Jump to content

Tuttlingeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tuttlingeni është një qytet në Jug të Baden-württembergut. Aj është  Qarku i qytetit dhe qyteti më i madh në qarkun e Tuttlingenit si dhe  qendr e mesme brenda Rajonit Schwarzwald-Baar-Heuberg, të gjitha 36 qytetet dhe komunat e qarqe i takojn ketij Rajoni. Që nga 1. prilli1956, Tuttlingeni qytet. Pika më  e mëdha afer qytetit   Villingen-Schwenningen  qe ndodhet rreth 30 kilometra në Veriperëndim të Tuttlingenit.

Për shkak  pothuajse  600 kompani me bazë në fushën e teknologjisë mjekësore Tuttlingeni shpesh konsiderohet si "bota e kapitalit të teknologjisë mjekësore" .[1][2]

Marrveshje dhe Vendbanimi Gjeografike [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti pamje nga Honberg me  kalajen e ashtuquajtur

Tuttlingeni është i vendosur në luginën e Sipërme të Danubit në të dy anët e reja të lumit.

Qyteti ishte ndertuar në këmbë te Honbergut, nga një akrobaci e malit të Urdonau, këtu nëpërmjet sipas informacioneve guri gëlqerore,Ka be rrugën e vetë si shtrat. Sot, qyteti plotësisht e rrethon Bregun Honberg. Edhe pse kështjella  Honberg nga Tuttlingeni vetë Plotsisht ishte shkatërruar , ri-ngritet monumenti, me dy  kulla karakteristike , pikë referimi e qytetit.

Pika më e lartë Tuttlingens është e vendosur në Rrethin e Eßlingen me 927,4 m .një. s. MSL, dhe më të ulët në rrethin e Nendingen me 633,7 m.

Komunat fqinje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vijim keta qytetete dhe komuna kufizohen me qytetitin  Tuttlingen. Duke filluar ne verilindje në  drejtim të akrepave të orës:

Mühlheim, Fridingen, Neuhausen Ob Eck, Emmingen-Liptingen, Immendingen, Talheim, seitingen-oberflacht, Wurmlingen (të gjithë qarkun e Tuttlingen).

 Përshkruarje e Qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja e qytetit dhe komunat fqinje

Zona urbane përbëhet nga bërthama e qytetit dhe në kuadër të  reformave të viteve 1970 i u Bashkuan qytetit  Möhringeni dhe ateher komunat më të pavarura  Nendingeni dhe Eßlingeni.

Keto pjesë të qytetit janë në të njëjtën kohë, vende te qytetit në kuptimin e § 67ff e  kodit komunal, që është për të thënë, ato kan një  person me të drejtë vote në zgjedhjet komunale, Këshilli  fshatit me një administrator komunal si Kryetar drejtperdrejt ta zgjedh.

Te disa pjesë speciale te qytetit i takojne edhe disa vendbanime me emrin e tyre të veçant që jetojnë në vende me emrin e vet, qe shpesh kan shumë pak banorë ose zonat e banuara me emrin e tyre, emrat e tyre ju kan dhene gjate ndertimit , dhe kufijtë e tyre zakonisht nuk kan saktësi të përcaktuara. Në veçanti, ajo përfshin fushat në vijim:

 • Te qyteti: Aichhalder oborr, Jashtë Talhof, zbardhues, galler talhof, të Brendshme Talhof, Kopp vendit, Lohhof, Ludwigstal, Maiental, paper mill, pak Bronner oborr, Württemberger Hof
 • Te Möhringen:Brunnerhof. engelberthof, Lindenhof, Möhringen-periferi
 • Te Nendingen: Altental, Neumühle

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antikiteti dhe mesjeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bakr gdhendje nga Tuttlingeni bazuar në pamjen e Qytetit në  vitin 1643

Në territorin e sotëm, në Tuttlingen, qyteti i vjetër ..Ne periudhen Romake ndoshta aty ka qen nje keshtjell..Per shkak të vendbanimit te sotme të dendur .Nuk jane ber gërmimet arkeologjike aq larg, sa që ktejt pak dihet per keshtjellen Tuttlingenit.

mesjetë gjendet dhe permendet Tuttlingeni për herë të parë ne vitin 797 .Dhe i takonte pas pak kohe manastirit Reichenau. Vendi e mori emrin Qytet para vitit 1338, dhe i përkiste që nga viti 1376/77- Württembergut

Me ndërtimin e kalasë në Honberg u ba Tuttlingeni nga Eberhardi me Mjekër rreth vitit 1460 në një kufi kala të ndertuar ne rang te par.

 Koha e hershme Moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Se montuar jugore Outpost e württemberg, ishte në tridhjetë vitet e ' luftës është gjithmonë ka luftuar gjatë, ngjarja kryesore ishte në 24. Nëntor 1643 beteja e Tuttlingen, në të cilin e gjithë frëngjisht ushtria e Bashkuara Imperial-Bavarez trupat sipas Melchior Graf von Hatzfeldt, Franc von Mëshirë dhe Johann von Werth reamed.

1703 kaloi një 35,000-njeri ushtria franceze gjatë spanjisht radhë të luftës nën Marshall Villars përsëri Rini, mori kështjellën e Kehl , dhe më në fund u kthye kundër Kinzig luginë. Këtu janë vetëm 4000 mbrojtës i të Swabian Perandorake rrethit, nën komandën e Mbanë Ferdinand të Fürstenberg-Stühlingen. Këtë e kuptuan situatë të pashpresë dhe ishte me fat për të Wolfach tërheq mbrapsht. Gengenbach, Zell jam Harmersbach[3] dhe Haslach ishte nga francezët, marrë, Hausach rrafshua me tokën. E Wolfacher , megjithatë, janë me fat. Villars kishte ushtrinë e tij, pas disa Hezitim, në një southerly drejtim përmes Gutachtal të Villingen abmarschieren. Ka dështuar në 4. dhe 5. E mund një lëvizje e lehtë e dore, në të painstaluara qytet të fortifikuar. 12. Në maj ai u takua në Tuttlingen, Gjermani, me Bavarez trupat nën të elector Maximilian II Emanuel . Në të njëjtin vit, mundi së bashku Perandorake trupat e parë të betejës së Höchstädt.

Tuttlingen ishte herët selinë e sipërme bailiwick zyra, dhe ishte në 1755, vend të një të württemberg e zyrës, në rrjedhën e historisë së saj ndryshuar disa herë.

E re Stacioni i 1933, në vitin 1945, dëme serioze ishte

Për 1. Nëntor 1803 djegur Tuttlingen brenda qytetit muret . Qyteti ishte në 1804, sipas një Plani të bujqësisë master, Carl Leonard von Uber me klasike të djathtë kënd rrugë dhe një shesh-shkallë shtëpitë, lagjet, sapo ndërtuar.

