Ndryshimi mes inspektimeve të "Martin Luther King"

Jump to navigation Jump to search
v
v (U kthyen ndryshimet e 31.44.72.171 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr Robot.)
 
== Jeta në rini ==
Martin Luther King, Jr., lindi më [[15 janar]] [[1929]], në [[Atlanta]], [[Georgia]]. Ai ishte biri i [[Martin Luther King, Sr.]] dhe [[Alberta Williams King]]<ref>{{cite book|title=All Deliberate Speed: Reflections on the First Half Century of Brown v. Board of Education|publisher=W.W. Norton & Company|pages=138|last=Ogletree|first=Charles J.|isbn=0393058972|year=2004}}</ref>. Babai i King ka lindur në "Michael King" dhe Martin Luther King, Jr., u emërua fillimisht "Michael King, Jr.", derisa familja udhëtoi në Evropë në 1934 dhe vizitoi Gjermanin. Babai i tij i ndryshoj për dy emrat e tyre për nder të liderit [[gjerman]] protestant [[Martin Luther]].<ref>{{cite book|title=Martin Luther King, Jr.|last=Ling|first=Peter J.|pages=11|publisher=Routledge|year=2002|isbn=0415216648}}</ref>. Ai kishte një motër më të vjetër, [[Christine King Farris|Willie Christine King]], dhe një vëlla më të vogël, [[Alfred Daniel Williams King]].<ref>{{cite book|lastauthor1=Martin Luther King, Jr.|firstauthor2=MartinClayborne LutherCarson|coauthorsauthor3=Clayborne Carson; Peter Holloran; |author4=Ralph Luker; |author5=Penny A. Russell|title=The papers of Martin Luther King, Jr.|publisher=University of California Press|year=1992|isbn=0520079507|pages=76}}</ref>.
 
King u martua me [[Coretta Scott King|Coretta Scott]], në 18 qershor, 1953, në lëndinë të shtëpisë e prindërve të saj në qytetin e vet të [[Heiberger]], [[Alabama]].<ref>{{cite web|url=http://www.telegraph.co.uk/news/obituaries/1509338/Coretta-Scott-King.html |title=Coretta Scott King|publisher=Daily Telegraph|accessdate=2008-09-08}}</ref>.
King dhe Scott kishin katër fëmij; [[Yolanda King]], [[Martin Luther King III]], [[Dexter Scott King]], and [[Bernice King]] .<ref name=fam>{{cite book|title=King Came Preaching: The Pulpit Power of Dr. Martin Luther King, Jr.|pages=35|last=Warren|first=Mervyn A.|isbn=0830826580|year=2001|publisher=InterVarsity Press}}</ref>.
 
King u bë pastor i [[Dexter Avenue Baptist Church]] në [[Montgomery, Alabama]] kur ai ishte 25 vjeç në 1954.<ref>{{cite book|last=Fuller|first=Linda K.|pages=314|publisher=Greenwood Publishing Group|year=2004|isbn=0275972704|title=National Days/National Ways: Historical, Political, And Religious Celebrations around the World}}</ref>.
 
== Edukimi ==

Menyja e navigimit