Trëndafili i Bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monumenti i "Weiße Rose" përpara Universitetit Ludwig Maximilian të Mynihut

Trëndafili i Bardhë (Gjermanisht: Weiße Rose) ishte një grup jo i dhunshëm, rezistencë intelektuale në Rajhun e Tretë i udhëhequr nga një grup studentësh përfshirë Hans dhe Sophie Scholl. Ata ndoqën Universitetin e Mynihut. Grupi zhvilloi një fletëpalosje anonime dhe fushatë grafiti që kërkonte kundërshtim aktiv ndaj regjimit nazist. Aktivitetet e tyre filluan në Mynih më 27 qershor 1942 dhe përfunduan me arrestimin e grupit kryesor nga Gestapo më 18 shkurt 1943.[1] Ata, si dhe anëtarët dhe mbështetësit e tjerë të grupit që vazhduan shpërndarjen e pamfleteve, u përballën me gjykime të shfaqjes nga Gjykata Popullore (Volksgerichtshof) naziste dhe shumë prej tyre u dënuan me vdekje ose burgim.

Hans, Sophie Scholl dhe Christoph Probst u ekzekutuan nga gijotina katër ditë pas arrestimit, më 22 shkurt 1943. Gjatë gjykimit, Sophie ndërpreu gjyqtarin shumë herë. Asnjë të pandehur nuk u dha asnjë mundësi për të folur.

Grupi shkroi, shtypi dhe shpërndau fillimisht broshurat e tyre në rajonin më të madh të Mynihut. Më vonë, transportuesit e fshehtë sollën kopje në qytete të tjera, kryesisht në pjesët jugore të Gjermanisë. Gjithsej, Trëndafili i Bardhë ishte autori i gjashtë fletëpalosjeve, të cilat u shumëzuan dhe u përhapën, në një total prej rreth 15,000 kopjesh. Ata denoncuan krimet dhe shtypjen e regjimit nazist dhe bënë thirrje për rezistencë. Në broshurën e tyre të dytë, ata denoncuan hapur persekutimin dhe vrasjen masive të hebrenjve. Në kohën e arrestimit, anëtarët e Trëndafilit të Bardhë ishin gati të krijonin kontakte me grupe të tjera rezistente gjermane si Rrethi Kreisau ose Schulze-Boysen / grupi Harnack i Orkestrës së Kuqe. Sot, Trëndafili i Bardhë është i njohur si brenda Gjermanisë ashtu edhe në të gjithë botën.

Anëtarët dhe përkrahësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studentët nga Universiteti i Mynihut përbënin thelbin e Trëndafilit të Bardhë: vëllezërit e motrat Hans Scholl dhe Sophie Scholl, Alexander Schmorell, Willi Graf, Christoph Probst, dhe Kurt Huber, një profesor i filozofisë dhe muzikologjisë. Ata u mbështetën nga njerëz të tjerë, përfshirë: Otto Aicher, Theodor Haecker, Anneliese Graf, Traute Lafrenz, Katharina Schüddekopf, Lieselotte "Lilo" Ramdohr, Jürgen Wittenstein, Falk Harnack, Marie-Luise Jahn, Hubert Furtwängler, Wilhelm Geyer, Manfred Eickemeyer, Josef Söhngen, Heinrich Guter, Heinrich Bollinger, Wilhelm Bollinger, Helmut Bauer, Harald Dohrn, Hans Conrad Leipelt, Gisela Schertling, Rudi Alt, Michael Brink, Lilo Dreyfeldt, Josef Furtmeier, Günter Ammon, Fred Thieler, dhe Wolfgang Jaeger.[2][3] Shumica ishin në të njëzetat e tyre të para. Wilhelm Geyer mësoi Alexander Schmorell se si të bënte shabllonët e kallajit të përdorur në fushatën e mbishkrimeve. Eugen Grimminger nga Shtutgarti financoi operacionet e tyre. Grimminger u arrestua më 2 mars 1943, u dënua me dhjetë vjet në një institucion penal për tradhëti të lartë nga "Gjykata Popullore" më 19 prill 1943 dhe u burgos në institucionin penal Ludwigsburg deri në prill 1945. Gruaja e tij Jenny u vra në kampin e shfarosjes Auschwitz-Birkenau, me sa duket më 2 dhjetor 1943. Sekretarja e Grimminger Tilly Hahn kontribuoi me fondet e saj për kauzën dhe veproi si ndërmjetës për Grimminger dhe grupin në Mynih. Ajo shpesh mbante pajisje të tilla si zarfe, letër dhe një makinë shtesë dublikuese nga Shtutgarti në Mynih. Përveç kësaj, një grup studentësh në qytetin e Ulm shpërndanë një numër të fletëpalosjeve të grupit dhe u arrestuan dhe u gjykuan. Midis këtij grupi ishin shoqja e fëmijërisë së Sophie Scholl Susanne Hirzel dhe vëllai i saj adoleshent Hans Hirzel dhe Franz Josef Müller.[4] Në Hamburg, një grup studentësh përfshirë Reinhold Meyer, Albert Suhr, Heinz Kucharski, Margaretha Rothe, Rudolf Degkwitz, Ursula de Boor, Hannelore Willbrandt, Karl Ludwig Schneider, Ilse Ledien, Eva von Dumreicher, Dorothea Zill, Apelles Maria Leobeczko, u formua si një grup rezistence kundër regjimit Nacional Socialist dhe shpërndau fletëpalosjet e grupit.[5]

