Uzesha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uzesha
Usès(Ocitanisht)
Uzès(Frëngjisht)
Pamje e një pjese të qendrës me Katedralen e Shën-Teodorit dhe Kullën Fenestrelë
Pamje e një pjese të qendrës me Katedralen e Shën-Teodorit dhe Kullën Fenestrelë
Stema Uzesha
VendiFranca
Qeveria
 • KryetariJean-Luc Chapon
Sipërfaqja
1
25 km2 (10 sq mi)
Popullsia
 (Jan. 2019)
8.387
 • Dendësia340/km2 (870/sq mi)
Emri i banorëveUzeshas, Uzeshase
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Uzès ( shqiptimi frëngjisht: [y.zɛs] ; Occitan: Usès ; Shqip: Uzesha) është një komunëdepartamentin Gard në rajonin OcitaniaFrancës Jugore. Në vitin 2017, ajo kishte një popullsi prej 8,454. Uzès shtrihet rreth 25 km në veri-verilindje të Nîmes, 40 km në perëndim të Avignon dhe 32 km në jug-lindje të Alès .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i vjetër

Fillimisht Ucetia ose Eutica në latinisht, Uzesha ishte një oppidum i vogël galo-romak, ose vendbanim administrativ. Qyteti shtrihet në burimin e lumit Alzon, në Fontaine d'Eure, nga ku u ndërtua një ujësjellës romak në shekullin e parë para Krishtit, për të furnizuar me ujë qytetin e Nîmesit, 50 kilometres (31 mi) larg. Shtrirja më e famshme e ujësjellësit është Pont du Gard, tani një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, [1] i cili transportonte ujë të freskët mbi harqe përtej lumit Gardon .

Jeta urbane e qytetëruar dhe tolerante e Uzeshës të shekullit të 5-të ishte në kontrast me veriun e frankëve. Me sa duket, hebrenjtë u vendosën atje që në shekullin e 5-të. Shën Ferréol, peshkopi i Uzeshës, gjoja i pranoi ata në tryezën e tij; për këtë arsye iu drejtua mbretit Childebert I një ankim, ku peshkopi u detyrua të ndryshonte qëndrimin e tij ndaj hebrenjve, duke i detyruar të gjithë ata që nuk do të bëheshin të krishterë të largoheshin nga Uzesha. Pas vdekjes së tij (581) shumë nga ata që ishin pagëzuar u kthyen në judaizëm. [2] Hebrenjtë u dëbuan nga rajoni në 614.

Në shekullin e 13-të, Uzesha priti një komunitet të vogël studiuesish hebrenj, si dhe një komunitet katarësh .

Tregu i fermerëve

Ashtu si shumë qendra të prodhimit të cohave (Uzesha ishte e njohur për serzhet e saj), qyteti dhe fshatrat përreth ishin tejet protestante gjatë Luftërave të Fesë në shekullin e 16-të, të cilat bënë kërdinë në Lengodok. Shumë kisha të qytetit u shkatërruan dhe u dogjën nga protestantët e tërbuar: vetëm dy kanë mbetur sot. Një kishë e tillë e shkatërruar dhe e rindërtuar është Saint-Étienne .

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati Duché

Qyteti i sotëm ruan gjurmët e mureve të tij të cilët sillen si një qark bulevardesh. Një kishëz Kapuçine, e ndërtuar në vitin 1635 për të strehuar mbetjet e dukës, zë vendin e një tempulli të shekullit të 1 pas Krishtit, kushtuar perandorit të parë romak, Augustit . Ka monumente të prestigjit të ish-peshkopatës, dikur një nga më të gjerat e Lengodok, por që u shua me ardhjen e Revolucionit, dhe shtëpi private që dëshmojnë pasurinë që solli tregtia e tekstilit në shekullin e 16-të. Qyteti është gjithashtu shtëpia e tre kullave feudale, Kulla Bermonde (pjesë e Château du Duché ), Kulla e Peshkopit dhe Kulla Mbretërore.

Katedralja e Uzeshës u shkatërrua në kryqëzatën Albigjensian, u rindërtua dhe u shkatërrua përsëri në Luftërat Fetare të shekullit të 16-të. E rindërtuar përsëri në shekullin e 17-të, ajo u hoq gjatë Revolucionit Francez. Turneu romanik i shekullit të 11-të Fenestrelle ("Kulla e dritareve"), me dritaret e saj të çiftëzuara, është ndoshta ikona më e famshme e qytetit. Ai u rendit si një Monument Historik Francez në 1862.

Uzesha është e famshme në zonë për tregun e saj të së shtunës. Tregu jo vetëm që ofron prodhime vendase, por gjithashtu krenohet me tekstile të prodhuara në rajon dhe shumë kënaqësi turistike. [3]

Turizmi është një nga sektorët kryesorë industrialë, krahas arteve lokale dhe prodhimit të verës.

Rajoni ka një histori të gjatë në prodhimin e jamballit . Kompania gjermane Haribo mban një fabrikë dhe muze në Uzeshë, të cilat i kanë rrënjët në fabrikën e jamballit Henri Lefont e hapur atje në 1862. Kompania e tij më vonë u bashkua me Ricqlès, dhe më pas u mor përsipër nga Haribo. [4]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17936.150—    
18006.350+3.3%
18066.287−1.0%
18215.684−9.6%
18316.162+8.4%
18366.856+11.3%
18417.274+6.1%
18467.215−0.8%
18516.934−3.9%
18566.333−8.7%
18616.242−1.4%
18665.895−5.6%
18725.574−5.4%
18765.585+0.2%
18815.449−2.4%
18865.146−5.6%
18914.989−3.1%
18964.819−3.4%
19014.889+1.5%
19065.182+6.0%
19114.804−7.3%
19214.098−14.7%
19264.456+8.7%
19314.212−5.5%
19364.033−4.2%
19464.667+15.7%
19545.222+11.9%
19625.649+8.2%
19686.851+21.3%
19757.078+3.3%
19827.525+6.3%
19907.649+1.6%
19998.007+4.7%
20078.088+1.0%
20128.578+6.1%
20178.454−1.4%

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Firmin Abauzit (1679–1767), studiues që dha kontribut në fizikë, teologji dhe filozofi
 • Zëvendës-admirali François-Paul Brueys D'Aigalliers, Kont i Brueys, (1753–1798), komandanti francez në Betejën e Nilit .
 • Oliver Bevan (2001-) Artist anglez
 • Jérôme Cintas (1971-) ish-futbollist profesionist francez
 • Leon Krier, urbanist [5]
 • Dhuoda, bashkëshortja e dukeshës së Septimania dhe shkrimtare e Liber Manualis
 • Bernard Plantapilosa, Konti i Auvergne dhe djali i dytë i Dhuoda
 • David Redfern (1936–2014) fotograf i muzikës angleze
 • Suzanne Verdier (1745–1813), shkrimtare

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Pont du Gard (Roman Aqueduct)". UNESCO. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gallia Christiana, vi. 613; Dom Vaissète, Histoire Générale de Languedoc, i. 274, 545
 3. ^ - Delights of Uzes Market Arkivuar 1 shtator 2011 tek Wayback Machine
 4. ^ "Ses espaces - Le Musée du Bonbon Haribo sur Uzès dans le Gard". www.museeharibo.fr. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2018. Marrë më 2016-12-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Discovering Uzes, France". 27 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Leximi i mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]