Jump to content

Sphyrna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sphyrna
Kokëçekiçi i madh (S. mokarran)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Mbirendi:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Sphyrna

Lloji i species
Squalus zygaena
Sinonimet
 • Cestraciom Walbaum, 1792
 • Cestracion Klein, 1776
 • Cestracion T. N. Gill, 1862
 • Cestracion J. D. Ogilby, 1916
 • Cestrorhinus Blainville, 1816
 • Mesozygaena Compagno, 1988
 • Platysqualus Swainson, 1839
 • Reniceps T. N. Gill, 1862
 • Sphyra Van der Hoeven, 1855
 • Sphyrichthys Thienemann, 1828
 • Sphyrnias Rafinesque, 1815
 • Zygaena G. Cuvier, 1816
 • Zygana Swainson, 1838
 • Zygoena A. Risso, 1827

Sphyrna (nga fjala greke σφυρί "çekiç") është një gjini e peshkaqenëve kokëçekiça, të cilët shpërndahen në të gjithë oqeanet e botës. Anëtarët e Sphyrna kanë një tendencë të banojnë në ujërat bregdetarë dhe jo në oqeane, si preja e tyre dhe organizmat e tjerë bentikë që fshihen në rërën dhe sedimentin përgjatë këtyre zonave. Anëtarët e Sphyrna janë të njohur edhe nga një numër i madh i sinonimeve të tilla si Zygaena, Cestracion, dhe Sphyrichthys. Speciet më të hershme të përshkruara të kësaj gjinie ishin Sphyrna zygaena nga Karl Lineu në 1758, ndërsa anëtari më i fundit i përshkruar Sphyrna gilberti u zbulua dhe u përshkrua në vitin 2013.

Llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llojet e njohura të gjinisë janë:[1][2][3]

Të gjalla
Të zhdukura

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Froese, Rainer, dhe Daniel Pauly, eds. (2006). .Speciet e Sphyrna në FishBase. Versioni i Prillit të 2006 .
 2. ^ a b Quattro, J.M., Driggers, W.B. III, Grady, J.M., Ulrich, G.F. & Roberts, M.A. (2013): Sphyrna gilberti sp. nov., a new hammerhead shark (Carcharhiniformes, Sphyrnidae) from the western Atlantic Ocean. Zootaxa, 3702 (2): 159–178.
 3. ^ Martin, R. Aidan. (February 24, 1998). Recent Changes in Hammerhead Taxonomy. ReefQuest Centre for Shark Research. Retrieved on October 18, 2008.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: SphyrnaKy artikull rreth peshkaqenëve është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.