Vende Pelegrinazhi në Indi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Në besim dhe spiritualitet, një pelegrinazh është një udhëtim i gjatë ose kërkim i domethënies së madhe morale. Hera herës, është një udhëtim në një vend ose faltore të shenjtë me rëndësi për besimin e një personi. Anëtarët e çdo besimi madhor marrin pjesë në pelegrinazhe. Një person që bën një udhëtim të tillë quhet pelegrin ose në rastin e myslimanëve haxhi. India është një vend i shquar për turizmin e pelegrinazhit pasi është vendlindja e besimeve të tilla si Hinduizmi, Xhainizmi, Budizmi dhe Sikizmi dhe ka prani të rëndësishme të komuniteteve myslimane dhe të krishtera.

Hinduizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Vende Pelegrinazhi Hindu në Indi.

Shumica e hinduve që mund të përballojnë të shkojnë në udhëtime të tilla në vende të ndryshme të përfshijnë listën e mëposhtme të pelegrinazheve:

 • Ahobilami
 • Allahabadi
 • Amararama
 • Fshati Amaravathi në distriktin Guntur
 • Amarkantaku
 • Amarnathi
 • Anandasram Kanhangadi
 • Kodra Annamalai
 • Arasavalli
 • Arunachalami
 • Attukali
 • Avittathuri
 • Ayodhya
 • Baba Dhansari
 • Badrinathi
 • Basistha Ashrami
 • Shpellat Batu
 • Belur Matha
 • Bhadrachalami
 • Bhavani
 • Tempulli Bhimashankar
 • Brindarvani
 • Chitrakuta
 • Chidambarami, Tamil Nadu
 • Dakori
 • Dharmasthala
 • Draksharama
 • Dwaraka Pitha
 • Dwarka
 • Gajanan Maharaji
 • Gangotri
 • Gaya në Indi
 • Ghatikachala
 • Tempulli Godachi Veerbhadhreshwar
 • Gor Khuttree
 • Gosaikunda
 • Govardhana Matha
 • Govindavadi
 • Hajo
 • Haridwari
 • Hemkundi
 • Hornad, Tempulli Annapurnadevi
 • Idagunji
 • Jonnawada
 • Jyotirlinga
 • Jyotirmatha
 • Tempulli Kalaram
 • Tempulli Kalighat në Kolkata
 • Kanchipurami, Tamil Nadu
 • Mandiri Karanja Datta
 • Kataragama
 • Kateeli
 • Katra, Jammu dhe Kashmiri
 • Kedarnathi
 • Kolhapuri
 • Kolluri, distrikti Udupi
 • Konarku
 • Ksheerarama
 • Kuchanpally
 • Tempulli Kukke Subramanya
 • Kumararama
 • Kumbakonami
 • Kumbh Mela
 • Kurukshetra
 • Kuruvapuri
 • Tempulli Madurai Meenakshi
 • Tempulli Maha Devi Tirth në Kullu
 • Maihar Devi
 • Mahuri, Renuka Devi
 • Ghata Mehandipur Balaji, Rajasthan
 • Tempulli Mandher Devi në Mandhradevi
 • Manikarani
 • Mayapuri
 • Tempulli Raghavendr Swamy në Mantralayam
 • Mali Abu
 • Mali Kailash
 • Mukhalingami
 • Narasimha Konda
 • Narayanalayami
 • Lumi Narmada
 • Nashiku
 • Nellitheertha
 • Omkareshwari
 • Palani
 • Pancharama Kshetrat
 • Panchavati
 • Pandharpuri
 • Parashuram Kundi
 • Pithapurami
 • Puri
 • Pushkari
 • Puttaparthy Sri Sathya Sai
 • Ramateerthami
 • Rameswarami
 • Rishikeshi
 • Ryali
 • Sabarimala Swamisaranami
 • Salasar Balaji, Churu Rajasthan
 • Sabarimala, Kerala
 • Sangam, distrikti Srikakulam
 • Saptashrangi
 • Shirdi
 • Shivkhori
 • Tempulli Shri Kali në Portën Sanganeri në Jaipur
 • Mandiri Shri Mahadev
 • Simhachalami
 • Sivagiri, Kerala
 • Somarama
 • Sri Kurmami
 • Sringeri Sharada Peethami
 • Srirangami
 • Srisailami
 • Talapady
 • Thanjavuri
 • Thiruchendur
 • Tempulli Thirumanthamkunnu
 • Thrissuri
 • Tirtha dhe Kshetra
 • Tirupati
 • Tempulli Trimbakeshwar Shiva
 • Tempulli Tuljapur Bhavani
 • Thiruvananthapurami
 • Udupi
 • Ujjaini
 • Vaishno Devi
 • Vani në Nashik
 • Varanasi
 • Vindhayachali
 • Vithoba
 • Vrindavani
 • Yamunotri
 • Yadagirigutta, Telangana

