Jump to content

Vrasja e Annie Le

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vrasja e Annie Le ndodhi më 8 shtator 2009, ndërsa ajo ishte duke punuar në Nju Hejvën, Konektikat, kampusi i Universitetit Yale. Annie Marie Thu Le (shq. Eni Mari Tu Lej) (3 korrik 1985 – 8 shtator 2009) ishte një studente doktorature 24-vjeçare në Departamentin e FarmakologjisëShkollën e Mjekësisë në Yale. Ajo u pa për herë të fundit në një ndërtesë kërkimore në kampusin e New Haven më 8 shtator. Më 13 shtator, ditën që ajo do të martohej, ajo u gjet e pajetë brenda në pallat. [1]

Më 17 shtator, policia arrestoi autorin, Raymond J. Clark III, një teknik laboratori i Yale, i cili punonte në ndërtesë. [2] [3] Clark u deklarua fajtor për vrasjen më 17 mars 2011. [4] Clark u dënua me 44 vjet burgim më 3 qershor. [5] Rasti shkaktoi mbulim të furishëm mediatik.

Zhdukja dhe vdekja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mëngjesin e 8 shtatorit, Le u largua nga apartamenti i saj dhe mori Tranzitin e Yale në Sallën e Mjekësisë Sterling në kampusin e Yale. Rreth orës 10 në mëngjes, ajo eci nga Salla e Sterlingut në një ndërtesë tjetër kampusi në Rrugën Amistad 10, ku ndodhej laboratori i saj i kërkimit. Le e kishte lënë çantën e saj, celularin, kartat e kreditit dhe paratë në zyrën e saj në Sallën e Sterlingut. Ajo hyri në ndërtesën e Rrugës Amistad pak pas orës 10 të mëngjesit, siç dokumentohet në pamjet nga kamerat e sigurisë së ndërtesës. Le nuk u pa kurrë të dilte nga ndërtesa. Rreth orës 9 pasdite në mbrëmjen e 8 shtatorit, kur Le nuk ishte kthyer ende në shtëpinë e saj, një nga pesë shoqet e shtëpisë thirri policinë për të raportuar zhdukjen e saj.

Për shkak se pamjet e sigurisë nuk e tregonin Le duke dalë nga ndërtesa në rrugën Amistad, policia mbylli të gjithë ndërtesën për hetim. Policia gjithashtu kërkoi nëpër mbeturina në deponinë e Hartfordit, ku digjen plehrat e Yale, duke kërkuar të dhëna për vendndodhjen e Le. FBI-ja, Departamenti i Policisë së New Haven dhe Policia e Shtetit të Konektikatit u përfshinë të gjithë në kërkim.

Të dielën, më 13 shtator, data e planifikuar e martesës së saj, autoritetet zbuluan trupin e Le në një vrimë me kabllo brenda murit të një laboratori bodrum në ndërtesën e Rrugës Amistad. [6] Rroba të përgjakur ishin gjetur më parë mbi një pllakë tavani në të njëjtën ndërtesë, e cila monitorohet nga rreth 75 kamera sigurie. Hyrja dhe dhomat brenda ndërtesës kërkojnë që të hapen dhe aksesohen kartat e identifikimit të Yale. Bodrumi ku u gjet trupi i Le strehon kafshë që përdoren për eksperimente dhe kërkime. Për shkak të masave të larta të sigurisë në ndërtesë, autoritetet dhe zyrtarët e Yale pohuan se do të ishte jashtëzakonisht e vështirë për dikë pa një kartë ID të Yale të hynte në laboratorin e bodrumit, duke i bërë ata të përqendrojnë hetimin e tyre te punonjësit dhe studentët e Yale. [7]

Autopsia e ekzaminuesit mjekësor të Konektikatit zbuloi se vdekja e Le ishte rezultat i "asfiksisë traumatike për shkak të ngjeshjes së qafës". [3] Më 17 shtator policia arrestoi Raymond Clark, një teknik laboratori 24-vjeçar, i cili kishte punuar në të njëjtën ndërtesë. [3] Një ditë më parë ai u arrestua pasi policia mori një urdhër për të mbledhur ADN-në e tij; ai u lirua pasi kishte siguruar një mostër. [3]

Përkujtimoret u mbajtën në Kaliforni dhe Huntington, Nju Jork, dhe funerali u transmetua drejtpërdrejt në internet. Komuniteti Yale gjithashtu mbajti zi publikisht vdekjen e Le. Yale Daily News raportoi se profesori dhe historiani i Luftës së Ftohtë John Lewis Gaddis e quajti 14 shtatorin "ditën më të trishtuar për të hapur klasën" që nga dita pas sulmeve të 11 shtatorit. [8]

