Yogi Adityanath

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yogi Adityanath
Yogi Adityanath në 2023
Shefministri i 21-të i Uttar Pradeshit
Titullar
Në detyrë
19 Mars 2017
GuvernatoriRam Naik
Anandiben Patel
ZëvendësBrajesh Pathak
(2022–present)
Keshav Prasad Maurya
(2017–tani)
Dinesh Sharma
(2017–2022)
Paraprirë ngaAkhilesh Yadav
Anëtar i Legjislaturës së Uttar Pradeshit
Titullar
Në detyrë
10 Mars 2022
Paraprirë ngaRadha Mohan Das Agarwal
Të dhëna vetjake
U lind më
Ajay Mohan Singh Bisht[1]

(1972-06-05) 5 qershor 1972 (51 vjeç)
Panchur, Distrikti Pauri Garhwal, Uttar Pradesh, Indi (sot Uttarakhand)
Partia politike Partia Bharatiya Janata
Vendbanimi5, Kalidas Marg, Lucknow, Uttar Pradesh, Indi
ShkollimiUniversiteti Hemwati Nandan Bahuguna Garhwal (BSc)
ProfesioniPolitikan, murg
Faqja në rrjetwww.yogiadityanath.in

Yogi Adityanath (sq. Jogi Aditjanath) (lindur në Ajay Mohan Singh Bisht ; 5 qershor 1972) [1] [a] [3] është një murg hindu dhe politikan indian nga Partia Bharatiya Janata që shërben si i 21-ti dhe Kryeministri aktual i Uttar Pradesh që nga 19 mars 2017. Ai është kryeministri me shërbimin më të gjatë në Uttar Pradesh, i cili aktualisht po përmbush mandatin e tij për më shumë se 6 vjet, duke tejkaluar Sampurnanandin . [4] Ai përfaqëson zonën zgjedhore të Asamblesë Urbane të Gorakhpurit në Asamblenë Legjislative të Uttar Pradeshit që nga viti 2022 dhe ishte anëtar i Këshillit Legjislativ të Uttar Pradeshit nga 2017 deri në 2022. Ai është një ish- deputet në Lok Sabha nga zona elektorale Gorakhpur, Uttar Pradesh nga viti 1998 deri në 2017 përpara se të jepte dorëheqjen për t'u bërë Shefministër. [5] Ai dha dorëheqjen nga këshilli legjislativ pasi u zgjodh në asamblenë legjislative .

Aditjanathi është gjithashtu mahant (Kryeprifti) i Gorakhnath Math-it, një manastir hindu në Gorakhpur, një pozicion që ai e ka mbajtur që nga shtatori 2014 pas vdekjes së Mahant Avaidyanath, "babait" të tij shpirtëror. [6] Ai është gjithashtu themeluesi i Hindu Yuva Vahini, një organizatë nacionaliste hindu. [7] [8] Ai ka një imazh të një nacionalisti hindutva dhe një konservator social . [1] [9] [10] [11] [12]

Pikëpamjet personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 janar 2016, një ditë pas sulmit terrorist në një bazë të forcave ajrore indiane në Pathankot, gjoja nga terroristët pakistanezë, Aditjanathi e krahasoi Pakistanin me Satanin . [13] [6]

Aditjanathi e kishte lavdëruar vendimin e Presidentit të atëhershëm të SHBA-së, Donald Trump për të miratuar një ndalim për qytetarët nga 7 vende me shumicë myslimane që të hyjnë në Shtetet e Bashkuara dhe i ka bërë thirrje Indisë që të miratojë politika të ngjashme për të luftuar terrorizmin. [14]

Polemikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, kur kundërshtoi Projektligjin për Rezervimin e Grave, Aditjanathi tha se rezervimi nuk ndikon në përgjegjësitë shtëpiake të grave si kujdesi për fëmijët. Ai shtoi se nëse burrat zhvillojnë tipare femërore ata bëhen perëndi, por nëse gratë zhvillojnë tipare mashkullore ato bëhen demonë. [15] [16]

Në një video pa datë që u shfaq në YouTube gjatë gushtit 2014, Adityanath, thuhet se gjatë një fjalimi publik në Azamgarh, duke iu referuar konvertimeve fetare të shkaktuara nga martesat ndërfetare, tha: "Nëse ata marrin një vajzë hindu, ne do të marrim 100 vajza muslimane. " Në të njëjtën video, ai vazhdon duke thënë "Nëse vrasin një hindu, do të jemi 100 që ne" dhe ndalon, ndërsa turma e mbledhur bërtet: "vrasim". [17] [18] [19]

Në shkurt 2015, ndërsa fliste në 'Virat Hindu Sammelan' nga Vishva Hindu Parishad , Adityanath komentoi: "Nëse na jepet një shans, ne do të instalojmë statuja të perëndeshës Gauri, Ganesha dhe Nandi " - hyjnitë hindu - "në çdo xhami". [11] [20] [21] [22]

