Dallime mes rishikimeve të "Letërsia e Rilindjes Kombëtare"

Jump to navigation Jump to search
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga Ensardr) dhe riktheu rishikimin 1830105 nga Koka11)
 
== Shkrimtarët ==
Figura më e shquar e kësaj periudhe është padyshim, [[Naim Frashëri]], autor i poemës "Bagëti e Bujqësi„ i "Historisë së [[Skënderbeu]]t„ dhe i shumë poezive të tjera patriotike, lirike e [[Filozofia|filozofike]]. Figura të tjera të shquara janë [[Zef Skiroi]], [[Jeronim de Rada]], A. Z. Cajupi, [[Gavril Dara i Riu]], Ndre Mjeda, Asdreni etj.
 
Letërsia e Rilindjes shënon një etapë të re në historinë e letërsisë [[Shqipëria|shqiptare]]. Ajo shënon kalimin nga [[Letërsia e vjetër shqiptare|letërsia me brendi fetare e karakter didaktik]], në letërsinë e re shqiptare, në letërsinë e mirëfilltë [[arti]]stike, duke hedhur në të njëjtën kohë edhe bazat e gjuhës sonë letrare kombëtare.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve