Jump to content

X-Men Origins: Wolverine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
X-Men Origins: Wolverine
Regjia ngaGavin Hood
Skenari nga
Bazuar nëWolverine
nga Roy Thomas
Len Wein
John Romita Sr.
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDonald McAlpine
Montazhi
  • Nicolas De Toth
  • Megan Gill
MuzikaHarry Gregson-Williams

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
9 prill 2009 (Sydney)
1 maj 2009 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
107 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara[1][2]
GjuhaAnglisht
Buxheti$150 million[3]
Fitimi$373.1 million[3]

X-Men Origins: Wolverine është një film superhero amerikan i vitit 2009 i bazuar në personazhin imagjinar të Marvel Comics, me të njëjtin emër. Është pjesa e katërt e serisë së filmave X-Men, pjesa e parë e trilogjisë Wolverine brenda serialit dhe një spin-off/prequel i X-Men (2000) dhe X2 (2003). Filmi u drejtua nga Gavin Hood, shkruar nga David Benioff dhe Skip Woods, dhe prodhuar nga Hugh Jackman, i cili luan si personazhi titullar, së bashku me Liev Schreiber, Danny Huston, Dominic Monaghan, dhe Ryan Reynolds. Komploti i filmit detajon fëmijërinë e Wolverine si James Howlett, kohën e tij me Ekipin X të Major William Stryker, lidhjen e skeletit të Wolverine me adamantiumin metalik të pathyeshëm gjatë programit Arma X dhe marrëdhënien e tij me gjysmëvëllain e tij Victor Creed.

Filmi u xhirua kryesisht në Australi dhe Zelandën e Re, me Kanadanë që shërbente gjithashtu si lokacion. Xhirimet u zhvilluan nga janari deri në maj 2008. Prodhimi dhe post-produksioni ishin të trazuara, me vonesa për shkak të motit dhe angazhimeve të tjera të Jackman, një skenar i paplotë që po shkruhej ende në Los Anxhelos ndërsa fotografia kryesore ishte në Australi, konflikte që lindën midis regjisorit Drejtuesit e Hood dhe Fox-it mbi drejtimin e filmit dhe një punë e papërfunduar që doli në internet një muaj para debutimit të filmit.

X-Men Origins: Wolverine u publikua më 1 maj 2009, nga 20th Century Fox. Filmi u kritikua për historinë, skenarin, efektet vizuale, ritmin dhe montazhin, por performanca e Jackman u vlerësua. Jackman më vonë shprehu pakënaqësinë e tij me produktin përfundimtar. Filmi u hap në krye të biletave të Amerikës së Veriut dhe fitoi 179 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada dhe 373.1 milionë dollarë në mbarë botën. Një film i dytë, The Wolverine, u publikua në 2013 dhe një film i tretë, Logan, u publikua në 2017.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1845, James Howlett, një djalë që jeton në Territoret Veriperëndimore, është dëshmitar i vrasjes së babait të tij nga Thomas Logan. Ankthi aktivizon mutacionin e djalit: kthetrat e kockave dalin nga kyçet e tij dhe ai shtyn Thomas, i cili zbulon se ai është babai biologjik i James para se të vdiste. James ikën me djalin tjetër të Thomas, Victor Creed, gjysmëvëllain e James, i cili ka thonj të mprehtë dhe një mutacion të faktorit shërues si James. Ata e kalojnë shekullin e ardhshëm si ushtarë, duke luftuar në Luftën Civile Amerikane, si në Luftërat Botërore ashtu edhe në Luftën e Vietnamit. Në Vietnam, Victor gjithnjë e më i dhunshëm përpiqet të përdhunojë një grua vietnameze dhe vret një oficer të lartë që përpiqet ta ndalojë. James kthehet te Victor dhe, duke mos ditur qëllimin e vëllait të tij, nxiton ta mbrojë atë. Dyshja dënohen me ekzekutim me pushkatim, të cilit i mbijetojnë. Majori William Stryker u ofron anëtarësimin në Ekipin X, një grup mutantësh duke përfshirë gjuajtësin Agent Zero, mercenarin me katana, Wade Wilson, teleporterin John Wraith, Fred Dukes super të fortë dhe të paprekshëm dhe teknopatin Chris Bradley. Ata bashkohen me ekipin për disa misione, me James duke përdorur pseudonimin Logan, por mungesa e vetëkontrollit dhe ndjeshmërisë së Victor dhe grupit bën që Logan të largohet.

