Tigri Malajzezë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Tigri i Malajzisë)
Jump to navigation Jump to search
Tigri Malajzezë
MalayanTiger01.jpg
Një mashkull në Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamilja: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Speciet: P. tigris
Nënspeciet: P. t. tigris
Emri trinomial
Panthera tigris tigris
(Linnaeus, 1758)
Panthera tigris jacksoni distribution map 2.png
Shtrirja e tigrit malajzesë
Sinonimet[1]
më parë P. t. jacksoni (2004)

Tigri i Malajzise (Panthera tigris tigris) është një nënlloj tigri që banon në pjesët jugore dhe qendrore të Gadishullit Malajzes dhe është klasifikuar si i rrezikuar në mënyrë kritike në Listen e Kuqe te IUCN-së në vitin 2015. Popullsia u vlerësua përafërsisht në 250 deri 340 individë të rritur në vitin 2013, ka gjasa që të përfshijë më pak se 200 individë të rritjes së pjekur dhe ka prirje rënëse. Në gjuhën malajzeze, tigri quhet harimau.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk ka dallim të qartë mes tigrave te malajzize dhe tigrave indokinezë madje ndonjehere ata nuk njihen fare nga njëri-tjetri. Asnjë lloj i mostrës nuk është caktuar. Tigrat Malajzeze duket të jenë më të vegjël se ato indiane. Nga matjet e 11 meshkujve dhe 8 femrave, gjatësia mesatare e një mashkull është 260 cm dhe një femër 240 cm. Gjatësia e trupit të marra nga 16 tigresha në shtetin e Terengganut varionte nga 180 deri 260 cm dhe mesatarisht ishte 203 cm. Lartësia e tyre varionte nga 58 deri në 104 cm, dhe pesha e tyre nga 24 deri në 88 kg. Të dhënat nga 21 meshkuj në shtetin e Erengganut treguan se gjatësia totale varionte nga 190-280 cm, me një mesatare prej 239 cm. Lartësia e tyre shkonte 61 deri në 114 cm dhe pesha e tyre nga 104 deri në 284 kg.[2][3][4]

Perhapja dhe Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje tiger malajez afer nje kamere

Ndarja gjeografike midis tigrave Malajzeze dhe Indokineze është e paqartë, ndërsa popullesia e tigrave në Malajzine veriore është e afërt me ato në Tajlandën jugore. Në Singapor tigrat u zhdukën në vitet 1950, dhe i fundit u qëllua në vitin 1932.

Ndërmjet viteve 1991 dhe 2003, shenjat e tigrave ne keto ane u raportuan nga fushat e vegjetacionit në fillim të pasardhësve, zonat bujqësore jashtë pyjeve në Kelantan, Terengganu, Pahang dhe Johor, dhe shumë habitate bregdetare jashtë pyjeve në Pahang, Perak, Kelantan, Terengganu dhe Johor. Shumica e lumenjve të mëdhenj që dilnin nga Deti i Kinës Jugore kishin disa dëshmi të tigrave, ndërsa ato që kullonin në Ngushticën e Malaqës në perëndim nuk bënë.

Shenjat e Tigrave nuk u raportuan nga Perlis, Penang, dhe Malacca, dhe territoret federale të Kuala Lumpur dhe Putrajaya në bregun perëndimor. Habitati total i mundshëm i tigrave ishte 66,211 km2 i cili përbëhej nga 37,674 km2, habitate të konfirmuara të tigrave, 11,655 km2 të habitateve te tigrave të pritur dhe 16,882 km2. Të gjitha zonat e mbrojtura më të mëdha se 402 km2 kishin tigra.

Në shtator të vitit 2014, dy organizata të ruajtjes njoftuan se një sondazh i shtatë kamerave në tre vendbanime të ndara nga 2010 në 2013 kishte prodhuar një vlerësim të popullsisë së mbijetuar nga 250 në 340 individë të shëndetshëm, me disa xhepa të vegjël të izoluar të mundshëm. Sipas raportit, rënia do të thotë se speciet mund të duhet të zhvendosen në kategorinë "e rrezikuar në mënyrë kritike" në listën e IUCN.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ DiPiazza, F. (2006). Malaysia in Pictures. Twenty-First Century Books.  978-0-8225-2674-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Yong, D. L.; Lee, P. Y.-H.; Ang, A.; Tan, K. H. (2010). "The status on Singapore island of the Eurasian wild pig Sus scrofa (Mammalia: Suidae)" (PDF). Nature in Singapore. 3: 227–237. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ickes, K.; Paciorek, C. J.; Thomas. S. C. (2005). "Impacts of nest construction by native pigs (Sus scrofa) on lowland Malaysian rain forest saplings" (PDF). Ecology. 86 (6): 1540–1547. doi:10.1890/04-0867.  3450779. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 20 korrik 2011. Marrë më 13 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ickes, K. (2001). "Hyper-abundance of native wild pigs (Sus scrofa) in a lowland dipterocarp rain forest of Peninsular Malaysia". Biotropica. 33 (4): 682–690. doi:10.1646/0006-3606(2001)033[0682:haonwp]2.0.co;2.  3593170. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)