Origjina e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën marrjen në pyetje të Gestapos, Hans Scholl dha disa shpjegime për origjinën e emrit "Trëndafili i Bardhë" dhe sugjeroi që ai mund ta ketë zgjedhur atë ndërsa ishte nën ndikimin emocional të një poezie të shekullit të 19-të me të njëjtin emër nga poeti gjerman Clemens Brentano. Gjithashtu u spekulua se emri mund të ishte marrë nga poeti kuban, vargu i Jose Marti "Cultivo una rosa blanca" ose një roman gjerman Die Weiße Rose (Trëndafili i Bardhë), shkruar nga B. Traven, autori gjerman i Thesari i Sierra Madre. Hans Scholl dhe Alex Schmorell e kishin lexuar këtë roman. Ata gjithashtu shkruan se simboli i trëndafilit të bardhë kishte për qëllim të përfaqësonte pastërtinë dhe pafajësinë përballë së keqes.[6]

Është argumentuar se përgjigja e Hans Scholl ndaj Gestapos ishte qëllimisht mashtruese për të mbrojtur Josef Söhngen, librashitësin anti-nazist i cili u kishte siguruar anëtarëve të Trëndafilit të Bardhë një vend takimi të sigurt për shkëmbimin e informacionit dhe për të marrë kontribute të herëpashershme financiare. Söhngen mbajti një sërë librash të ndaluar të fshehur në dyqanin e tij dhe gjithashtu kishte fshehur pamfletet kur ato ishin shtypur.[7]

Përkujtimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një përkujtimore e granitit të zi për Lëvizjen e Trëndafilave të Bardhë në Hofgarten në Mynih.
"Geschwister-Scholl-Platz" – Sheshi Scholl Siblings, jashtë ndërtesës kryesore të Universitetit, Mynih, Gjermani

Me rënien e Gjermanisë naziste, Trëndafili i Bardhë erdhi për të përfaqësuar kundërshtimin e tiranisë në psikikën gjermane dhe u vlerësua për veprimin pa interes në fuqinë personale ose vetë-zmadhimin. Historia e tyre u bë aq e njohur sa që kompozitori Carl Orff pretendoi (në mënyrë të gabuar nga disa llogari)[8][9] hetuesve të tij Aleatë se ai ishte një anëtar themelues i Trëndafilit të Bardhë dhe u la i lirë. Ai ishte personalisht i njohur me Huber, por nuk ka asnjë provë që Orff ishte përfshirë ndonjëherë në lëvizje.

Më 5 shkurt 2012 Alexander Schmorell u kanonizua si Martir i Ri nga Kisha ortodokse.

Sheshi ku ndodhet salla qendrore e Universitetit të Mynihut është emëruar "Geschwister-Scholl-Platz" sipas Hans dhe Sophie Scholl; sheshi përballë tij është "Professor-Huber-Platz". Dy burime të mëdha janë përpara universitetit, njëri në të dy anët e Ludwigstraße. Shatërvani përpara universitetit i kushtohet Hans dhe Sophie Scholl. Tjetra, matanë rrugës, i kushtohet profesor Huber. Shumë shkolla, rrugë dhe vende të tjera në të gjithë Gjermaninë janë emëruar në kujtim të anëtarëve të Trëndafilit të Bardhë.

Një nga çmimet kryesore letrare të Gjermanisë quhet Geschwister-Scholl-Preis. Po kështu, asteroidi 7571 Weisse Rose është emëruar pas grupit.

Trëndafili i Bardhë ka marrë gjithashtu trajtime artistike, përfshirë operën e mirënjohur Weiße Rose nga Udo Zimmermann, In memoriam: die weisse Rose nga Hans Werner Henze, Kommilitonen!, Një operë nga Peter Maxwell Davies dhe një pjesë organike nga Carlotta Ferrari 2017.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1942/43: The White Rose Resistance Group" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2017. Marrë më 4 tetor 2020.
  2. ^ "The Newsletter of the Center for White Rose Studies: Roses at Noon". Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2013. Marrë më 4 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Marcuse, Harold. "George Wittenstein biography and links" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2013. Marrë më 4 tetor 2020.
  4. ^ Wittenstein, George (Jurgen), M.D., Memories of the White Rose (Part 4, Trial and Aftermath)
  5. ^ Hochmuth, Ursel; Meyer, Gertrud (1969). Streiflichter aus dem Hamburger Widerstand. 1933-1945 (në gjermanisht). Frankfurt: Röderberg-Verlag. ISBN 3-87682-036-7.
  6. ^ Dumbach, Annette & Newborn, Jud Sophie Scholl & The White Rose, p. 58. 2006 One world Publications. ISBN 978-1851685363
  7. ^ Jud Newborn, "Solving Mysteries: The Secret of 'The White Rose'," 2006 "Judnewborn.com" (PDF) (në anglisht). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2011-07-13. (267 KB)
  8. ^ Stephen Thursby re Karen Painter's 'symphonic aspirations: German music and politics 1900–1945'
  9. ^ Kettle, Martin (1 janar 2009). "Secret of the White Rose" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2016 – nëpërmjet The Guardian.
  10. ^ Die Weiße Rose (Ferrari, Carlotta): Scores at the International Music Score Library Project