Tuttlingen pas zjarrit të 1803[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga Rhine, Federale të aktit të 12. Në korrik 1806 ra Tuttlingen, së bashku me një pjesë të Oberamts Tuttlingen në anën e djathtë të Danubit për në Grand Duchy e Baden. Kjo zonë ishte, megjithatë, ende në tetor të të njëjtit vit, shkëmbimin dhe epuration e kontratës ri-Württemberg. Në 1830-ën, ishin dy württemberg enklavat brenda banje, Bruderhof (267 ha) dhe Hohentwiel (116) ha, Tuttlingen town hall ndarë për të dhe i takonte që nga viti 1851, si pjesë e komunave në qytetin e Tuttlingen. Kjo gjendje ka mbetur deri në fund të vitit 1968 (shih Württembergische enklava). Për të mëvonshme të zhvillimit industrial ishte lidhja e qytetit të trenit në 1869, është me rëndësi vendimtare. Ish - Tuttlingen stacionit të trenit ishte në vitin 1933, zëvendësohet nga një ndërtesë e re.

1924 ishte Oberamt Tuttlingen, në rrethin e Tuttlingen transferuar në vitin 1938 për të tretur qarkut Spaichingen u zgjeruar. Gjatë luftës së Dytë botërore ishin të vendosura në Tuttlingen, Gjermani, robërve të luftës kampit dhe punë të detyruar kamp, ku punëtorët e industrisë detyruar të caktuar ishin të vendosur të kishte qenë. Në shkurt dhe Mars të vitit 1945, me përvojë Tuttlingen, një total prej pesë sulmeve ajrore, katër prej të cilave janë kryesisht të stacionit janë marrë në konsideratë. 21. Prill 1945, zënë, pjesët e francez 1. Ushtria e qytetit. Kështu, Tuttlingen, pjesë e frëngjisht zonën e okupimit. Hekurudhor urat ishin në lulëzim të lart, dhe deri në vitin 1952 ishte e robërve të luftës kampin, "Mühlau", "Dépôt de transit N°2", për qindra e mijëra gjerman i të burgosurve të luftës pasazh , dhe shkarkimit të kampit francez zonën e okupimit. Sot, në këtë terren, Emanuel-Kant-Gjimnazit dhe Otto-Hahn-Gjimnazit.[4]

Në vitin 1945, erdhi në Tuttlingen për Vendin Württemberg-Hohenzollern, dhe në vitin 1952 për të sapo formuar Vendin e Baden-Württemberg dhe në qeverinë e qarkut në Jug të württemberg-Hohenzollern.

E Hohentwiel, në vitin 1969, në Tuttlingen, exclave, takon sot, për të Kënduar

Tashmë në vitin 1949, popullsia e 20,000 kishte tejkaluar, prandaj, kjo është shpjeguar tashmë me hyrjen në fuqi të baden-württemberg komunale kodi mbi 1. Prill 1956 Tuttlingen të Madhe rreth qytetit. Dy Tuttlingen enklavat e Bruderhof komuniteteve, dhe Hohentwiel janë 1967 dhe fillim vitin 1969 në qytetin Singen (Hohentwiel) për t'u integruar. Në qarkun e reformës në vitin 1973 u dha qarkun e Tuttlingen e saj aktuale e zgjerimit, numri i banorëve me një të tretën dhe sipërfaqe në tre-fish rritje – në të njëjtën kohë ai ishte qeverisë së qarkut të Freiburg që lidhen me të.

Historia e qytetit pjesët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Möhringen ishte 786 si Mereingen përmendet për herë të parë. Për 973 mbërriti në vendngjarje e manastirit të Reichenau, e cila nuk të ndryshme fisnik familjet e dhënë. Në 13-të të shekullit. Shekulli ishte Möhringen vend të një bailiwick zyra e Reichenau. Rreth vitit 1300, ishte Möhringen, ndoshta nga Heinrich von Klingenberg, Peshkop i Constance, në qytetin e mbledhura. Në shekullin e 15të. Ajo është Juridiksionin e Klingenberg rreth qytetit në 1527, dhe fshatrat e Eßlingen dhe Ippingen të fürstenberg shitur. Në 1806, erdhi në Möhringen të Baden dhe fillimisht i përkisnin Oberamt e Möhringen, nga 1813 në zyrën e Ngushtë, nga 1824 e më tej përsëri për zyrën në Möhringen, në 1844, përsëri në zyrën e Ngushtë, dhe pas shkatërrimin e saj në vitin 1936, të qarkut zyra e Donaueschingen, që nga 1939 e qarkut të Donaueschingen . Me inkorporimin e qytetit të Tuttlingen në 1. Janar 1973 erdhi nga Möhringen të Tuttlingen Qarkut. Möhringen ka, që nga viti 1980, titullin "shtet-e njohur klimatike shëndetësore turistik".

Nendingen ishte 1092 përmendet për herë të parë, por vendi ishte ndoshta shumë më herët themeluar. Ai ishte në zotërim të pikat e Nellenburg, atë të Hirscheck-të koncentruar të malit, kjo për të kanë kaluar. Më në fund, ai erdhi mbi pikat e Zollern të mbretërimit të Weitingen. 1411 ishte Nendingen pjesë e mbretërimit të Mühlheim, megjithatë, kishte shumta manastiret në pronësi publike në vend. Me Mühlheim erdhi Nendingen në 1805 në Württemberg, dhe ishte Oberamt Tuttlingen lidhur me atë.

Eßlingen ishte 1225 si "të ha, të gllabërojë" përmendet për herë të parë. Si pjesë e shtetit të Möhringen me të arritur në vend në shekullin 16-të. Shekulli Principatën e Princit të malit , dhe erdhi në 1806 për Baden. Së pari, i përkiste Eßlingen të Oberamt e Möhringen, nga 1813 në zyrën e Ngushtë, nga 1824 e më tej përsëri për zyrën në Möhringen, në 1844, përsëri në zyrën e Ngushtë, dhe nga 1849 në zyrë ose në zyrën e qarkut Donaueschingen, që nga 1939 e qarkut të Donaueschingen. Me inkorporimin e qytetit të Tuttlingen në 1. Në qershor të vitit 1972 erdhi vend për Qarkun e Tuttlingen.

Incorporations[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti sallën e ish të pavarur qytetin e Möhringen e Danubit

Në qytetin e Tuttlingen, këto komuna janë të integruar:

 • 1. Në Qershor Të Vitit 1972: Eßlingen
 • 1. Janar 1973: qytetin e Möhringen dhe Nendingen

Qyteti i Möhringen dhe komuna e Eßlingen modul para inkorporimit të qarkut të Donaueschingen.

Zhvillimi i popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i banorëve pas fushën përkatëse. Numrat janë rezultatet e regjistrimit (1) ose më të reja zyrtare përkatëse Zyrat Statistikore (vetëm fillore banesave).

