Jump to content

Vlastimir Gjorgjeviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vlastimir Đorđević (Властимир Ђорђевић; lindur më 17 nëntor 1948) është një ish-gjeneral kolonel i policisë serbe. Për rolin e tij në Luftën e Kosovës, ai u shpall fajtor për krime lufte kundër shqiptarëve të Kosovës para ICTY . [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjorgjeviq ka lindur në Koznicë, Vladičin Han, RS Serbi . Ai u diplomua në Fakultetin Juridik të Universitetit të Beogradit .

Gjorgjeviq ishte ndihmës ministër i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë dhe shef i Departamentit të Sigurisë Publike të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Në vitin 1997, Gjorgjeviq u gradua nga Gjeneral Lejtnant në Gjeneral Kolonel me dekret presidencial. Ai mbeti Ndihmës Ministër dhe Shef i Departamentit të Sigurisë Publike deri në janar 2001. 

Ai u padit nga ICTY se ka qenë pjesë e sulmit serb të vitit 1999 ndaj qytetarëve shqiptarë të Kosovës, më konkretisht në Masakrën e Vushtrrisë. Si shef i Departamentit të Sigurisë Publike, ai ishte përgjegjës për të siguruar që të gjitha njësitë e Departamentit të Sigurisë Publike në Serbi për Kosovën të zbatonin urdhrat e tyre. Deri më 17 qershor 2007, ai besohej të ishte në Rusi. Në mëngjesin e 17 qershorit 2007, Gjorgjeviq u arrestua në Mal të Zi, afër qytetit të Budvës . [2]

Më 23 shkurt 2011, ICTY e shpalli Gjorgjeviqin fajtor për të pesë akuzat e ngritura kundër tij. Ai u dënua me 27 vjet burg. [3] Megjithatë, Dhoma e Apelit e Tribunalit të Hagës ia uli dënimin në 18 vjet burgim më 27 janar 2014. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Former police official's prison term reduced by 9 years". B92. 28 janar 2014. Marrë më 8 shtator 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Đorđević profile Arkivuar 29 shtator 2007 tek Wayback Machine, b92.net; accessed 25 December 2015.
  3. ^ "Serbian Vlastimir Đorđević jailed over Kosovo murder". BBC News. 24 shkurt 2011. Marrë më 24 shkurt 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]