Ndryshimi mes inspektimeve të "Mirko Gashi"

Jump to navigation Jump to search
7 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| webfaqja =
}}
'''Mirko Gashi''' i biri i atdhetarit Mark Gashi, u lind më [[2 janar]] [[1939]] në [[KrilevaKrilevo Serbia|Kralevë]], [[Serbi]]. Shkollën fillore e kreu në [[Preshevë]] ndërsa Gjimnazin në [[Gjilan]]. Ka kryer edhe një shkollë për gazetarë. Ka punuar si mësues në fshatin [[Caravajka|Caravajkë]] të Preshevës, pastaj gazetar në [[Radio Prishtina|Radio Prishtinë]], Në Teatrin e Kombësive në [[Shkup]], në Teatrin Popullor të Prishtinës e së fundit ka redaktuar gazetën “Kosova” të një ndërmarrje ndërtimore në Prishtinë. Me krijime letrare ka filluar të merret qysh herët. Është marr edhe me përkthime nga [[gjuha shqipe]] në atë [[Gjuha Serbe|serbe]] dhe anasjelltas. Punimet e Mirko Gashit janë përkthyer në gjuhët frënge, italiane, [[Gjuha Gjermane|gjermane]], arabe, sllovene, [[Gjuha Angleze|angleze]], turke dhe maqedone. Është prezantuar në shumë vepra të autorëve që kanë shkruara për shkrimtarët shqiptarë. Ka kaluar një jetë prej bohemi, gjatë kohës sa ishte pensionist. Vdiq në vitin [[1995]], në [[Prishtinë]].
 
== Tituj të veprave ==
Anonymous user

Menyja e navigimit