Viti Numri i banorëve
1622 1.560
1739 1.960
1803 3.560
1849 E 6,066
1861 6.397
1. Dhjetor 1871 7.181
1. Dhjetor 1880 1 8.313
1. Dhjetor 1900 1 13.530
1. Dhjetor 1910 1 15.862
16. Qershor 1925 1 16.281
16. Qershor 1933 1 17.225
17. Mund të 1939 1 18.010
Viti Numri i banorëve
13. Shtator 1950 1 21.271
6. Qershor 1961 1 24.874
27. Mund 1970 1 26.353
31. Dhjetor 1975 32.342
31. Dhjetor 1980 31.531
27. Maj 1987 1 31.620
31. Dhjetor 1990 33.543
31. Dhjetor 1995 34.983
31. Dhjetor 2000 34.707
31. Dhjetor 2005 34.886
9. Mund të 2011 1 33.214
31. Dhjetor 2012 33.748

1 regjistrimit të rezultojë

Fetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ungjillore qytet, Kisha e Shën Pjetrit dhe të Shën Palit, me art-Nouveau fasada që nga fillimi i shekullit të 20-të. Shekulli
Kisha Evangjeliste e ringjalljes në Veri të qytetit

Tuttlingen, fillimisht i përkisnin dioqezës të Konstanz dhe ishte Archidiakonat "ante nemus" (Kapitulli Meßkirch) lidhur me të. Si rezultat i përkatësisë të Duchy e Württemberg ishte këtu, ashtu si në pjesën tjetër të Württemberg, nga 1535 me urdhër të Henry Ulrich nga Ambrosius Blarer , Reformimin futur. Pasi që ishte Tuttlingen gjatë shumë shekujve një shumicë Protestante e qytetit. Ajo shpejt u bë vatër e një dekanati (shih Kishës në rrethin e Tuttlingen) brenda Ungjillore-Luterane në Württemberg. Kryesore të Kishës Protestante është qyteti Kishës së Shën Pjetri dhe Shën Pali (qyteti Kishës), fillimisht një kishëz të vogël, e cila disa herë është zgjeruar dhe pas Reformimin e Kishës famullitare. E mëparshme Kishës famullitare ishte Kisha e Shën Martin, në të fshatare vendbanimi i mëhershëm Tuttlingens, në frontin e qytetit, ishte. Ajo ishte në betejën e Tuttlingen në 1643 shkatërruar në 1862 nga një kishëz të vogël të zëvendësohet. Qyteti Kisha djegur në qytetin zjarrin e 1803 dhe ishte rindërtuar nga atje. Si komunë, një fluks të fortë të rritjes, në vitin 1958, Kisha e Shën Martin, në vitin 1966, Kishës së ringjalljes, dhe në vitin 1986 Kisha e pajtimit në zonën e banimit të Lohmehlen ndërtuar. Katër kishave, disa barinj. Komuna, së bashku me Kishën e Shëlbuesit parish Wurmlingen Protestante Bashkuara Kishës së Tuttlingen.

Pjesët e qytetit Tuttlingens ka mbetur si rezultat i përkasin Princin e malit apo të kalorësit e Shën Gjonit të vijë në fund të Villingen kryesisht Katolike. Megjithatë, sot ka edhe Protestante anëtarë të Kishës. Në rrethin e Eßlingen i përkiste kishes së Öfingen (Kishës Protestante në Baden), por kanë qenë në vitin 1977 në qarkun e Talheim (Württemberg) umgepfarrt. E Möhringer Protestantët fillimisht i përkiste kishes së Immendingen, por në vitin 1952 një Kishë të tyre, dhe tani edhe një të veçantë kishes. E Nendinger Protestantët ishin deri në vitin 2010, të Kishës famullitare të Mühlheim, nga 1. Në janar 2011, se ata ishin në qytetin e Kishës, Tuttlingen të integruar. Në Nendingen atje që nga viti 1970, një xhirollogari të ndarë Kishën "Lindja e Krishtit". Që nga caktimi i Eßlinger Protestantët në qarkun e Talheim të përfshijë të gjitha Protestante banorët në zonën urbane të Tuttlingen për Evangjeliste Luterane në Württemberg.

Në shekullin e 19-të. Shekulli lëvizur edhe Katolikë të Tuttlingen. 1868 të 1872, në Kishën Katolike të Shën Gallus ishte ndërtuar, që ishte mbledhur në vitin 1873 në kishes. Pas ndërtimit të Kishës Maria Mbretëresha në vitin 1961, ajo ishte atje, në vitin 1965, një të dytë parish ishte ngritur.

Në Nendingen, lokale Kishës Katolike u argëtuan që prej vitit 1366 nga kalorësit e Shën Gjonit të vijë në fund të Villingen. Në vend të vjetra të Kishës e të pranishëm të Kishës së Shën Pjetrit dhe Shën Jakobit, në vitin 1755, sapo ndërtuar. Kulla ishte vetëm në 1863, shtoi. Komunat në Nendingen, dhe dy në Tuttlingen Katolike parishes i përkasin dekanati i Tuttlingen-Spaichingen, e dioqezës të Rottenburg-Stuttgart.

E komuniteteve Katolike në Eßlingen dhe Möhringen, megjithatë, në dekanat të Donaueschingen e Kryedioqeza e Freiburg, sepse të dy komunave nga 1806 për Baden . E Eßlinger, Kisha e Shën Jakobit e Vjetër, dhe Andreas ishte në vitin 1494, e ndërtuar në vitin 1854, i zgjeruar. Kisha e Shën Andrew Möhringen ishte fundi i shekullit të 16-të. Të shekullit të ndërtuar, por nuk ishte parë një Kishë. Kulla u ndërtua në vitin 1934.

Përveç dy kishat e mëdha nuk janë në Tuttlingen edhe kishat e lira, duke përfshirë të Kishës Metodiste (Emanuel Kishës). Gjithashtu e re Apostolike të Kishës dhe të dëshmitarëve të Jehovait janë të përfaqësuar. Sidomos nga të rinj të emigracionit erdhi Islami për Tuttlingen, kështu që sot tri Musliman komunat, duke përfshirë Qendrore Xhamia e fetare turke autoritet , dhe një Boshnjake Myslimane komuna në Tuttlingen janë themeluar.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me komunat e Emmingen-Liptingen, Neuhausen Ob Eck, Rietheim-Weilheim, seitingen-oberflacht dhe Wurmlingen është qyteti i Tuttlingen një të rënë Dakord administrative të komunitetit .

