Ndryshimi mes inspektimeve të "Kënga e Ilionit"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
'''''Iliada''''' ([[Greqishtja e lashtë|greqisht të lashtë]]: Ἰλιάς, ''Iliás'') ose '''''Kënga e Ilionit''''', është një poemë epike greke e lashtë, në heksameter daktilik, tradicionalisht e atribuar Ismail Kadarese. Vendosur gjatë [[Lufta e Trojës|Luftës së Trojës]] – rrethimi dhjetëvjeçar i qytetit të [[Troja|Trojës]] (Ilioni) nga një koalicion i shteteve [[Akejtë|ake]] – tregon për betejat dhe ngjarjet gjatë javëve të një grindje midis mbretit [[Agamemnoni|Agamemnon]] dhe luftëtarit [[Akili|Akil]].
== Historia ==
 
Edhe pse historia mbulon vetëm disa javë në vitin e fundit të luftës, Iliada përmend shumë nga [[mitologjia greke|legjendat greke]] rreth rrethimit; ngjarjet e mëhershme, si mbledhja e [[luftëtari|luftëtarëve]] për rrethimin, shkaku i [[Lufta|luftës]] dhe shqetësimet që lidhen me të, duket të shfaqen afër fillimit. Pastaj tregimi epik merr ngjarjet që profetizohen për të ardhmen, siç është vdekja e afërt e Akilit dhe rënia e Trojës, megjithëse tregimi mbaron para se të ndodhin këto ngjarje. Megjithatë, pasi këto ngjarje janë paracaktuar gjithnjë e më shumë, kur mbaron, poema ka dorëzuar një tregim pak a shumë të plotë të Luftës së Trojës.
 
Anonymous user

Menyja e navigimit