Wilhelm Kienzl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Wilhelm Kienzl (17 janar 1857 - 3 tetor 1941[1]) ka qenë një kompozitor austriak.

Wilhelm Kienzl
Background information
Lindi17 janar 1857 në Waizenkirchen, Austri e Epërme, Austri
Vdiq3 tetor 1941 në Vjenë, Gjermani Naziste
ZhanretOperë
Kompozitor, dirigjent, pianist
Instrument(et)Piano

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kienzl lindi në qytetin e vogël, piktoresk të Austrisë së EpërmeWaizenkirchen. Familja e tij u transferua në kryeqytetin Stirian Graz më 1860, ku ai studioi violinë me Ignaz Uhl, piano me Johann Buwa, dhe kompozimin nga 1872 me studiuesin e Chopinit, Louis Stanislaus Mortier de Fontaine. Nga viti 1874, ai studioi kompozimin me Wilhelm Mayer (i njohur gjithashtu si WA Rémy), estetikë muzikore me Eduard Hanslick dhe histori muzikore me Friedrich von Hausegger. Ai u dërgua më pas në konservatoriumin e muzikës në Universitetin e Pragës për të studiuar me Josef Krejcin, drejtor i konservatoriumit. Pas kësaj ai shkoi në Konservatorin e Leipzig më 1877, pastaj në Weimar për të studiuar me Liszt, para se të mbaronte studimet e doktoratës në Universitetin e Vjenës.

Ndërsa Kienzl ishte në Pragë, Krejci e çoi në Bayreuth për të dëgjuar performancën e parë të Ciklit të UnazësRichard Wagner. Ajo i bëri një përshtypje të qëndrueshme Kienzlit, aq shumë sa ai themeloi "Shoqatën Richard Wagner të Grazit" (tani "Kompania Austriake Richard Wagner, Zyra në Graz") me Hausegger dhe Friedrich Hofmann. Edhe pse ai më pas ra me "The Wagnerites", ai kurrë nuk e humbi dashurinë për muzikën e Wagner.

Më 1879, Kienzl u nis në një turne në Evropë si pianist dhe dirigjent. Ai u bë Drejtori i Deutsche Oper në Amsterdam gjatë vitit 1883, por shpejt u kthye në Graz, ku më 1886, ai mori drejtimin e Steiermärkischen Musikvereins und Aufgaben am Konservatorium. Ai ishte ngritur në detyrë nga menaxheri Bernhard Pollini si KapellmeisterHamburg Stadttheater për sezonin 1890-91, por u pushua në mes të janarit 1891 për shkak të rishikimeve armiqësore që mori (pasardhësi i tij ishte Gustav Mahler). Më vonë ai e kreu në Mynih.

Më 1894, ai shkroi operën e tij të tretë dhe më të famshme, Der Evangelimann, por nuk ishte në gjendje të përputhte suksesin e tij me Don Kishotin (1897). Vetëm Der Kuhreigen (1911) arriti një nivel të ngjashëm të popullaritetit, dhe atë shumë shkurt. Më 1917, Kienzl u transferua në Vjenë, ku gruaja e tij e parë, sopranoja wagneriane, Lili Hoke, vdiq më 1919, dhe ai u martua me Henny Bauer, libretisten e tri operave të tij më të fundit, më 1921.

Pas Luftës së Parë Botërore, ai kompozoi melodinë e një poezie të shkruar nga Karl Renner, Deutschösterreich, du herrliches Land (Austri gjermane, ti vend i mrekullueshëm), e cila u bë himni kombëtar jozyrtar i Republikës së parë Austriake deri në vitin 1929. I vetëdijshëm për ndryshimet në dinamikën e muzikës moderne, ai pushoi së shkruari vepra të mëdha pas vitit 1926, dhe braktisi kompozimin krejt më 1936 për shkak të shëndetit jo të mirë. Që nga viti 1933, Kienzl mbështeti hapur regjimin e HitleritGjermani.[2]

Varri i Wilhelm Kienzl në Varrezat Qendrore të Vjenës

Dashuria e parë e Kienzl ishte opera, pastaj muzika vokale, dhe pikërisht në këto dy zhanre ai u bë i famshëm. Për një kohë ai u konsiderua, së bashku me Hugo Wolf, një nga kompozitorët më të mirë të Lieder (këngë artistike) që nga Schuberti. Puna e tij më e famshme, Der Evangelimann, më e njohur për arianishten Selig, die Verfolgung leiden (Të bekuar janë të persekutuarit), vazhdon të ringjallet herë pas here. Kjo është një operë popullore e cila është krahasuar me Hansel dhe Gretel të Humperdinck, dhe përmban elemente nga verismo. Pas Humperdinck dhe Siegfried Wagner, kompozitorët e operave të përrallave, Kienzl është kompozitori më i rëndësishëm i operës së epokës romantike pas Wagner. Sidoqoftë, pikat e forta të Kienzl qëndrojnë në përshkrimin e skenave të përditshme. Në vitet e tij të fundit, korpusi i tij i bollshëm i këngëve arriti të dallohet, megjithëse në atë masë është lënë pas dore që nga atëherë.

Përkundër faktit se opera erdhi e para në jetën e tij, Kienzl në asnjë mënyrë nuk e injoroi muzikën instrumentale. Ai shkroi tri kuartete me tela dhe një treshe piano.

Bindjet politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kienzl ishte një mbështetës i hapur i nazistëve. Ai vlerësoi Hitlerin para Anschluss të Austrisë më 1938 si një personazh "imponues" dhe "mbresëlënës" i cili ka "të drejtë t'i udhëheqë popujt e botës".[3]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kienzl vdiq në Vjenë dhe është varrosur në një varr nderi në Varrezat Qendrore të Vjenës. Vdekja e tij gjatë periudhës naziste shpjegon varrin e tij të nderit, megjithatë nderi nuk është ndërmjetësuar ende, në më shumë se 70 vjet demokraci në Austri. Larg kësaj, në vitin 2007 Republika e Austrisë lëshoi një pullë postare në përkujtim të nderit të Kienzl me rastin e 150-vjetorit të lindjes.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Geburtstag von Wilhelm Kienzl" (në gjermanisht).
  2. ^ Peter Utgaard, Remembering and Forgetting Nazism: Education, National Identity, and the Victim Myth in Postwar Austria, 2003, p. 39
  3. ^ "Diary entry, Wilhelm Kienzl, Wilhelm Kienzl, Tagebuch, 20. Februar 1938, Wienbibliothek im Rathaus, Handschriftensammlung, Nachlass Wilhelm Kienzl, AN75, Box 53" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2018. Marrë më 22 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]