Në qershor 2015, Adityanath, duke folur për Surya Namaskarën dhe Jogën tha se ata që duan të shmangin Yoga mund të largohen nga Hindustani . Ai "kërkoi" ata që shohin komunalizmin te Zoti Diell që të "mbyten veten në det" ose të jetojnë në një dhomë të errët për pjesën tjetër të jetës së tyre. [23]

Në shkurt 2020, ai tha publikisht, "Myslimanët që zgjodhën të qëndronin në Indi kur ajo u nda pas pavarësisë nga Britania, nuk i bënë vendit 'asnjë favor ' . [24]


Në vitin 2020, gjatë protestave të Shaheen Bagh, ai tha "Nëse ata nuk kuptojnë fjalët, ata do të kuptojnë plumbat". [25]

 1. ^ a b c Ellen Barry (18 mars 2017), "Firebrand Hindu Cleric Yogi Adityanath Picked as Uttar Pradesh Minister", The New York Times, arkivuar nga origjinali më 29 mars 2017, marrë më 25 mars 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "NYT2" defined multiple times with different content
 2. ^ In The End, This Is What Worked In Yogi Adityanath's Favour Arkivuar 18 mars 2017 tek Wayback Machine, 18 March 2017.
 3. ^ "Member Profile: 16th Lok Sabha". Lok Sabha. Marrë më 4 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Yogi Adityanath Became the Longest Serving Chief Minister of Uttar Pradesh". Drishti IAS (në anglisht). Marrë më 6 prill 2023.
 5. ^ Singh, Akhilesh (22 mars 2017). "Yogi, Parrikar and Maurya to stay MPs till President polls in July". The Times of India. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2017. Marrë më 22 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Jha 2014.
 7. ^ Jha, Prashant (1 janar 2014). Battles of the New Republic: A Contemporary History of Nepal (në anglisht). Oxford University Press. fq. 110. ISBN 9781849044592.
 8. ^ Violette Graff and Juliette Galonnier (20 gusht 2013). "Hindu-Muslim Communal Riots in India II (1986-2011)": 30, 31. CiteSeerX 10.1.1.692.6594. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Jha, Dhirendra K. (27 qershor 2017). "The fall and rise of India's Yogi Adityanath". www.aljazeera.com. Marrë më 20 shtator 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Yogi Adityanath, Hindutva Firebrand, Is The New CM Of UP". Huffington Post India. 18 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2017. Marrë më 6 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Wildman, Sarah (20 mars 2017). "India's prime minister just selected an anti-Muslim firebrand to lead its largest state". Vox. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2017. Marrë më 12 prill 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "vox" defined multiple times with different content
 12. ^ "Wag the dog: On Yogi Adityanath as UP CM". The Hindu (në anglisht). Editorial. 20 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2017. Marrë më 6 korrik 2017.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)
 13. ^ "This BJP MP thinks Pakistan is worse than Satan". Tribune.com. 3 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2017. Marrë më 18 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "BJP's Yogi Adityanath Praises Trump Ban, Compares Western UP To Kashmir". NDTV. 31 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2017. Marrë më 18 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Adityanath adds to BJP woes on women's Bill". Hindustan Times (në anglisht). 12 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2017. Marrë më 30 mars 2017.
 16. ^ "7 controversial statements of Yogi Adityanath on women, minorities". Asianet News Network Pvt Ltd (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2017. Marrë më 30 mars 2017.
 17. ^ "A bizarre analysis of riots, by Yogi Adityanath". India Today. 31 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2017. Marrë më 19 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "From love jihad, conversion to SRK: 10 controversial comments by UP's new CM Yogi Adityanath". Hindustan Times. 18 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2017. Marrë më 19 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Hindutva Jihad: 'If They Kill One Hindu, 100 Will Be...'". Outlook India. 27 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2017. Marrë më 19 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Amnesty International Wants UP CM Yogi Adityanath To Publicly Retract Statements Against Muslims". Huffington Post India. 20 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2017. Marrë më 12 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Top five controversial statements by new Uttar Pradesh chief minister Yogi Adityanath". The Economic Times. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2017. Marrë më 12 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Given a chance, will put Ganesh idols in all mosques: Yogi Adityanath". Deccan Chronicle (në anglisht). 10 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2017. Marrë më 12 prill 2017.
 23. ^ Ali, Mohammad (9 qershor 2015). "Those who want to avoid Yoga can leave India: Yogi Adityanath". The Hindu. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2017. Marrë më 9 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Yogi Adityanath: 'Muslims did no favour to India by staying here'". 5 shkurt 2020. Marrë më 10 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Subramanian, Samanth (20 shkurt 2022). "How Hindu supremacists are tearing India apart". The Guardian. Marrë më 10 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 1. ^ Some sources state the name as "Ajay Mohan Bisht"[2]