Zlatko Dalic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zlatko Dalić
Zlatko Dalić Croatia.jpg
Dalić përpara ndeshjes Kroaci-Rusi në Kampionatin Botëror 2018
Të dhënat personale
Data e lindjes26 tetor 1966
Vendi i lindjesLivno, RS Bosnja dhe Hercegovina
Gjatësia1.79 m
PozicioniMesfushor mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualKroacia (menaxher)
Karriera në rini
NK Troglav 1918 Livno
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1983–1986HNK Hajduk Split4(0)
1986–1987Dinamo Vinkovci
1987–1988HNK Hajduk Split5(0)
1988–1989Budućnost Titograd7(0)
1989–1991FK Velež Mostar36(1)
1992–1996Varteks108(13)
1996–1998HNK Hajduk Split28(1)
1998Varteks (huazim)11(1)
1998–2000Varteks36(3)
Gjithsej235(19)
Ekipet e menaxhuara
2005–2007Varteks
2007–2008HNK Rijeka
2008–2009KS Dinamo
2009–2010NK Slaven Belupo
2010–2012Al-Faisaly FC
2012–2013Al-Hilal B
2013Al-Hilal
2014–2017Al Ain FC
2017–Kroacia
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Zlatko Dalić (lindi më 26 tetor 1966 në Livno,Bosnja dhe Hercegovina) është trajner i kombëtares kroate dhe ish-futbollistë i cili ka luajtur si mesfushor mbrojtës. Ai tani menaxhon kombëtaren kroate. Ai udhëhoqi kombëtaren deri në finalen e Kampionatit Botëror 2018, duke siguruar vendin e dytë gjë e cila kjo është pozita më e lartë për historinë e Kroacisë.

Karriera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varteks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të karrierës së tij më 2000 ai u bë ndihmës i trajnerit të Varteks. Prej majit të vitit 2002 deri në maj 2005 ai punoi si drejtues i sportit dhe gjatë sezoneve 2003-04 dhe 2004-05, ai njëherësh veproi si ndihmës trajneri për Miroslav Bllazheviq.

Në maj 2005, ai u emërua trjaner i klubit Varteks dhe në sezonin e parë fitoi vendin e tretë në PRVA HNL dhe arriti finalen e Kupës së Futbollit Kroatë.

Rijeka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verë të vitit 2007, pasi kontrata e tij përfundoi me Varteksin, ai u bë trajner i HNK Rijeka dhe përfundoi sezonin 2007-08 në vendin e katërt.

KS Dinamo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin 2008-09, Dalić menaxhoi klubin shqiptar KS Dinamo me të cilin fitoi Superkupën e Shqipërisë.[1] Në shkurt 2009 ai dha dorëheqje pas humbjes së dy derbeve me rradhë kundër skuadrave Tirana dhe Partizani.[2]

Slaven Belupo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një periudhe të shkurtër në Shqipëri, Daliq kthehet në Kroaci më 2009 dhe morri përsipër klubin NK Slaven Belupo.

Al-Faisaly[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin 2010-11 ai u bë trajner i Al-Faisaly, një skuadër e re në Ligën Profesionale Saudite. Në fund të sezonit 2010-11, klubi nën menaxhimin e Daliqit ishin të kënaqur me suksesin e madh në histori, duke u kualifikuar në Kupën e Mbretit në Ligën Profesionale Saudite. Ai u emërua Trajner i Vitit në Ligën Profesionale Saudite në sezonin 2010-11 nga gazetat El-Rijad. Në përzgjedhjen, ai mposhti trajner të famshëm që punuan në Arabinë Saudite në atë kohë, si Gabriel Calderón, Walter Zenga dhe Eric Gerets.

Al-Hilal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 maj 2012, Dalić nënshkroi kontratë me Al-Hilal për të menaxhuar Al-Hilal B. Më 30 janar Al-Hilal pranoi që Daliq të menaxhoj klubin e parë pas shkarkimit të Antoine Kombouaré. Më 9 shkurt 2013, ai bëri debutimin e tij si trajner i klubit Al-Hilal kundër Al-Faisaly në çerekfinalen e Kupës Princi Trashëgimtar Sauditë 2012-13. Si trajner i klubit Al-Hilal, Dalić u rradhit si trajneri i 13-të më i mirë në botë. Gjatë sezonit 2013-14, ai ishte kandidati kryesor për pozitën e drejtorit të sporteve në centralin elektrik HNK Hajduk Split, por hodhi poshtë ofertën nga një prej klubeve më të mëdha në futbollin kroat.

Al Ain[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daliq duke menaxhuar Al Ain në ndeshjen kundër Naft TehranLigën e Kampionëve AFC

Më 8 mars 2014, Dalić u emërua kreu i trajnerit Al Ain FC në Emiratet e Bashkuara Arabe pasi klubi shkarkoi Quique Sánchez Flores. Më vonë, ai udhëhoqi Al Ain që të përfundojë grupin e tyre në Ligën e Kampioneve të AFC 2014, e cila ishte hera e parë që nga viti 2006 që klubi përparoi nëpër fazën e grupeve. Më 30 prill 2014, Al Ain njoftoi se Daliq do të ishte trajner i tyre kryesor për dy sezonet e ardhshme. Në fazën e raundit të 16-të të Ligës së Kampioneve të AFC 2014, Al-Ain luajti kundër Klubit El Xhezira, i udhëhequr nga Walter Zenga, dhe fitoi dy ndeshje me 4-2 për të arritur çerekfinalen e garës.

Më 18 maj 2014, Al Ain fitoi finalen e Kupës së Presidentit EBA në ndeshjen kundër Al-Ahli me rezultat 1-0. Ky ishte trofea e dytë e Daliqit në Lindjen e Mesme dhe e treta gjatë karrierës së tij si trajner.

Sipas të dhënave të futbollit,[3] Al Ain FC u rendit i 335ti në botë me 1468 pikë në mars 2014, por pastaj, që kur arriti Daliqi, klubi u ngjit vazhdimisht në renditjen dhe në dhjetor 2015 arriti në vendin e 122-të në botë me 1575 pikë. Në më pak se dy vjet, klubi u ngjit në më shumë se 200 vende në renditjen dhe arriti vendin e 5-të më të mirë në Azi sipas renditjes.

Kroacia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 tetor 2017, pas shkarkimit të Ante Çaçiç për shkak të një sërë rezultatesh të dobëta, Federata Kroate e Futbollit e quajti Daliqin si trajnerin e kombëtares kroate. Pas arritjes, Dalić njoftoi se do të mbetet vetëm kreu i trajnerit nëse Kroacia kualifikohet për Kampionatin Botëror 2018 dhe se HNS do të vendosë të ardhmen e tij nëse Kroacia humbet në kualifikimin për finalen.

Kroacia hyri në fazën e eleminimit për herë të parë që nga Kampionati Botëror 1998, ku përfunduan në vendin e tretë.[4] Në raundin e gjashtëmbëdhjetë, Kroacia barazoi Danimarkën, duke fituar në penallti 3-2.[5] Kroacia sërisht fitoi me penallti kundër Rusisë në çerekfinale me rezultat 3-4.[6] Më 11 korrik, Kroacia fitoi kundër Anglisë 2-1, duke shkuar në finale, por humbën kundër Francës me rezultat 4-2.[7][8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dalić ka lindur në Livno, RS Bosnjë dhe Hercegovinë, por ai jeton dhe punon në Kroaci dhe ka shtetësi kroate. Në vitin 1992, ai u martua me Davorka Propadalo, me të cilin ai ka dy djem, Toni dhe Bruno.[9][10]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dinamo fiton Superkupen e Shqiperise". Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 18 gusht 2008. Marrë më 7 korrik 2018.
  2. ^ "Dinamo, Dalic falenderon lojtarët". Top-Channel.tv. 5 shkurt 2009. Marrë më 7 korrik 2018.
  3. ^ "Al-Ain, Ranking and Statistics" (në anglisht). Football Database. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 21 dhjetor 2015.
  4. ^ FIFA.com. "1998 FIFA World Cup France - Matches - Netherlands-Croatia - FIFA.com". FIFA.com (në anglisht). Marrë më 21 qershor 2018.
  5. ^ FIFA.com. "2018 FIFA World Cup Russia™ - Matches - Croatia - Denmark - FIFA.com". www.fifa.com (në anglisht). Marrë më 2018-06-28.
  6. ^ FIFA.com. "2018 FIFA World Cup Russia™ - Matches - Russia - Croatia - FIFA.com". www.fifa.com (në anglisht). Marrë më 2018-07-08.
  7. ^ FIFA.com. "2018 FIFA World Cup Russia™ - Matches - Croatia - England - FIFA.com". www.fifa.com (në anglisht). Marrë më 2018-07-12.
  8. ^ FIFA.com. "2018 FIFA World Cup Russia™ - Matches - France - Croatia - FIFA.com". www.fifa.com (në anglisht). Marrë më 2018-07-12.
  9. ^ "Detalji iz privatnog života Zlatka Dalića: Otkrivamo što je radio u ratu, što je po struci i gdje je upoznao suprugu". Dnevnik.hr (në kroatisht). Marrë më 2018-07-14.
  10. ^ "Zlatko Dalić: Supruga je žrtva moje karijere" (në kroatisht). Marrë më 2018-07-14.