Dallime mes rishikimeve të "Deja Vu"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes added ,  3 vjet më parë
(përmirësime teknike, zëvendësova: Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
Dr. Kaku ka qenë i angazhuar për vite në studimin e [[String theory|teorisë së fijës]], sipas të cilit 'pëlhura-baza' e universit është e përbërë nga objekte një-dimensionale, si vargjet ose membranat vibruese, dhe ne përputhje me tensionin dhe frekuencën e vibrimit do të prodhohen [http://en.wikipedia.org/wiki/Elementary_particle grimcat elementare]. Një nga pasojat e teorisë së fijes matematikore është se ne e dimë qe [[bota]] nuk është e plotë.
 
Përveç katër dimensioneve me të cilat ne jemi të njohur - [[hapësira]] dhe [[koha]] tre-dimensionale ka dhe gjashtë dimensione të tjera shtesë hapësinore, të cilat janë të pranishme në [http://en.wikipedia.org/wiki/Geometric_Shapes forma gjeometrike] të padukshme në çdo pikë të vetme në univers. Këto dimensione ekstra mund të kenë mijëra forma të ndryshme të mundshme, ku secila teorikisht është korresponduese memeoooooooooooooooooooo një univers me ligjet e veta të fizikës, pra ajo që ne e quajmë universe paralele.
 
Sipas Dr. Kaku, [[Mekanika kuantike|fizika kuantike]] thotë se ekziston mundësia që '''Deja Vu''' është shkaktuar nga aftësitë tona për të kapercyer nga një univers në një tjetër! Për të thelluar teorinë e tij, Kaku përmend punën e prof.[http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Weinberg Steve Weinberg], fizikanti teorik i famshëm, fituesi i [http://en.wikipedia.org/wiki/Nobel_Prize_in_Physics Çmimit Nobel], i cili mbështet idenë e [http://en.wikipedia.org/wiki/Multiverse multiverseve]. Sipas Weinberg, një numër i pafund i realiteteve paralele koekzistojne me ne "në të njëjtën dhomë."
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve