Thomas Lang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Thomas Lang
ThomasLang.jpg
Thomas Lang në koncert, 2005
Informacione
Lindja (1967-08-05) 5 Gusht, 1967 (54 vjeç)
PrejardhjaFlag of Austria.svg Vienë, Austri
ZhanriInstrumental rock, pop, jazz, progressive rock, heavy metal, avant-garde metal
Profesion(e)Muzikant, producent
Instrument(e)Bateri, bass, tastierë, kitarë, vokal
Bashkëpunim(e) mestOrk, John Wetton, Vienna Art Orchestra, Falco, Robert Fripp, Glenn Hughes, Robbie Williams, Steve Hackett, Nina Hagen, Terabite, Schwarzenator

Thomas Lang (i lindur më 5 gusht 1967Vienë, Austri) është baterist, multi-instrumentalist, kompozitor dhe producent austriak. Ai është themeluesi i progressive\avant garde metal bendit amerikan stOrk.

Lang filloi luajë në bateri në moshën 5 vjeçare. Përpos trajnimeve të ndryshme private, ai u shkollua në Konzervatorin e Vienës për Muzikë. Pas daljes nga konzervatori në vitin 1985, Lang filloi të punojë profesionalisht në skenat e pop-it evropian, në skenat e rock-ut dhe të jazz-it. Gjatë karrierës së tij si session muzikant ai ka luajtur për muzikantë të ndryshëm, si John Wetton, Robert Fripp, Glenn Hughes, Peter Gabriel, Asia, Tina Turner, Robbie Williams, Kelly Clarkson, Sugababes, Geri Halliwell, Emma Bunton, Victoria Beckham, Ronan Keating, Steve Hackett, 911, Boyzone, Falco, Nina Hagen, Steve Jones, Mick Jones, The Commodores, George Michael, Nik Kershaw, Lighthouse Family, Westlife, Kylie Minogue, The Blockheads, Doogie White, B*Witched, Gianna Nannini, Sertab Erener, Vienna Art Orchestra, Bonnie Tyler, and Nadine Beiler, në mes të tjerëve. Në vitin 1995 Lang lansoi solo albumin e tij të parë, Mediator.

Lang shquhet për aftësitë e tij teknike në bateri, dhe ka fituar shumë shpërblime nga revista të ndryshme muzikore.

Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1999, 2001: Best studio drummer (Rhythm magazine)
  • 2002: Best pop drummer, Best all-around drummer (Rhythm magazine)
  • 2002: Best drummer (Drums and Percussion magazine)
  • 2003: Best clinician (Modern Drummer magazine)
  • 2004: Best DVD, Best clinician runner up, Best drummer runner-up (Modern Drummer magazine); Best DVD, Best new signature product, Best drummer (Drummer magazine); Best studio drummer (Rhythm magazine); Best recorded drum performance (Sticks magazine)
  • 2005: Best pop drummer, Best Clinician, Best Solo Drum performance (Rhythm magazine); Best DVD, Best all around drummer, Best drum event (Drummer magazine)
  • 2006: Best drum clinician (DRUM! Magazine), Best drumming video/DVD (Drum! Magazine); Best DVD, Best drummer (Rhythm magazine)
  • 2007: Best DVD, Best drummer (Rhythm magazine); Best DVD, Best drummer, Best Clinician (Modern Drummer magazine)
  • Aurora Gold Award 2007 for Best Video Production
  • 2008: Best Clinician (Modern Drummer Magazine); Best Clinician (DRUM! Magazine)

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]