Visual Studio Code

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

   

Visual Studio Code
Visual Studio Code running on Windows 10
Developer(s) Microsoft
Initial release April 29, 2015; 6 years ago (2015-04-29)
Stable release 1.66.1 Edit this on Wikidata (7 April 2022; 7 days ago (7 April 2022)) [±]
Preview release 1.55.0-insider [±]
Repository
Written in TypeScript, JavaScript, HTML, and CSS
Operating system Windows 7 or later, OS X 10.10 or later, Linux
Platform IA-32, x86-64, ARM64
Size
 • Windows: 40.8–68.3 MB
 • Linux: 46.5–66.6 MB
 • macOS: 67.5 MB
Available in 14 languages
List of languages
English (US), Simplified Chinese, Traditional Chinese, French, German, Italian, Portuguese (Brazil), Japanese, Korean, Russian, Spanish, Bulgarian, Hungarian, Turkish
Type Source code editor
License
 • Source code: MIT License
 • Binaries built by Microsoft: Proprietary software
Website code.visualstudio.com Edit this at Wikidata

Visual Studio Code, i referuar zakonisht si VS Code, [1] është një redaktues i kodit burimor i krijuar nga Microsoft për Windows, Linux dhe macOS . [2] Veçoritë përfshijnë mbështetjen për korrigjimin e gabimeve, theksimin e sintaksës, plotësimin inteligjent të kodit, fragmentet, rifaktorimin e kodit dhe Git të integruar. Përdoruesit mund të ndryshojnë temën, shkurtoret e tastierës, preferencat dhe të instalojnë shtesa që shtojnë funksionalitet shtesë.

Në Anketën e Zhvilluesve të Stack Overflow 2021, Visual Studio Code u rendit si mjeti më i popullarizuar i mjedisit të zhvilluesve, me 70% të 82,000 të anketuarve që raportojnë se e përdorin atë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Visual Studio Code u njoftua për herë të parë më 29 Prill 2015, nga Microsoft në konferencën Build 2015. Një ndërtim paraprak u lëshua menjëherë pas kësaj.

Më 18 nëntor 2015, burimi i Kodit të Visual Studio u lëshua nën licencën MIT dhe u vu në dispozicion në GitHub . U njoftua gjithashtu mbështetje shtesë. [3] Më 14 prill 2016, Visual Studio Code u diplomua nga faza e paraafishimit publik dhe u lëshua në ueb . [4] Microsoft ka lëshuar pjesën më të madhe të kodit burimor të Visual Studio Code në GitHub nën licencën lejuese MIT, [5] [6] ndërsa lëshimet nga Microsoft janë një program pa pagesë. [7]

Veçoritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Visual Studio Code është një redaktues i kodit burimor që mund të përdoret me një sërë gjuhësh programimi, duke përfshirë Java, JavaScript, Go, Node.js, Python dhe C++ . [8] [9] [10] [11] Ai bazohet në kornizën Electron, [12] e cila përdoret për të zhvilluar aplikacione Web Node.js që funksionojnë në motorin e paraqitjes Blink . Visual Studio Code përdor të njëjtin komponent redaktues (i koduar "Monaco") i përdorur në Azure DevOps (më parë të quajtur Visual Studio Online dhe Visual Studio Team Services). [13]

Nga kutia, Visual Studio Code përfshin mbështetjen bazë për gjuhët më të zakonshme të programimit. Kjo mbështetje bazë përfshin theksimin e sintaksës, përputhjen e kllapave, palosjen e kodit dhe copa të konfigurueshme. Visual Studio Code gjithashtu dërgohet me IntelliSense për JavaScript, TypeScript, JSON, CSS dhe HTML, si dhe mbështetje për korrigjimin e Node.js. Mbështetja për gjuhë të tjera mund të ofrohet nga shtesat e disponueshme falas në tregun e kodit VS.

An orange version of the Visual Studio Code logo for the insiders version of Visual Studio Code
Logoja e Visual Studio Code Insiders

Në vend të një sistemi projekti, ai i lejon përdoruesit të hapin një ose më shumë drejtori, të cilat më pas mund të ruhen në hapësirat e punës për ripërdorim në të ardhmen. Kjo e lejon atë të funksionojë si një redaktues kodi agnostik gjuhësor për çdo gjuhë. Ai mbështet shumë gjuhë programimi dhe një sërë veçorish që ndryshojnë sipas gjuhëve. Skedarët dhe dosjet e padëshiruara mund të përjashtohen nga pema e projektit nëpërmjet cilësimeve. Shumë veçori të Kodit të Visual Studio nuk ekspozohen përmes menyve ose ndërfaqes së përdoruesit, por mund të aksesohen nëpërmjet paletës së komandave. [14]

Kodi Visual Studio mund të zgjerohet nëpërmjet shtesave, [15] të disponueshme përmes një depoje qendrore. Kjo përfshin shtesa në redaktuesin [16] dhe mbështetje gjuhësore. [14] Një veçori e dukshme është aftësia për të krijuar shtesa që shtojnë mbështetje për gjuhë të reja, tema dhe korrigjues, të kryejnë analiza statike të kodit dhe të shtojnë linja kodesh duke përdorur Protokollin e Serverit të Gjuhës . [17]

Kontrolli i burimit është një veçori e integruar e Visual Studio Code. Ai ka një skedë të dedikuar brenda shiritit të menusë ku mund të përdorni cilësimet e kontrollit të versionit dhe të shikoni ndryshimet e bëra në projektin aktual. Për të përdorur funksionin, duhet të lidhni Visual Studio Code me çdo sistem kontrolli të versionit të mbështetur ( Git, Apache Subversion, Perforce, etj. ). Kjo ju lejon të krijoni depo, si dhe të bëni kërkesa shtytëse dhe tërheqëse direkt nga programi Visual Studio Code.