Këto vende pelegrinazhi hindu mund të ndahen në dhame, kumbhe, jyotirlinga, vende devi etj. Çdo kategori ka domethënien e saj. Besohet se duke vizituar Char Dhamet të ndihmon të arrish shpëtimin. Në Indi ndodhen katër Dhame dhe dymbëdhjetë Jyotirlinga bashkë me 51 Shakti Peetha.

Sikizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Tempulli i Artë
 • Patna Sahibi
 • Paonta Sahibi (Himachal Pradesh)
 • Anandpur Sahibi (Punjab)
 • Baba Bakala (Punjab)
 • Gobindwal Sahibi (Punjab)
 • Taran Tarani (Punjab)
 • Sirhindi (Punjab)
 • HemKund Sahibi (Uttarakand)
 • Nanded Sahibi (Maharashtra)

Islami[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Hazratbali
 • Dargahu i Moinuddin Chishtit, Ajmer
 • Haji Ali Dargahu

Budizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Vende Pelegrinazhi Budist në Indi.
 • Bodh Gaya: vendi i Ndriçimit të Budës (në Tempullin e tanishëm të Mahabodhit).
 • Sarnathi: (formalisht Isipathana) ku Buda dha predikimin e parë.
 • Kushinagari: vendi ku vdiq Buda.
 • Shravasti: Vendi i Mrekullisë së Dyfishtë, ku Buda shfaqi aftësitë e tij të mbinatyrshme në kryerjen e mrekullive. Sravasti është gjithashtu vendi ku Buda kaloi pjesën më të madhe të kohës, duke qenë një qytet i rëndësishëm në Indinë e lashtë.
 • Rajgiri: Vendi i nënshtrimit të Nalagirit, elefanti i tërbuar, nëpërmjet miqësimit. Rajgiri ishte një tjetër qytet i rëndësishëm në Indinë e Lashtë.
 • Sankassa: Vendi i Zbritjes në Tokë nga Parajsa Tusita (pas një qëndrimi prej 3 muajsh duke i mësuar nënës së tij Abhidhamman).
 • Vaishali: Vendi i ku Buda mori një ofertë me mjaltë nga një majmun. Vaishali ishte kryeqyteti i Republikës së Vajjianit të Indisë së Lashtë.

Disa vende të tjera pelegrinazhi në Indi dhe Nepal janë të lidhur me jetën e Siddharta Gautaman, janë: Pataliputra, Nalanda, Vikramshila, Gaya, Kapilavastu, Kosambi, Amaravati, Nagarjunakonda, Sanchi, Varanasi, Kesariya, Devadaha, Pava dhe Mathura Mandaver (Bijnor U.P), Hapur (Ghaziabad U.P). Shumica e këtyre vendeve gjenden në ultësirën Gangore.

Xhainizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zoroastrianizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zoroastrianët kryejnë udhëtime pelegrinazhi në tetë Atash Behramë në Indi dhe një në Yazd të Iranit.

Krishtërimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Goa. St. Francis Xavier
 • Mali i Shën Thomait. Vendi ku u martirizua Shën Thomai.
 • Vailankanni. Vendi i shfaqjes së Shën Mërisë në shekullin e XVI.
 • Thodupuzha. Faltorja e Mëshirës Hyjnore të Shën Mërisë: - Vend i shfaqjes së Shën Mërisë.

Nashiku, Mahrashtra, Faltorja e Jezusit Fëmijë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]