Walter Zenga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Walter Zenga

Zenga si trajner i Wolverhampton Wanderers në vitin 2016
Të dhënat vetjake
Emri i plotëWalter Zenga[1]
Datëlindja (1960-04-28) 28 prill 1960 (64 vjeç)
VendlindjaMilano, Itali
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniPortier
Karriera me të rinjtë
1969–1971Macallesi 1927
1971–1978Internazionale
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1978–1994Internazionale328(0)
1978–1979Salernitana (huazim)3(0)
1979–1980Savona (loan)23(0)
1980–1982Sambenedettese (huazim)67(0)
1994–1996Sampdoria41(0)
1996–1997Padova21(0)
1997–1999New England Revolution47(0)
Gjithsej530(0)
Karriera ndërkombëtare
1984–1986Italia U2115(0)
1987–1992Italia58(0)
Skuadra të menaxhuara
1998–1999New England Revolution
2000–2001Brera
2002–2003Naţional București
2004–2005FCSB
2005–2006Ylli i Kuq i Beogradit
2006Gaziantepspor
2007Al-Ain
2007Dinamo București
2008–2009Catania
2009–2010Palermo
2010Al-Nassr
2011–2013Al-Nasr
2013–2014Al Jazira
2015Sampdoria
2015–2016Al-Shaab
2016Wolverhampton Wanderers
2017–2018Crotone
2018–2019Venezia
2020Cagliari
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Walter Zenga (i lindur më 28 prill 1960Milan) është trajner italian i futbollit, dhe një ish-portier mjaft i suksesshëm i Interit dhe Përfaqësueses së Italisë.

Gjatë karrierës së tij si futbollist, Zenga ishte pjesë e ekipit të Italisë, i cili përfundoi në vendin e katërt në Lojërat Olimpike Verore 1984Los Angeles, dhe ekipit që morri pjesë në Kampionatin botëror 1990 të mbajtur në Itali, me ç'rast përfunduan në vendin e tretë. Gjatë Kampionatit Botëror 1990, Zenga luajti në të gjitha ndeshjet, që nga minuta e parë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ekipin e Interit, Zenga erdhi në vitin 1982, pasi që më herët e kishte nisur karrierën e tij me disa ekipe të rangjeve më të ulta. Ai filloi karrierën e tij në vitin 1978. Ekipi i parë i tij ishte SalernitanaSerie C1. Luajti gjithashtu edhe për Savonën dhe Sambenedettesen.

Qysh në sezonin e dytë me Interin, Zenga arriti të zërë vend startues, dhe duke vazhduar 11 sezone me rrathë si titullar në portën e e Interit, deri në vitin 1994. Ai me Interin fitoi Scudetton në sezonin 1988-1989 dhe Kupën UEFA në vitet 1991 dhe 1994. Pasi që në Kampionatin botëror 1986 ishte portier i tretë, Zenga u bë startues në Kampionatin Evropian 1988Gjermaninë Perëndimore. Edhe gjatë Kampionatit botëror 1990, Zenga luajti si startues, duke e çuar ekipin drejt vendin të tretë, me ç'rast ai vendosi një rekord prej pesë ndeshjeve pa pësuar gol, me gjithsejtë 518 minuta pa gol, një rekord edhe sot i pathyer.

Gjatë karrierës së tij, Zenga u paraqit 58 herë për kombëtaren.

Në vitin 1994, Zenga u transferua në Sampdoria dhe dy vjet më vonë te Padova. Ai luajti edhe në kampionatin amerikan të futbollit. Më 1997 ai filloi karrierën e tij si aktor. Gjatë karrierës së tij, Zenga u quajt Uomo Ragno (Njeriu Merimangë), për shkak të aftësive ë tij si portier.

Trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u largua nga New England Revolution, Zenga u pensionua nga futbolli aktiv, duke zgjedhur karrierën si trajner. Në vitin 2002, Zenga u zhvendos në Rumani, së pari për të drejtuar [[Naţional Bukuresht]in e më pastaj për të drejtuar Steauan e Bukureshtit. Në verën e vitit 2005, pasi u pushua nga puna nga Steaua, Zenga u bashkua me ekipin serb të Yllit të kuq, duke e drejtuar këtë ekip në fitimin e dy titujve (kampionatin shtetëror dhe kupën shtetërore). Në verën e vitit 2006, ai u thirr të drejtonte ekipin turk të [Gaziantepspor]]it, mirëpo pas rezultateve të dobëta, ai dha dorëheqje në janar 2007 për t'u bashkuar më pas me ekipin Al-AinEmirateve të Bashkuara Arabe. Aventura me Al-Ain zgjati vetëm pesë muaj, pasi që u shkarkua nga drejtuesit e klubit. Në shtator ai bëhet trajner i Dinamos së Bukureshtit, mirëpo pas vetëm dy muajve largohet, pas humbjes nga rivali lokal Steaua. Pas largimit ai pranoi një ofertë si komentator në televizionin publik italian RAI.

1 prill 2008, ai pranoi të zëvendësonte Silvio Baldini në krye të ekipit italian Catania. Debutimin e tij si trajner në Serie A, ai e pati kundër Napolit, duke fituar me rezultat 3-0. Pasi e shpëtoi ekipin nga largimi në rang më të ultë, atij iu ofrua zgjatje e kontratës edhe për një vit.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serie A : 1989

Superkupa e Italisë 1989

UEFA Cup : 1991, 1994

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Comunicato Ufficiale N. 192" [Komunikata zyrtare Nr. 192] (PDF) (në italisht). Lega Serie A. 20 mars 2018. fq. 4. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 korrik 2021. Marrë më 6 dhjetor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]