Stema e Australisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Australisë

Stema e Australisë, e quajtur zyrtarisht Stema e Komonuelthit,[1] është simboli zyrtar i Komonuelthit të Australisë.[2] Një mburojë, që përshkruan simbolet e gjashtë shteteve të Australisë, mbahet nga kafshët vendase australiane, kanguri dhe emu. Ylli i Komonuelthit me shtatë cepa që kapërcen kreshtën përfaqëson gjithashtu shtetet dhe territoret, ndërsa emblemat me lule shfaqen poshtë mburojës.

Stemat e para u autorizuan nga Mbreti Edward VII më 7 maj 1908 dhe versioni i tanishëm nga Mbreti George V më 19 shtator 1912, megjithëse versioni i vitit 1908 vazhdoi të përdorej në disa kontekste, veçanërisht duke u shfaqur në anën e pasme të monedhës gjashtëqindëshe.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Predha është pika qendrore e stemës, e përfshirë brenda është distinktivi i çdo shteti australian, i gjithë i rrethuar nga një kufi hermelinë që përfaqëson federatën e shteteve.[2]

Shteti Distinktivi Përshkrimi
Uellsi i Ri Jugor Kryqi i Shën Gjergjit me luanët
dhe yje
Viktoria Kurora e Shën Eduardit dhe Kryqi Jugor
Queensland Kryqi maltezë i kaltërt dhe kurora e Shën Eduardit
Australia Jugore Piping shrike australian
Australia Perëndimore Një mjellmë e zezë
Tasmania Një luan i kuq kalimtar

Në gjysmën e sipërme, nga e majta në të djathtë, shtetet e përfaqësuara janë: Uellsi i Ri Jugor, Viktoria dhe Queensland. Në gjysmën e poshtme, nga e majta në të djathtë: Australia Jugore, Australia Perëndimore dhe Tasmania. Mbi mburojë është Ylli i Komonuelthit me shtatë cepa ose Ylli i Federatës mbi një kurorë të kaltër dhe ari, duke formuar kreshtën. Gjashtë nga pikat në yll përfaqësojnë gjashtë shtetet origjinale, ndërsa pika e shtatë përfaqëson territoret e kombinuara dhe çdo shtet të ardhshëm të Australisë. Në tërësinë e saj mburoja përfaqëson federatën e Australisë.

Kanguri i kuq dhe emu që mbështesin mburojën nuk janë caktuar kurrë si emblema zyrtare të kafshëve të kombit.[3] Ata ia detyrojnë njohjen e tyre jozyrtare faktit se janë faunë endemike australiane (që gjendet vetëm në atë kontinent) dhe me gjasë janë zgjedhur sepse janë kafshët më të njohura vendase australiane, mjaft të mëdha për t'u pozicionuar së bashku në shkallë duke mbajtur mburojën. Ato u zgjodhën për të simbolizuar një komb që ecën përpara, bazuar në faktin se asnjë kafshë nuk mund të lëvizë mbrapa lehtë - pra duke simbolizuar përparimin. Është pohuar se kanguri është dhe duhet parë të jetë mashkull.

Në sfond është një kurorë me lule të artë, emblema lulesh zyrtare, megjithëse përfaqësimi i specieve nuk është i saktë botanikisht. Në fund është një rrotull që përmban emrin e kombit. As kurora e baltës dhe as rrotulla nuk janë teknikisht pjesë e dizajnit, sepse ato nuk janë të përshkruara në Urdhrin Mbretëror që jep modelin e armaturës.[3]

Shtetet dhe territoret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monedhat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cabinet, Prime Minister and (22 qershor 2016). "Commonwealth Coat of Arms". www.pmc.gov.au (në anglisht). Marrë më 20 nëntor 2017.
  2. ^ a b Australian Government Department of the Prime Minister and Cabinet (2014). Commonwealth Coat of Arms information and Guidelines (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2015. Marrë më 7 korrik 2022.
  3. ^ a b "Coat of Arms". About Australia (në anglisht). Department of Foreign Affairs and Trade. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011. Marrë më 23 shtator 2014.