Këshilli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Big Bruck, historike Danubit kalimit në Tuttlingen

Në zgjedhjet lokale të 25. Në maj të vitit 2014 çuar në rezultatet e mëposhtme:

Partia / Lista Zëri i ndarë Vende +/–
CDU 38,6 % 13 ± 0
SPD 19,2 % 7 − 1
LBU 21.8% e të 7 + 1
FWG 10,0 % 4 − 1
FDP 4.7% të 3 ± 0
InnoTut (AJO) 3,0 % 1 + 1
Tuttlingen listë (TL) 2,8 % 1 + 1

Kryetari i komunës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në krye të qytetit të Tuttlingen, 14 u që atëherë. Xx, "Dymbëdhjetë", Schultheiß, kryetari i komunës dhe dhjetë anëtarët e gjykatës dëgjuar. Për ta bërë këtë, nuk ishin të dymbëdhjetë anëtarët e Këshillit. Më vonë, ajo ishte e sundimit të përdorura në Tuttlingen, pjesën e sipërme përmbarues në të njëjtën kohë, kryetari i bashkisë së qytetit. Nga 1822 nuk ishte një i përzgjedhur qytetin Schult të nxehtë dhe të Këshillit bashkiak.

Aktualisht kryetari i bashkisë së Tuttlingen, titullin "Zoti kryetar". Ai tani është në një afat prej tetë vitesh i zgjedhur drejtpërdrejt dhe është Kryetar i Këshillit bashkiak. E tij të Përgjithshme Zëvendës është 1. Bashkangjitur (që nga viti 2006 Emil Buschle, CDU), me titullin "kryetar" dhe 2. Lidhur me zyrtarin titullin "kryetar" (që nga viti 2006, Willi krehër, SPD).

Kryetari i bashkisë së Tuttlingen që 1829

shtepia e kshtillit të Tuttlingen
 • 1829-1866: Jakob Fridrih Schnekenburger, Qytet-Schult-Hot
 • 1866-1876: Jul Fridrih Walter Dëmtuesit, Qytet-Schult-Hot
 • 1877-1903: Të Krishterë Storz, Qytet-Schult-Hot
 • 1903-1908: Jul Keck, Kryetari I Komunës
 • 1908-1938: Pali Frederik Scherer, Kryetari I Komunës
 • 1938-1945: Max Haug, Kryetari I Komunës
 • 1945: Gustav Zimmermann, Komisioneri i kryetarit të komunës
 • 1945-1946: Franc Heinkele, ushtrues i detyrës së kryetarit të komunës
 • 1946: Fritz Fleck (SPD), ushtrues i detyrës së kryetarit të komunës
 • 1946-1951: Oto Fink (për qind) të votave, kryetarët e komunave
 • 1951-1980: Walter Balz (SPD), deri në vitin 1952, si dhe kryetari i komunës, atëherë kryetari i
 • 1980-2004: Heinz-Jürgen Koloczek (për qind) të votave, Zoti kryetar i
 • që nga viti 2004: Michael Bek (për qind) të votave, Zoti kryetar i

Financat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për vitin 2009, në qytetin e Tuttlingen, e llogaritur me një borxh prej 33 milion Euro.[5]

Shtresë e armëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E shtresë e armëve të Tuttlingen tregon në Ari, argjendi, mbi-Bord segmented shield tre të shtrirë zi, dreri shufra në krye të njëri-tjetrit. Flamuri është i verdhë-blu.

Në vulat e qytetit që prej shekullit të 18-të. Shekulli një Zambak foto. Ajo është një Simbol për të shënuar blloqe. Më parë, megjithatë, janë vetëm dreri shufra e Württemberger treguar. Kjo ishte në shekullin 16-të. Shekulli në një më të madhe mburojë, e cila është arsyeja pse sot, një në Bord segmented shield. Kjo vulë pastaj u ul si një shtresë e armëve të qytetit. E Zambaku shtresë e armëve nuk është përdorur.

Qytetet e partneriteteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tuttlingen, nga viti 1979, një qytet partneritet me Bex në Kantonin e Waadt (Zvicër), si dhe me Draguignan në Francë që nga viti 1989.

Për 1. Në korrik të vitit 2006, ajo ishte në pjesën e komunës së Möhringen përvjetorin e "50 vjet të qytetit binjakëzimit" festohet. Së pari partner qytetin e Möhringen ishte në vitin 1956, Bischofszell në Kantonit të Thurgau (Zvicër); në po të njëjtin vit, u pasua nga Austriak Waidhofen an der Ybbs dhe Battaglia Terme në provincën e Padovës në Veneto (Itali). Në kuadër të jubileut të ishte një e re të partneritetit të përbëra mbyllur, tani, gjashtë qytetet Europiane Bex, Draguignan, Peshkopi, Zell, Battaglia Terme, Waidhofen an der Ybbs dhe Tuttlingen i përkasin.

Kultura dhe tërheqjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tuttlingen është e vendosur në Swabian ALB rrugë.[6] komuna është e turizmit Shoqata "Danubit malore të vendit" lidhur.

Salla e Qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salla e qytetit Tuttlingen

Një i qendrës kulturore Tuttlingens e bashki. Teatri dhe koncertet, si klasike, si dhe Pop & Rock, të përqëndrohet në këtë vend. Siç e Vjetër të festivalit salla në qytetin kopsht u bë shumë e vogël për të artistëve ndërkombëtare përmasa të mund të fitojnë, në wöhrden ura e re town hall ndërtuar.

Muzejt dhe galerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Danub Park me një këmbësore vendkalim në qendër të qytetit
E fruta kuti, sot qyteti Muze
Shkatërrimin E Honberg 1911
E ashtuquajtura Tuttlingen shtëpi, tipike shtëpi fermë me tipike kulmin e formës, në përputhje me qytetin zjarrin e 1803, e ashtuquajtura Tuttlingen hat
 • Në frutin kuti dhe në Tuttlingen shtëpinë në qendër të qytetit, qyteti muze të historisë, me një pjesë të konsiderueshme të pajisjeve.
 • Gjermane lokomotivë me avull dhe modeli hekurudhor Muze
  Në ish-hekurudhor të mbjellë në qytetin e Möhringen, në të vjetër roundhouse, ofron, Tuttlingen, një piktoresk hekurudhor Muze me një hub dhe 26 historike avull dhe naftë locomotives si dhe karrocat.
 • Galeria e qytetit Tuttlingen tregon mujore ndryshimin e ekspozitave, kryesisht bashkëkohore të artit nga brenda dhe jashtë vendit në një architecturally tërheqës atmosferë.

 Objektet tjera KULTURORE[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Biblioteka e qytetit
 • Qyteti arkivat
 • Të rinjtë artistike të shkollës ZEBRA të qytetit të Tuttlingen
 • Muzikë në shkollën e qytetit të Tuttlingen
 • Socio-qendra kulturore kalorësit kopshtin e. V.
 • Kultura Shtëpinë E Vjetër Crematorium

Memorialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varrezat ishte në vitin 1947, një memorial për viktimat e nacional socializmit themeluar, në mesin e tyre viktimat e "euthanasia"-vrasja e veprimit T4 ishin. Në gjashtë guri, pllakat e tyre të mendimit. Një total prej 3.645 organeve nga Tuttlingen dhe zonën përreth janë në crematorium e qytetit u djegur, duke përfshirë edhe të vrarë dhe vdekur në kamp-paraburgosurve rajonale kamp përqendrimi subcamps. Fatin e saj të kujton një Obelisk.