Annie Le
Ani Lej
U lind në
Annie Marie Thu Le

(1985-07-03)korrik 3, 1985
Vdiq8 shtator 2009(2009-09-08) (24 vjeç)
Shkaku i vdekjesVrasje (asfiksia traumatike për shkak të komprimimit të qafës)
Iu zbulua trupi në13 shtator 2009
KombësiaAmerikane
Emrat e tjerëAnnie Le Anh Thu
ShtetësiaShtetet e Bashkuara
ArsimiYale University (Studente Ph.D. në Farmakologji)
ShkollimiUnion Mine High School
University of Rochester
Njohur përViktimë vrasjeje
Gjatësia151 cm (4 ft 11 in)

Le ka lindur në San Hose, Kaliforni në një familje vietnamezo-amerikane. Ajo e kaloi fëmijërinë me tezen dhe dajën e saj. [9] Ajo ishte valediktore e klasës së saj të diplomimit në shkollën e mesme Union MineEl Dorado, Kaliforni, [10] dhe votoi "me shumë gjasa të jetë Ajnshtajni i ardhshëm". [11] Pasi fitoi afërsisht 160 000 dollarë nga bursa, ajo ndoqi dhe u diplomua në Universitetin e Rochester në Nju Jork. [12] Kryesorja e saj ishte biologjia e zhvillimit të qelizave me një minore në antropologjinë mjekësore. [13]

Le u pranua në një program të diplomuar në Yale që do ta kishte çuar në fitimin e një doktorature në farmakologji. Hulumtimi i saj kishte aplikime në trajtimin e diabetit dhe disa formave të kancerit. Ajo do të martohej më 13 shtator 2009, në Sioset, Nju Jork me Jonathan Widawsky, një student i diplomuar në fizikë dhe matematikë të aplikuarUniversitetin e Kolumbisë. [14] [15]

Ajo kishte shkruar më parë një artikull për revistën BShkollës Mjekësore Yale me titull "Krimi dhe siguria në New Haven", botuar në shkurt 2009. [16] [17]

Rasti i Annie Le krijoi mbulim të furishëm mediatik, me një prodhues lajmesh të shkelur me nxitim për një konferencë. [18] Disa komentues sugjeruan se vëmendja e dhënë nga media ishte në mënyrë të papërshtatshme në disproporcion me atë që iu kushtua viktimave të tjera të vrasjeve. [19] Kontribuesi i Slate, Jack Shafer, tha se "Gazetarët pothuajse kudo respektojnë këtë rregull të përafërt: Tre vrasje në një kolegj në Midwestern janë të barabarta me një vrasje në Harvard ose Yale". [20] Kolumnistja e Connecticut Post, MariAn Gail Brown argumentoi se ekziston një " urdhër goditjeje në shumë gjëra", duke përfshirë hetimin e krimeve dhe se vrasja e Le tërhoqi vëmendjen e medias sepse ajo ishte një Ivy Leaguer dhe "dikush që mund të fitonte para të bukura, dikush që posedon potencialin e kufirit, i pangopur dhe tërheqës gjithashtu." [21]

Pas arrestimit të tij, Clark u mbajt me kusht 3 milionë dollarë në Institucionin Korrektues MacDougall-Walker, një burg i sigurisë maksimale në Safild, Konektikat . Ai u paraqit në Gjykatën e Lartë të Konektikatit më 6 tetor 2009, por më pas nuk u deklarua për akuzat. [22] Seanca e tij u shty deri më 26 janar 2010, pasi jo të gjitha materialet e çështjes ishin vënë në dispozicion të avokatëve. [23] Clark fillimisht u deklarua i pafajshëm më 26 janar. [24] Seanca e tij paraprake u caktua për më 3 mars 2010, në New Haven [25] me përpunimin e provave paraprake të planifikuar për më 26 korrik. [26]

Në tetor 2010, çështja e Clark u vazhdua dhe një seancë tjetër u caktua për 9 shkurt 2011. [27] Në mars 2011, Clark u deklarua fajtor për vrasjen e Le në këmbim të një dënimi 44-vjeçar burgim. Me një akuzë shtesë për një tentativë sulmi seksual ndaj Le, ai pranoi Alford-in, një pranim fajësi që nuk pranon faktet, por pranon mjaftueshmërinë e provave kundër tij. [28] Clark zyrtarisht hyri në deklaratat më 17 mars dhe ai u dënua zyrtarisht me 44 vjet burgim më 3 qershor. [5] Në dënimin e tij, Clark mori përgjegjësinë për veprimet e tij dhe shprehu pendim për vrasjen. [29] [30]

