. Efektiviteti i Qyprilliut matej me reputacionin e tij <ref name="history1">{{cite book|title=Conflict and Conquest in the Islamic World|author= Alexander Mikaberidze|authorlink= Alexander Mikaberidze|url= http://books.google.com.au/books?id=jBBYD2J2oE4C&pg=PA487&lpg=PA487&dq=Koprulu+mehmed+pasha&source=bl&ots=MF7IP32zoJ&sig=Ub-xVPxtnJMiBfhoUNSyl1Nw6wI&hl=en&sa=X&ei=p5JcUPCsKe-uiQfooYDYAw&ved=0CEQQ6AEwBA#v=onepage&q&f=false|accessdate=22 September 2012}}</ref>.
 

Menyja e lëvizjeve