Në maj të vitin 2016, në këmbësorëve në rrugë, e para pesë Stolpersteine të përcaktuara.[7][8]

Ndërtesat e[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Protestante e qytetit Kisha jep qytetit diçka të Veçantë. Si qendër të qytetit 1803 krejtësisht të djegur, mungesa e ndërtesave historike. Qyteti Kishës ishte nën përpjekje të mëdha dhe shumë donacione të ndërtuar dhe është një vend i ndritshëm në përndryshe mjaft i thjeshtë-e ndërtuar në qendër të qytetit. Tuaj të thyer e rinisë stil fasada është konsideruar të jetë një nga më të bukurit në Gjermaninë jugore.

Katolike Kishës famullitare të Shën Gallus është ndërtuar në vitin 1869 në vitin 1873 nga Georg Morlok , ndërtuar në vitin 1937 në vitin 1939, rindërtuar. Kishat e tjera janë Protestante, Kisha e Shën Martin (1958), Kisha Protestante e ringjalljes (1968) dhe Kisha Evangjeliste e pajtimit dhe Kishës Katolike Maria königin (1961/63).

E vonë mesjetare të kalasë së Honberg ishte në tridhjetë vitet e ' luftës deri në Themelet e mureve të shkatërruara. Dy kullat, të cilat tani janë monumentet e qytetit, do të mund vetëm nga donacionet, me Iniciativën e Shoqatës së miqve në shekullin e 19-të. Në shekullin e ndërtuar. E gjerë të mbetet e kështjellës janë tani në shtëpi përsëri dhe përsëri ngjarje të tilla si Honberg-verë , dhe të ofrojmë më të mirë pikëpamjet e qytetit. Një tjetër kështjellë shkatërrim është rrënojat e kështjellës Luginsfeld, në Veri-Lindje të qendrës së qytetit, në jugperëndim maja e njerëzve të malit.

Tuttlingen hat - i referohet një tipike për qytetin e çati formë. Kjo është një hipped çativariant, para një qytet me një zjarr të mbrojtur. Në redesign e në qendër të qytetit, pas zjarrit e 1803 u special çati formë Standarde për qendrën e qytetit.

Në lagjet e vjetra Katolike dhe dy kishat Protestante (shih seksionin mbi fetë).

Të Rregullt Të Ngjarjeve Të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në muajt e verës, duke përfshirë edhe tre javë të Honberg-verë me pjesëmarrjen e artistëve të huaj, të cilëve Repertorit të Jazz, Rock & Pop dhe Alternative të mjaftueshme.
 • Që nga viti 2001, shkruan në qytetin e Tuttlingen në Jug-Perëndim të gjermanisë vogël je çmimi "në Tuttlingen të këndojë", një 7000 € çmimi me mbi 100 aplikantët për raundin e fundit.
 • Në maj/qershor, folk festival.
 • Në çdo dy vite të zhvillohet në vjeshtë të konsumit të drejtë në Tuttlingen vjeshtë në vend.
 • Në natën e shtunë, mbajtur që nga viti 1976, një karnaval vjetor paradë.
 • Në qershor, ish-Ushtrisë aeroport në fqinj komunitetit të Neuhausen, SouthsideRock Festival me shumë Bende ndërkombëtare.
 • Që nga viti 2008, në Danub Park në vit, në korrik dhe gusht, ngjarja seri e verës në Park në vend.
 • Në dhjetor, nëntë ditë, një Krishtlindje të tregut është mbajtur.
 • E Tuttlingen natën ecin në të shtunën e kaluar në pushimet verore, hap çdo dy vjet, duke përfshirë edhe institucionet kulturore të qytetit, kishat, bookshops, zyrën e qarkut, dhe kalorësit kopsht, dhe ofron një 20-minutësh "kultura kafshon" një gamë të gjerë nën yjet.
 • Që nga viti 2004, "Tuttlingen letërsisë vjeshtë" me lexime, duke i njohur autorët, do të mbahet në disa mbrëmje në tetor/nëntor të çdo viti.
 • Galeria e qytetit tregon në mujor të këmbimit 9 ekspozita e artit bashkëkohor në vit.
 • Çdo vit në fund të muajit janar/fillim të shkurtit, të organizuar nga shkolla e muzikës, në bashkëpunim me gjermane muzikë Këshillit, konkurrencës rajonale "Jugend musiziert" konkurs për rrethet e Tuttlingen, Rottweil dhe Schwarzwald-Baar.
 • E Baden qarkut të Möhringen është i njohur për tij Swabian-Alemannic Fasnet është e njohur. Vlen të shohim janë scherbel grupe, "karnaval sunntig" dhe "Fasnetsmändig" në mbrëmje nga Lokale dhe Hansel garë në mesditë "karnaval zieschdig"
 • Gjithashtu, në Möhringen, ka turne "natë roje me shërbëtorët e tu".
 • Në vite me të, madje në një numër në fillim të korrikut të zhvillohet në Möhringen, "Städtle" të gjitha klubet.

Ekonomia dhe infrastruktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trafiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Tuttlingen stacioni i trenit, 1933
Unazë-të tërhequr në Tuttlingen-bazuar breakpoint "qendra"

E Tuttlingen stacioni i trenit është një rajonale hekurudhore kryqëzim, ku Gäubahn Stuttgart–Singen në luginën e Danubit hekurudhë nga Donaueschingen në Ulm . Në Gäubahn është Tuttlingen Mbajtur në 2 orë-të ciklit të transportit, Interurbane-trenave mes Stuttgart dhe Cyrih. Përveç kësaj, të mbajë një vonesë kohore në 2 orë drive- rajonale-Express-trena në ditë të udhëtojnë nga Singen të Stuttgart në Tuttlingen, në mënyrë që çdo orë të shpejtë Lidhjet në Shtutgart dhe Singen. Në luginën e Danubit të hekurudhave të veprojë në 2 orë-clock ndër-Regio-Expresstrenat për Ulm dhe Neustadt (forest zi). Përveç kësaj, Tuttlingen në një unazë të tërheqëSistemit të lidhura me Tuttlingen me Immendingen dhe wutach lugina hekurudhor, një tjetër hekurudhor , me doganore shtëpi-Blumberg, e Danubit lugina hekurudhor me Fridingen në Danub dhe në Gäubahn me Rottweil . Në përgjithësi, ka Tuttlingen me një kombinim të distancave të gjata të transportit, të shpejtë të transportit , dhe një unazë-të tërhequr në të mirë të ofruar në transportin hekurudhor. Sot, Tuttlingen stacioni i trenit është ndërtuar në 1933 dhe është e vendosur jashtë Tuttlingen qender. Qyteti autobusë të lidhur stacioni i trenit me stacionin e autobusëve në qendër të qytetit. Pranë stacionit të trenit të Tuttlingen, me të ngritur rëndësinë si një hekurudhor kryqëzim dhe mainline stacioni, në qytetin e Tuttlingen përveç kësaj, me një total prej shtatë Hoppushim pikë dhe është pika e fillimit të shumta të autobusëve në rrugë. Tuttlingen është në transportin Shoqata TUTicket përfshirë.

