Jump to content

Villefranche-sur-Saône

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vilafranka
Velafranche (Arpitanisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Pamje e përgjithshme e Vilafrankës
Pamje e përgjithshme e Vilafrankës
Stema Vilafranka
VendiFranca
RajoniAuvergne-Rhône-Alpes
DepartamentiRhône
QarkuVillefranche-sur-Saône
KantoniVillefranche-sur-Saône
NdërkomunalitetCA Villefranche Beaujolais Saône
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Thomas Ravier[1]
Sipërfaqja
1
9.480 km2 (3.660 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
36.009
 • Dendësia3,800/km2 (9,800/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
69264 /69400
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Villefranche-sur-Saône ( Frëngjisht: [vilfʁɑ̃ʃ syʁ son]  ( dëgjoni) ; Arpitanisht: Velafranche ; Shqip: Vilafranka) është një komunëdepartamentin RhôneFrancën lindore.

Shtrihet 1.6 km në perëndim të lumit Saône, dhe është rreth 25 km në veri të Lionit . Banorët e qytetit quhen Caladois .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Villefranche-sur-Saône u themelua në 1212 nga Guichard IV, konti i Beaujeu ( Arpitanisht: Bôjor/Biôjœr), dhe u bë në shekullin e 14 kryeqyteti i Beaujolais ( Arpitanisht: Biôjolês) krahinë. Ajo duroi tre rrethime në shekujt 15 dhe 16. Muret e qytetit u rrëzuan në fillim të shekullit të 19-të.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17934.706—    
18004.374−7.1%
18065.095+16.5%
18215.250+3.0%
18316.460+23.0%
18367.533+16.6%
18416.848−9.1%
18467.064+3.2%
18517.769+10.0%
185611.686+50.4%
186111.650−0.3%
186612.469+7.0%
187212.170−2.4%
187612.485+2.6%
188113.074+4.7%
188612.518−4.3%
189112.928+3.3%
189613.627+5.4%
190114.793+8.6%
190616.031+8.4%
191116.388+2.2%
192116.588+1.2%
192617.339+4.5%
193118.188+4.9%
193618.871+3.8%
194620.017+6.1%
195421.703+8.4%
196224.516+13.0%
196826.338+7.4%
197530.341+15.2%
198228.881−4.8%
199029.542+2.3%
199930.647+3.7%
200733.840+10.4%
201236.241+7.1%
201736.857+1.7%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industritë e sotshme përfshijnë tregtinë e verës, metalurgjinë, tekstilet dhe kimikatet.

Hyrja e Notre-Dame des Marais

Ndërtesat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Notre-Dame des Marais, e filluar në fund të shekullit të 14-të dhe e përfunduar në shekullin e 16-të, ka një kullë dhe majë (të rindërtuar në 1862), që qëndron në të djathtë të fasadës së shekullit të 15-të, në të cilën janë gdhendur dyer druri. .

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.