Susami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sesame
Një fotografi e një bime susami me gjethe me shkëlqim të gjelbër të errët dhe një lule të bardhë
Bimët susami
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Sesamum
Lloji:
Emri binomial
Sesamum indicum
Sinonimet[1]
 • Dysosmon amoenum Raf.
 • Sesamum africanum Tod.
 • Sesamum occidentalis Heer & Regel
 • Sesamum oleiferum Sm.
 • Sesamum orientale L.
 • Volkameria orientalis (L.) Kuntze

Susami është një bimë me lule në gjininë Sesamum. Të afërm të shumtë të egër ndodhin në Afrikë dhe një numër më i vogël në Indi.[2] Është natyralizuar gjerësisht në rajonet tropikale anembanë botës dhe kultivohet për farat e tij të ngrënshme, të cilat rriten në bishtaja. Prodhimi botëror në vitin 2018 ishte 6 milionë tonë metrikë (5,900,000 tonë të gjatë; 6,600,000 ton të shkurtër), me Sudanin, Mjanmarin dhe Indinë si prodhuesit më të mëdhenj.

Fara e susamit është një nga kulturat më të vjetra të farave vajore të njohura, e zbutur më shumë se 3000 vjet më parë. Sesamum ka shumë lloje të tjera, shumica janë të egra dhe vendase në Afrikën Sub-Sahariane.[2] S. indicum, lloji i kultivuar, e ka origjinën në Indi.[3][2] Ai toleron mirë kushtet e thatësirës, duke u rritur aty ku kulturat e tjera dështojnë.[4][5] Susami ka një nga përmbajtjet më të larta të vajit të çdo farë. Me një aromë të pasur, arra, është një përbërës i zakonshëm në kuzhinat në mbarë botën.[6][7] Ashtu si ushqimet e tjera, ai mund të shkaktojë reaksione alergjike tek disa njerëz.[8]

Origjina dhe historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fara e susamit konsiderohet të jetë kultura më e vjetër e farave vajore të njohura për njerëzimin.[4] Gjinia ka shumë lloje, dhe shumica janë të egra.[2] Shumica e specieve të egra të gjinisë Sesamum janë vendase në Afrikën Sub-Sahariane.[2] S. indicum, lloji i kultivuar,[3][9] e ka origjinën në Indi.[10][11][2]

Mbetjet arkeologjike të susamit të djegur që datojnë rreth 3500-3050 pes sugjerojnë se susami ishte zbutur në nënkontinentin Indian të paktën 5500 vjet më parë.[12][13] Është pohuar se tregtimi i susamit midis Mesopotamisë dhe nënkontinentit Indian ka ndodhur në vitin 2000 pes.[14] Është e mundur që qytetërimi i Luginës së Indusit të ketë eksportuar vaj susamiMesopotami, ku njihej si ilusumerisht dhe elluakadisht.[15]

Disa raporte pretendojnë se susami u kultivua në Egjipt gjatë periudhës Ptolemeike,[16] ndërsa të tjera sugjerojnë Mbretërinë e Re.[17][18][19] Egjiptianët e quajtën sesemt dhe është përfshirë në listën e barnave medicinale në rrotullat e Ebers Papyrus që daton mbi 3600 vjet. Gërmimet e mbretit Tutankhamen zbuluan shporta me susam midis sendeve të tjera të varreve, duke sugjeruar se susami ishte i pranishëm në Egjipt nga 1350 pes.[20] Raportet arkeologjike tregojnë se susami ishte rritur dhe shtypur për të nxjerrë vaj të paktën 2750 vjet më parë në perandorinë e Urartu.[7][21][22] Të tjerë besojnë se mund të ketë origjinën në Etiopi.[23]