Tjetër të autostradës lidhjet janë në Geisingen ose Tuningen dhe të çojë deri tek Federale autostrade të një 81 (Shtutgart–Singen). Në 17. Shkurt 2011, hapi një ndër-rruga tunelit të çon në Federal highway 311 (Ulm–Donaueschingen) dhe Federal highway 14 (Shtutgart–Rottweil) së bashku me Perëndimin e qytetit nga Alexander street në afërsi të Aesculap-Platz.

Kompania[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Tuttlingen kanë mbi 1900 kompanitë në karrigen tuaj – nga Një njeri operacionin për multi-nacionale të kompanive. Për shkak të shumëllojshmërisë së kryesorë të operacionit të operohet në dhe rreth Tuttlingen, si një qytet të "botës qendra e teknologjisë mjekësore" (rreth 600 bizneset janë të lidhura drejtpërdrejt me prodhimin e operacioneve dhe Produktet mjeksore). Me teknologjinë mjekësore, kompanitë janë të lidhura ngushtë e ndërlidhur me teknologjinë mjekësore,Thërrmuese në Pakistani qarkut Sialkot.

E rëndësishme punëdhënësit në inxhinieri dhe ndërtesa tregtare. Deri pak vite më parë ishte konsideruar të Tuttlingen përveç kësaj, si "Këpucëvetë qytetit". Industria e Këpucëve lëvizur për shkak të një numri të tanneries në lumin Danub, e që sot vetëm disa ekzistojnë. Nga Tanner është zanati që ka pasur në Tuttlingen, e Danubit dhe përhapjen e Bagëtive të fermave kushte të mira. Blegtori e dominuar nga bujqësia, për shkak të pak fushat e toka pjellore, dhe në pranverë shpesh është përmbytur kultivuar fusha.

Lista e rëndësishme Tuttlingen, Gjermani kompanisë

Zyra qendrore e kompanisë Aesculap
Zyra qendrore e kompanisë Karl Storz endoscopes
 • E Aesculap AG është një nga më të vjetra dhe më prestigjioze kompanitë në kirurgji industrisë në Tuttlingen, Gjermani; ai i përket, që nga viti 1998, B. Braun Melsungen AG. Aesculap është punëdhënësi më i madh në Tuttlingen;[9] ndërtimin e kompanisë, pozitën dominuese në qytet te stacioni i trenit. E mëdha të tërthortë, ku Federale autostrada 14 dhe 311 kryq, Aesculap-Platz, ai tani është mjaft i ndërtesave komerciale të rrethuar. Në Jug dhe adorns tij të vjetër të fabrikës dhe ndërtesës kryesore. Në të majtë të Aesculapium (prezantimi i sistemit të informacionit të kompanisë). Ajo do të ndjekin shitjet e tyre teknike dhe të shërbimit.
 • Karl Storz (e specializuar në endoscopy)
 • Gebrüder Martin (Shitjet Dhe Shpërndarja E Teknologjisë Mjekësore)
 • Berchtold GmbH & co. KG (teknologji mjekësore)
 • Chiron-Werke (makineri dhe pajisje, CNC-makinë)
 • Schwäbische Hüttenwerke, Ludwigstal (Frenave Disk)
 • Rieker (Prodhues I Këpucëve)
 • Stadtwerke Tuttlingen (e energjisë dhe furnizimin me uje)
 • Smith & Nipi (teknologji mjekësore), strukturë të prodhimit në Tuttlingen
 • Volksbank Schwarzwald-Donau Neckar

Që nga viti 2011, zotëron teknologjinë mjekësore, industria është një grupi menaxhues me emrin mjekësore malet. Nga dhoma e Tregtisë dhe industrisë Schwarzwald-Baar-Heuberg, Tuttlingen Qarku dhe vendi i kompanisë, Biopro Baden-Württemberg themeloi Iniciativë për të siguruar një Vend që ofron një rrjet të inovacionit për të nxitur konkurrueshmërinë ndërkombëtare të vogla dhe të mesme për të forcuar. Kompania është laureate në grup të konkurrencës nga Ministria e Financave dhe e ekonomisë së Baden-Württemberg dhe Fondit Evropian për zhvillim Rajonal (ERDF) dhe Ministria e ekonomisë dhe Financave e Baden-Württemberg, të promovuar.

Në teknologjinë mjekësore, ekspozita ACIG (ekspozitë e instrumentet kirurgjike dhe i pajisjeve) e paraqesin përafërsisht. 70 vogla dhe të mesme kompanitë nga teknologjinë mjekësore, produkteve të tregtisë blerësit nga e gjithë bota. Ekspozita është e hapur gjatë gjithë vitit, të arritshme për të gjithë dhe hyrja është e lirë. Botuar edhe në ACIG të çdo viti, në nëntor, një botim të ri e referencës libër mbi këtë temë Të operacionit lider, me aktualisht më shumë se 150 kompani.

Gjykata, organeve dhe institucioneve të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyrën E Qarkut

Tuttlingen Tuttlingen është selia e qarkut. Për më tepër, ekziston zyra e taksave, një noteri dhe një të gjykatës së qarkut, gjykatës së qarkut në Rottweil dhe Oberlandesgericht rrethin e Shtutgard i takon.

Qyteti është gjithashtu selinë e Kishës së qarkut të Tuttlingen, Evangjeliste Luterane në Württemberg dhe dekanatet Tuttlingen-Spaichingen, e dioqezës të Rottenburg-Stuttgart.

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lokale ngjarjet në Tuttlingen raportuar si gazetë e përditshme e Gränzbote, një lokal edicionin e schwäbische Zeitung. Radio stacione Radio 7 ka një Studio në qytet. Që nga viti 2005 gjithashtu dërgon lokal VETË stacioni Regio Bodensee në lokale kabllo të rrjetit.