Visual Studio Code përfshin shtesa të shumta për FTP, duke lejuar që softueri të përdoret si një alternativë falas për zhvillimin e uebit. Kodi mund të sinkronizohet midis redaktuesit dhe serverit, pa shkarkuar ndonjë softuer shtesë.

Visual Studio Code i lejon përdoruesit të vendosin faqen e kodit në të cilën ruhet dokumenti aktiv, karakterin e linjës së re dhe gjuhën e programimit të dokumentit aktiv. Kjo e lejon atë të përdoret në çdo platformë, në çdo vend dhe për çdo gjuhë programimi të caktuar.

Visual Studio Code mbledh të dhënat e përdorimit dhe ia dërgon Microsoft-it, megjithëse kjo mund të çaktivizohet. [18] Për shkak të natyrës me burim të hapur të aplikacionit, kodi i telemetrisë është i aksesueshëm për publikun, i cili mund të shohë saktësisht se çfarë është mbledhur. [19]

Në Anketën e Zhvilluesve 2016 të Stack Overflow, Visual Studio Code u rendit në vendin e 13-të ndër mjetet më të njohura të zhvillimit, me vetëm 7% të 47,000 të anketuarve që e përdorin atë. [20] Dy vjet më vonë, megjithatë, Visual Studio Code arriti vendin # 1, me 35% të 75,000 të anketuarve që e përdorin atë. [21] Në Anketën e Zhvilluesve 2019, Kodi Visual Studio u rendit gjithashtu #1, me 50% të 87,000 të anketuarve që e përdorin atë. [22] Në Anketën e Zhvilluesve 2021, Visual Studio Code vazhdon të renditet #1, me 70% të 82,000 të anketuarve që e përdorin atë. [23]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Atom (text editor)
 • Brackets (text editor)
 • Eclipse Theia
 • List of formerly proprietary software
 • Microsoft Visual Studio
 1. ^ Stanton, Lee (2021-08-17). "How to Run Code in VS Code". Alphr (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-04-03.
 2. ^ Lardinois, Frederic (29 prill 2015). "Microsoft Launches Visual Studio Code, A Free Cross-Platform Code Editor For OS X, Linux And Windows". TechCrunch. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Visual Studio now supports debugging Linux apps; Code editor now open source". Ars Technica. Marrë më 18 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Visual Studio Code editor hits version 1, has half a million users". Ars Technica. Condé Nast. 15 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura code-oss-license
 6. ^ Dias, Chris (4 dhjetor 2015). "Issue: Menu license links to non Open Source license". Microsoft/vscode repo. Microsoft. Response #161792005 – nëpërmjet GitHub.com. We wanted to deliver a Microsoft branded product, built on top of an open source code base that the community could explore and contribute to. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura official-download-license
 8. ^ Kanjilal, Joydip (2015-05-06). "Visual Studio Code: A fast, lightweight, cross-platform code editor". InfoWorld. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Bisson, Simon (2018-09-11). "It's gotten a little easier to develop PWAs in Windows". InfoWorld. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Krill, Paul (2018-02-24). "What's new in Microsoft Visual Studio Code". ChannelWorld. Arkivuar nga origjinali më 2019-01-25. Marrë më 2019-01-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Wanyoike, Michael (2018-06-06). "Debugging JavaScript Projects with VS Code & Chrome Debugger". SitePoint. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Microsoft's new Code editor is built on Google's Chromium". Ars Technica. 29 prill 2015. Marrë më 18 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Monaco Editor". microsoft.github.io/monaco-editor. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b "Language Support in Visual Studio Code". Visual Studio Code. 10 tetor 2016. Marrë më 2016-10-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "languages" defined multiple times with different content
 15. ^ "Extending Visual Studio Code". Visual Studio Code. 10 tetor 2016. Marrë më 2016-10-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Managing Extensions in Visual Studio Code". Visual Studio Code. 10 tetor 2016. Marrë më 2016-10-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Creating Language Servers for Visual Studio Code". Marrë më 2017-02-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Visual Studio Code FAQ". code.visualstudio.com. Microsoft. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2016. Marrë më 4 nëntor 2016. VS Code collects usage data and sends it to Microsoft to help improve our products and services. Read our privacy statement to learn more. If you don’t wish to send usage data to Microsoft, you can set the telemetry.enableTelemetry setting to false. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "vscode/src/vs/platform/telemetry at main branch". microsoft/vscode repo. Microsoft. Marrë më 24 mars 2020 – nëpërmjet GitHub. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Developer Survey Results 2016". Stack Overflow Insights. Stack Exchange. Marrë më 7 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Developer Survey Results 2018". StackOverflow Insights. Stack Exchange. Marrë më 7 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Developer Survey Results 2019 – Most Popular Development Environments". Stack Overflow Insights. Stack Exchange. Marrë më 10 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Stack Overflow Developer Survey 2021 - Integrated Development Environment". Stack Overflow Insights. Stack Exchange. Marrë më 11 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)