Jump to content

Tanju Çolak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tanju Çolak ( lindur 10 nëntor 1963 në Samsun ) është një futbollist turk , i cili ka luajtur si sulmues .

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai bëri debutimin e tij për Samsun Jolspor. Nga atje ai u transferua në Samsunspor në 1981 ku ishte golashënuesi më i mirë në të dy sezonet 1985–86 dhe 1986–87. Çolak më pas u transferua në Galatasaray në fund të sezonit 1986–87. Ai ishte golashënuesi më i mirë në Evropë me 39 gola në sezonin 1987–88. Në të njëjtën kohë, atij iu dha Bizmi i Artë Evropian i dhënë nga France Football . Ai është i vetmi futbollist Turk deri më tani që ka fituar këtë çmim. Çolak u bë golashënuesi më i mirë përsëri në sezonin 1991–92, dhe transferoi te rivalët Fenerbahçe në fund të sezonit.

Ai pati gjithsej 240 gola dhe mori përsipër titullin golashënuesi më i mirë në Superligën Turke duke thyer rekordin legjendar të Metin Oktay . Ai kishte shënuar golin më të madh me 240 gola në vetëm 9 sezone, të cilat ishin 1982–83 dhe mes sezoneve 1985–93. [1] Rekordi i tij u thye nga Hakan ükür në sezonin 2007–08 pas 17 sezoneve.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çolak luajti për Kombëtaren Turke, ku u kap 31 herë, duke shënuar 9 gola. [2]

Çolak fitoi Këpucën e Artë në Evropë gjatë karrierës së tij në Galatasarai dhe është lojtari i vetëm turk që e ka arritur këtë.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllai më i vogël i Tanju, Jucel Çolak ishte gjithashtu futbollist profesionist. [3]

Në janar 1994, ai filloi një burg me katër vjet e tetë muaj për kontrabandë të paligjshme të një makine Mercedes-BenzAnkara . [4]

Ai ishte zëvendës kandidat i komunës Beylikdüzü për MHP në 2009, por nuk u zgjodh.

Ai ishte kandidat për deputet nga Partia Drejtësi dhe Zhvillim (turqisht: Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) e zgjedhjeve për Parlamentin turk e cila u mbajt në 12 Qershor 2011 [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "TANJU ÇOLAK". TFF. Marrë më 2009-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mamrud, Roberto (2009-07-16). "Turkey – Record International Players". RSSSF. Marrë më 2009-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Çengelköyspor'da Yücel Çolak dönemi - Amatör Lig Net - Amatör Futbol - Süper Amatör Lig - Bölgesel Amatör Lig - Futbol Sahalarının Yıldızı". 12 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Tanju Çolak, Yeni Ansiklopedi". Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2017. Marrë më 10 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ http://www.milliyet.com.tr/ak-parti-den-ikinci-futbolcu-transferi/siyaset/sondakika/21.03.2011/1367225/default.htm