Institucionet arsimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E Ludwig-Uhland-Realschule në Tuttlingen
E Schiller-Schule (Werkrealschule) në Tuttlingen

Tuttlingen ka dy shkolla të mesme ( Oto-Hahn-Gjimnazit dhe Emanuel-Kanti gjimnaz), dy Realschulen (Herman-Hesse-Realschule dhe Ludwig-Uhland-Realschule), një shkollë (Albert-Schweitzer-Schule), dy themelore-të dhe shkollat fillore (Möhringen, Nendingen), Grund - und werkrealschule (Wilhelm shkollës), katër shkolla fillore (shkolla fillore në mbani stöckle, shkolla fillore, Charles shkollë, mburojë, shi e shkollës dhe e shtënë e shkollës) si dhe një fabrikë, shkollë të lartë (Schiller të shkollës).

Përveç kësaj, qyteti është gjithashtu Tuttlingen muzikë e shkollës dhe rininë artistike të shkollës ZEBRA.

Në rrethin e Tuttlingen të shkollës është bartës të Ferdinand-von-Steinbeis-Schule (Komerciale shkollës, ndër të tjera, me Teknike Gjimnazi), Fritz-Erler-shkollë (ish Komerciale në shtëpi dhe Ekonomi shkollat, ndër të tjera, me ekonomike, ushqimore, shkencore, Biotechnological, sociale dhe shkencore të shkollës së lartë), shëndetësi dhe infermieri i shkollës së qarkut klinika në Tuttlingen dhe Spaichingen dhe Johann-Peter-Hebel shkolla për fëmijët dhe të rinjtë me aftësi të kufizuara intelektuale.

Privat Gotthilf-Vollert-Schule për arsimin e ndihmës dhe private të arsimit nga kopshti për fëmijët me aftësi të kufizuara mendore, të përfunduar shkollën e ofruar në Tuttlingen.

Një i ri Kampus si një degë e Furtwangen Universiteti ishte në semestrit dimëror 2009/2010. Ai merr një operacion të ri teknik kurse, Industriale medtec, Industriale Sistemet e Projektimit dhe të Prodhimit Industrial , secili me nga 35 të ri të kurseve.[10] ishin me ekonominë në Tuttlingen marrëveshje bashkëpunimi.

Kohën e lirë dhe objektet sportive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kohën e lirë dhe llixhat "TuWass" me nivel kombëtar njohur burim shërimi dhe bujare sauna peizazh
 • Të Pallatit të kinemasë "Scala" – moderne të mëdha në ekranin e kinemasë, me 5 salla
 • E Danubit Park në mes të qytetit me një numër të madh ajër të hapur patinazh institucionit, fëmijët e kënde lojërash, mini-Golf, kopsht Momo, kopshte e partnerit qytete, fushat sportive dhe ndryshe në formë breg fusha. E Danubit Park është ndërtuar në vitin 2003 për "trilogji në vitin 2003," si një të gjelbër të projektit të shtetit të Baden-Württemberg dhe qytetin e Tuttlingen.
 • Shtëpie pishinë, pishinë në natyrë (plotësisht overhauled në 2005/2006) me disa Slides, një dembel lumit dhe atraksione të tjera
 • Shpatet e skive në Möhringen dhe Nendingen, si dhe në qytete fqinje të Wurmlingen (pa ashensor objektit) dhe Emmingen, ose në Böttingen (me ashensor objektit)

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetare nderi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Tuttlingen ka këto personat e nderit të qytetarit të drejtën kreshmës:

 • 1888: Johann Gottfried Stengelin, Themelues I Fondacionit
 • Të Krishterë Storz, Qytet-Schult-Hot
 • 1927: të Krishterë Scheerer, këshilltari i Tregtisë, dhe bashkë-themelues i kompanisë Aesculap, ish-të. Jetter dhe Scheerer

Nder Dhuratë Kannitverstan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më të lartë aktualisht për të dhënë qytetit është Kannitverstan.[11] ai është homologe për qytetare nderi, e cila nuk është më e dhënë.[12] në Këtë Moment, kanë tij:

 • Aimé Dezarens (1990)
 • Oto Wichert (1990)
 • Karl-Werner-Bolzer (1995)
 • Michael Ungethüm (2002)
 • Erich Weber (2002)
 • Heinz-Jürgen Koloczek (2003)
 • Sybill Storz (2005)
 • Diter Egle (2007)[13]
 • Anthia Pjetri dhe Kreszentiana Schips (2008)
 • Volker Kauder (2010)
 • Ortwin Guhl (2014)
 • Herbert Moser (2014)

Bijtë dhe bijat e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Michael Alber (* 1963), Dirigent, erster Chordirektor an der Staatsoper Stuttgart
 • Klaus Bacher (* 1964), Richter am Bundesgerichtshof
 • Reinhold Böhme (1944–2000), Mathematiker
 • Peter Braun (* 1962), Mittelstreckenläufer
 • Fritz Buschle (* 1951), SPD-Politiker, Landtagsabgeordneter
 • Hermann Dold (1892–1953), Unternehmer und Politiker (CDU), Landtagsabgeordneter
 • Heinz Eyrich (1929–2015), Jurist und Politiker der CDU
 • Walter Gmelin (1863–1943), Veterinärmediziner
 • Johann Georg Gödelmann (1559–1611), Rechtsprofessor, Diplomat und Hexentheoretiker
 • Gordon November (* 1985, bürgerlich Gordon Sven Buschle), deutscher Liedermacher, Sänger und Pianist
 • Klaus Hopt (* 1940), deutscher Wirtschaftsrechtler und ehemaliger Direktor am Max-Planck-Institut
 • Gottfried Jetter (1838–1903), Unternehmer und Gründer der Aesculap-Werke
 • Paul Knapp (1879–1953), evangelischer Pfarrer und Pazifist, Gründer der Deutschen Friedenspartei
 • Reiner Kohler (1944–1995), Travestiekünstler „Gordy“ des bekannten Duos Mary & Gordy
 • Jürgen Lässig (* 1943), Autorennfahrer
 • Adolf Laufs (1935–2014), Rechtswissenschaftler, Rektor der Universität Heidelberg (1979–1982)
 • Roland Martin (* 1927), Bildhauer
 • Hermann Mattheiß (1893-1934), SA-Führer und Polizist sowie einer der Getöteten des sogenannten Röhm-Putsches
 • Friedrich Christoph Mayer (1762–1841), geboren in Ludwigstal, reichsritterschaftlicher Amtmann, später Großherzoglich Hessischer Hofrat
 • Herbert Moser (* 1947), SPD-Politiker, 1976-1992 und 1996-2006 MdL Baden-Württembergs, Ministerialrat, Geschäftsführer der Landesstiftung Baden-Württemberg
 • Helmut Rühl (* 1955), Schauspieler
 • Karl-Heinz Rühle (* 1942), Mediziner, Universitätsprofessor und Fachautor
 • Hans-Ulrich Rülke (* 1961), Politiker (FDP), Landtagsabgeordneter
 • Erich Schariry (1892–1974), Landrat des Landkreises Tuttlingen (1946–1947)
 • Richard Scheerer (1887–1982), Augenarzt, Hochschullehrer
 • Wilfried Schlagenhauf (* 1952), Pädagoge, Hochschullehrer
 • Hariolf Schlichtig (* 1950), 19 Jahre lang Mitglied des Cherubini-Quartetts, Solist und seit 1987 Professor für Viola und Kammermusik an der Staatlichen Hochschule für Musik und Theater München
 • Lisa Steinkamp (* 1990), Leichtathletin
 • Dietlinde Stengelin (* 1940), Künstlerin
 • Hermann Adolf von Stock (1809–1871), Theologe, Generalsuperintendent von Heilbronn
 • Hans-Peter Storz (* 1960), Abgeordneter im Landtag Baden-Württemberg (SPD)
 • Karl Storz (1911–1996), Unternehmer
 • Wolfgang Storz (* 1954), ehemaliger Chefredakteur der Frankfurter Rundschau (2002–2006)
 • Maria Teufel (1888–1972), Ehefrau von Reinhard Teufel, gründete mit ihrem Gatten die „Reinhard und Maria-Teufel-Stiftung“ zur Förderung der wissenschaftlichen Aus- und Fortbildung hochbegabter junger Wissenschaftler auf den Gebieten der Rechtswissenschaften und der Biologie an der Eberhard Karls Universität Tübingen
 • Reinhold Teufel (1890–1974), Landgerichtsdirektor und Landgerichtspräsident
 • Wolfgang Volz (* 1948), Fotograf, vor allem durch seine Zusammenarbeit mit dem Künstlerpaar Christo und Jeanne-Claude bekannt
 • Laura Weihenmaier (* 1991), Volleyballspielerin
 • Erich Wintermantel (* 1956), Arzt und Medizintechniker