Gjashtë vjet më vonë, Logan punon si prerës në Kanada, ku jeton me të dashurën e tij Kayla Silverfox. Stryker dhe Zero i afrohen Loganit, duke raportuar se Wade dhe Bradley janë vrarë; dikush po synon ekipin. Logan refuzon të bashkohet sërish me Stryker, por pasi gjen trupin e gjakosur të Kayla në pyll, ai e kupton se Victor është përgjegjës. Ai e gjen Victor në një bar, por humbet luftën e mëvonshme. Stryker shpjegon se Victor është bërë mashtrues dhe i ofron Logan një mënyrë për t'u bërë mjaft i fortë për të marrë hak. Logan i nënshtrohet një operacioni të dhimbshëm për të përforcuar skeletin e tij me adamantium, një metal praktikisht i pathyeshëm. Stryker urdhëron që kujtesa e Logan të fshihet në mënyrë që ai të mund të përdoret si armë personale e Stryker, por Logan dëgjon dhe arratiset në një fermë aty pranë, ku një çift i moshuar e merr brenda. Zero vret çiftin mëngjesin tjetër dhe përpiqet të vrasë Loganin. Logan rrëzon helikopterin e Zeros dhe betohet të vrasë Stryker dhe Victor. Më pas ai hedh në erë helikopterin, duke vrarë Zero.

Logan lokalizon Wraith dhe Dukes në një palestër boksi në Las Vegas. Dukes, i cili është rritur në madhësi për shkak të një çrregullimi të të ngrënit të shkaktuar nga faji, shpjegon se Victor ende punon për Stryker, duke gjuajtur mutantët që Stryker të eksperimentojë në laboratorin e tij të ri, që ndodhet në "The Island". Dukes përmend edhe Remy "Gambit" LeBeau, i vetmi që u arratis nga ishulli dhe për këtë arsye e dinte vendndodhjen e tij. Wraith dhe Logan e gjejnë LeBeau në New Orleans, dhe më pas të dy luftojnë me Victor, i cili vret Wraith dhe nxjerr ADN-në e tij. Duke rënë dakord për të ndihmuar në lirimin e mutantëve që Stryker ka kapur, Gambit e çon Loganin në objektin e Stryker në Three Mile Island. Logan mëson se Kayla është gjallë, pasi u detyrua nga Stryker ta vëzhgonte atë në këmbim të sigurisë së motrës së saj. Megjithatë, Stryker refuzon të lirojë motrën e saj dhe i mohon Victor lidhjen adamantium të premtuar për shërbimin e tij, duke pretenduar se rezultatet e testit zbuluan se Victor nuk do t'i mbijetonte operacionit. Stryker aktivizon Wade, i njohur tani si Weapon XI, një "vrasës mutant" me fuqitë e shumë mutantëve.

Ndërsa Logan dhe Victor luftojnë kundër Armës XI, Kayla është plagosur për vdekje, duke i çuar mutantët e robëruar te Profesori Charles Xavier dhe siguria. Pasi Logan vret Armën XI, Stryker mbërrin dhe e qëllon Loganin në kokë me plumba adamantium, duke e lënë atë pa ndjenja. Përpara se Stryker të qëllojë Kayla-n, ajo e kap atë dhe përdor fuqinë e saj mutant për ta bindur atë të kthehet dhe të largohet derisa këmbët e tij të rrjedhin gjak, pastaj i dorëzohet plagëve të saj. Logan rimerr vetëdijen, por ka humbur kujtesën. Ai vëren etiketat e qenit të tij duke shkruar "Logan" në njërën anë dhe "Wolverine" në anën tjetër. Ai ndalon kur vëren trupin e Kayla-s, por nuk e njeh atë.

Në një skenë në mes të krediteve, Stryker ndalohet për t'u marrë në pyetje nga deputetët në lidhje me vdekjen e gjeneralit Munson, të cilin Stryker e vrau për të mbrojtur eksperimentin e tij. Në një skenë post-kredi, Arma XI zvarritet nga shkëmbinjtë dhe prek kokën e tij, e cila zgjon dhe mbyll ekranin, duke zbuluar se ai ka mbijetuar duke i prerë kokën.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "LUMIERE : Film: X-Men Origins: Wolverine" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2018. Marrë më 19 janar 2015.
  2. ^ "X-Men Origins: Wolverine (2009) - Overview - TCM.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 19 janar 2015.
  3. ^ a b X-Men Origins: Wolverine Box Office Mojo. IMDb. Retrieved February 19, 2021.