Historikisht, susami u favorizua për aftësinë e tij për t'u rritur në zona që nuk mbështesin rritjen e kulturave të tjera. Është gjithashtu një kulture e fuqishme që ka nevojë për pak mbështetje bujqësore—ajo rritet në kushte thatësire, në nxehtësi të lartë, me lagështi të mbetur në tokë pas zhdukjes së musoneve ose edhe kur shirat dështojnë ose kur shirat janë të tepruar. Ishte një kulture që mund të kultivohej nga fermerët mbijetesë në skajet e shkretëtirave, ku nuk rritet asnjë kulture tjetër. Susami është quajtur një kulturë e mbijetuar.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Plant List: A Working List of All Plant Species" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2017. Marrë më 14 janar 2015.
 2. ^ a b c d e f Bedigian, Dorothea (2015-01-02). "Systematics and evolution in Sesamum L. (Pedaliaceae), part 1: Evidence regarding the origin of sesame and its closest relatives". Webbia (në anglisht). Universiteti i Firencës. 70 (1): 1–42. doi:10.1080/00837792.2014.968457. ISSN 0083-7792. S2CID 85002894.
 3. ^ a b T. Ogasawara, k.Chiba, m.Tada in (Y. P. S. Bajaj ed ) (1988). Medicinal and Aromatic Plants, Volume 10 (në anglisht). Springer, 1988. ISBN 978-3-540-62727-2.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 4. ^ a b Raghav Ram; David Catlin; Juan Romero & Craig Cowley (1990). "Sesame: New Approaches for Crop Improvement" (në anglisht). Purdue University.
 5. ^ a b D. Ray Langham. "Phenology of Sesame" (PDF) (në anglisht). American Sesame Growers Association. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-06-28.
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura rhan
 7. ^ a b E.S. Oplinger; D.H. Putnam; etj. "Sesame" (në anglisht). Purdue University.
 8. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura adatia
 9. ^ Proceedings of the Harlan Symposium 1997- The Origins of Agriculture and Crop Domestication Arkivuar 2012-05-27 tek Wayback Machine Retrieved 2012-06-17
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Bedigian-2010
 11. ^ D Zohary, M Hopf – Domestication of Plants in the Old World: The Origin and Spread of Cultivated Plants in West Asia, Europe, and the Nile Valley Oxford University Press, 2000 ISBN 0-19-850356-3 Retrieved 2012-06-17
 12. ^ Bedigian, Dorothea; Harlan, Jack R. (1986). "Evidence for Cultivation of Sesame in the Ancient World". Economic Botany (në anglisht). 40 (2): 137–154. doi:10.1007/BF02859136. ISSN 0013-0001. JSTOR 4254846. S2CID 24408335.
 13. ^ E.S. Oplinger; D.H. Putnam; etj. "Sesame" (në anglisht). Purdue University.
 14. ^ D Q Fuller (University College London) – [1]Further Evidence on the Prehistory of Sesame 2003
 15. ^ Martha, T. Roth (1958). The Assyrian Dictionary of the Oriental Institute of the University of Chicago (CAD) Volume 4, E (në anglisht). Chicago. fq. 106. ISBN 978-0-91-898610-8.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 16. ^ I Shaw – Oxford University Press, 2003 ISBN 0-19-280458-8 Retrieved 2012-06-17
 17. ^ Charles FreemanEgypt, Greece, and Rome: Civilizations of the Ancient Mediterranean Oxford University Press, 29 Apr 2004 ISBN 0-19-926364-7 Retrieved 2012-06-17
 18. ^ Ancient Egyptian Materials and Technology (në anglisht). Cambridge University Press, 23 Mar 2000. 2000-03-23. ISBN 978-0-521-45257-1. {{cite book}}: Burimi përdor parametër të vjetruar |authors= (Ndihmë!)
 19. ^ A R David – Handbook to Life in Ancient Egypt Oxford University Press, 28Oct 1999 ISBN 0-19-513215-7 Retrieved 2012-06-17
 20. ^ Voeks, Robert; Rashford, John (2013). African Ethnobotany in the Americas (në anglisht). Springer, New York, NY. fq. 67–123.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 21. ^ Sesame Coordinators. "Sesame" (në anglisht). Sesaco. Arkivuar nga origjinali më 2018-07-02. Marrë më 2012-03-19.
 22. ^ Frederic Rosengarten (2004). The Book of Edible Nuts (në anglisht). Dover Publications. ISBN 978-0-486-43499-5.
 23. ^ Peter, K.V. (2012). Handbook of herbs and spices Volume 2 (në anglisht). fq. 449.

Lexim më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]