Personat në lidhje me Tuttlingen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Johann Peter Hebel (1760-1826), autor i kalendarit të historisë Kannitverstan, Tuttlingen-bazuar intern është
 • Robert von Mohl (1799-1875), anëtar i Landtag e Tuttlingen, Gjermani, si dhe përfaqësues nga Tuttlingen në Shën Palit Kishës në 1848
 • Max Schneckenburger (1819-1849), Poet e këngë Patriotike "e Parë në Rini", e kanë vizituar në Tuttlingen, Latin e shkollës
 • Theodor Ehninger (1834-1890), post-mbajtës në Tuttlingen, Gjermani dhe anëtar i Landtag
 • Eduard Quintenz (1888-1977), Nazist politikan, 1938-1946 qarkut në Tuttlingen, të dorëzuara në vitin 1945, qytet i francës
 • Fritz Erler (1913-1967), politikan i SPD, 1947-1949 qarkut në Tuttlingen, 1949-1967 MdB e zonës zgjedhore Tuttlingen–Rottweil
 • Heiner Geißler (* 1930), gjermanisht politikan, jetoi si një fëmijë, për disa vite në Tuttlingen
 • Hedvigu detit njeri (1913-2000), politikan i SPD, 1961-1976 MdB e zonës zgjedhore Tuttlingen-Rottweil
 • Martin Mußgnug (1936-1997), NPDFederale Kryetar, fitoi në vitin 1987 në Tuttlingen kryetarit të zgjedhjeve të 15 %
 • Sybill Storz (* 1937), sipërmarrës, Drejtori menaxhues i Tuttlingen-bazuar Karl Storz endoscopes
 • Horst Herrmann (* 1940), Kisha avokat dhe kritik, u rrit në Tuttlingen të
 • Gudrun Ensslin (1940-1977), një anëtar të RAF, kaloi pjesë të konsiderueshme të tyre të Fëmijërisë dhe të rinisë në Tuttlingen
 • Michael Ungethüm (* 1943), ish-Kryetar i Bordit të Tuttlingen-bazuar Aesculap AG (1983-2009)
 • Volker Kauder (* 1949), gjermanisht politikan, MdB, për zgjedhore të Tuttlingen–Rottweil me elektoratin, zyra në Tuttlingen
 • Edith marangoz (b. 1957), kryetari i komunës së Offenburg (CDU), ka punuar një numër të përgjithshëm prej 14 vitesh në Landratsamt Tuttlingen
 • Guido Ujku (* 1961), politikan i CDU, ish-këshilltari i rurale të qarkut Tuttlingen dhe Pzhk , me një zonë zgjedhore zyra në Tuttlingen
 • Hanns-Peter Knaebel (* 1968), që nga viti 2009 Kryetari i Bordit të Aesculap AG
 • Marlis Petersen (E Lindur Në Vitin 1968), Këngëtar
 • Doris Soffel (* 1948), Një Opera Këngëtar (Mezzo-Soprano)[14]

Individuale dëshmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Deutsche Bank.
 2. ^ Astronomische Rechnungen.
 3. ^ Hanß Karl: Geschichte der Ortenau in Dokumenten.
 4. ^ Christina Freudig: Lager war einst “Tor zur Freiheit”.
 5. ^ Schwäbische Zeitung, Lokalausgabe Tuttlingen (Gränzbote) vom 16.
 6. ^ "Schwäbische Alb Tourismusverband". Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2008. Marrë më 28 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Lothar Häring: Südwest: Tuttlingen lässt Stolpersteine verlegen.
 8. ^ Stadt Tuttlingen Stolpersteine. Arkivuar 24 qershor 2016 tek Wayback Machine
 9. ^ "Statistisches Landesamt BW". Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 28 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Campus Homepage". Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2017. Marrë më 28 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Stadt Tuttlingen: Ehrungen.
 12. ^ Kauder erhält Kannitverstan.
 13. ^ Homepage Stadt Tuttlingen.
 14. ^ Interview mit Doris Soffel in kultiversum Arkivuar 15 shtator 2016 tek Wayback Machine (abgerufen am 10.

Letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Birgit roman i thjeshtë, në jetën e përditshme në Tuttlingen, Gjermani, 1939-1945/46: historia në Rajon, Tuttlingen, 1995.
 • Hartwig, E. Steiner, Tuttlingen: file dokumente nga vitet e hershme në kartolina nga 1890 në vitin 1920, Horb am Neckar, 2000.
 • Jozef Stöckle: udhëheqës nga Tuttlingen dhe mjedisit (travel guide). Würzburg & Vjenë: Shtëpia Botuese Leo Woerl, 1888.
 • Württemberg qytetet e librit; vëllimi IV vëllimi Baden-Wuerttemberg volumi 2 nga "gjermane qytetet e librit. Manual durrës – në emër të grupit të punës historike komisionet dhe me mbështetjen e Shoqata gjermane e qytetet, qytetet gjermane, të qeverisë Federale dhe gjermane komunitetit ditë, ed. nga Erich Keyser, Shtutgard, në vitin 1961.