Clark po vuan dënimin e tij në Institucionin Korrektues Cheshire dhe është planifikuar të lirohet më 16 shtator 2053. [31]

 1. ^ "Clues point to inside job in Yale killing". NBC News. 14 shtator 2009. Marrë më 2009-09-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Arnsdorf, Issac; Korn, Harrison; Miller, Zeke; Needham, Paul (September 17, 2009). "Clark Charged in Le Grd '13 Murder". Yale Daily News. Retrieved 2009-09-17.
 3. ^ a b c d "Yale lab worker arrested in student's killing, police say". cnn.com. CNN. 17 shtator 2009. Marrë më 17 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Clark Pleads Guilty to Murder of Yale Student". ABC News. 2011-03-17. Marrë më 2017-09-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Former Yale Lab Technician Gets 44 Years for Killing Student". Fox News. 3 qershor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Amy Herman, Visual Intelligence: Sharpen Your Perception, Change Your Life (Boston: Houghton Mifflin Harcourt, 2016), p. 118.
 7. ^ Korn, Harrison; Needham, Paul (14 shtator 2009). "Body Identified as Annie Le Grd '13". Yale Daily News. Marrë më 2009-09-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Arnsdorf, Isaac (14 shtator 2009). "Gaddis: Saddest day to hold class since day after 9/11". Yale Daily News. Marrë më 17 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Cô gái gốc Việt thông minh và hài hước trong mắt bạn bè.
 10. ^ Bass, Carole. "The death of Annie Le". Yale Alumni Magazine (në anglisht). Nr. Nov/Dec 2009. Marrë më 27 gusht 2020.
 11. ^ Barron, James (14 shtator 2009). "Killing of Yale Student Not a 'Random Act', Police Say". New York Times. Marrë më 27 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "University Community Mourns Alumna's Death". 2009-09-15. Arkivuar nga origjinali më 2009-09-22. Marrë më 2009-09-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Yale Student Vanishes Days Before Wedding". wfsb.com. WFSB. 10 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2009. Marrë më 2009-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Latha Venkataraman.
 15. ^ Hamill, Kristen; McLaughlin, Eliott C. (2009-09-10). "Police: Yale student, reportedly bride-to-be, disappears". CNN. Marrë më 2020-06-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Crapanzano, Christina; Leinwand, Donna (14 shtator 2009). "Official: Person of interest identified in Yale homicide". USA Today. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Le, Annie (shkurt 2009). "Crime and Safety in New Haven" (PDF). B Magazine. Yale University. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2009-09-20. Marrë më 2009-09-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Bass, Paul (15 shtator 2009). "NBC Producer Trampled At Annie Le "Briefing"". New Haven Independent. Marrë më 17 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Chick, Kristen (2009-09-18). "Media frenzy over Yale murder draws criticism". Christian Science Monitor Global News Blog. Marrë më 2009-09-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Shafer, Jack (2009-09-17). "Murder Draped in Ivy: Why the press can't get enough of Harvard or Yale murders". Slate. Marrë më 2009-09-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Brown, MariAn Gail (2009-09-14). "On the edge of Yale, murder's not a new story". Connecticut Post. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2023. Marrë më 2010-09-13. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Kovaleski, Serge (2009-10-06). "Yale Killing Suspect Appears in Court". The New York Times. Marrë më 2009-12-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Zuckerman, Esther (2009-12-21). "Clark hearing put off until January". Yale Daily News. Marrë më 2009-12-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Suspect in Yale killing pleads not guilty". CNN. 26 janar 2010. Marrë më 26 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Pending Criminal / Motor Vehicle – Search by Defendant, State of Connecticut Judicial Branch
 26. ^ "Family Stands By Annie Le Murder Suspect". New Haven Independent. 16 qershor 2010. Marrë më 18 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Yale killing suspect due back in court". Hartford Courant. 6 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2012. Marrë më 8 shkurt 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Yale lab tech faces sentencing for killing student". San Diego Union Tribune. Associated Press. 3 qershor 2011. Marrë më 9 korrik 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Yale lab tech Raymond Clark sentenced to 44 years for Annie Le murder - CBS News". www.cbsnews.com (në anglishte amerikane). 2011-06-03. Marrë më 2023-08-29.
 30. ^ Gideon, Gavan (2011-06-03). "Raymond Clark III sentenced to 44 years". Yale Daily News (në anglisht). Marrë më 2023-08-29.
 31. ^ Connecticut Department of Corrections: Inmate Information Search website.