Zoran Vuletić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zoran Vuletić
Зоран Вулетић
Presidents of the Civic Democratic Forum
Titullar
Në detyrë
3 October 2020
Paraprirë ngaAleksandar Olenik
Të dhëna vetjake
U lind më (1970-05-05) 5 maj 1970 (53 vjeç)
Kragujevac, SR Serbia, SFR Yugoslavia
NënshtetësiaSerbian
Partia politikeLDP (2005–2017)
PSG (2017–2019)
GDF (2019–present)
ProfesioniPolitician

Zoran Vuletić (5 maj 1970) është një politikan serb. Për shumë vite një anëtar drejtues i Partisë Liberal Demokratike (LDP), ai tani është president i Forumit Demokratik Qytetar ( Građanski demokratski forum, GDF).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vuletić lindi në Kragujevc, në atë që atëherë ishte Republika Socialiste e SerbisëRepublikën Socialiste Federative të Jugosllavisë, dhe u rrit në Zvezdara, Beograd . Ai ndoqi Fakultetin Bujqësor të Universitetit të Beogradit dhe ka punuar në Agromarket Beograd që nga viti 1998. [1]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Liberal Demokratike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vuletiç u bë politikisht aktiv në vitin 1991 dhe mori pjesë në protestat qytetare kundër administratës së Slobodan Millosheviçit . Ai iu bashkua Partisë Liberal Demokratike (LDP) në formimin e saj në 2005 dhe u zgjodh në bordin e saj kryesor menjëherë pas kësaj. Ai u zgjodh si udhëheqës i organizatës së partisë në Zvezdara në vitin 2007, u bë administrues i besuar i organizatës së saj të qytetit të Beogradit në vitin 2012 dhe iu bashkua kryesisë së partisë në vitin 2013. [2] Ai ka shërbyer edhe në komitetin drejtues të partisë.

Në korrik 2008, ai u intervistua nga Korporata Australiane e Transmetimeve në lidhje me arrestimin e fundit të ish-udhëheqësit serb të Bosnjës Radovan Karaxhiç . Ai tha se shpresonte se arrestimi do të sillte një diskutim të vërtetë për krimet e luftës të kryera në luftërat jugosllave të viteve 1990, megjithëse shprehu skepticizëm se kjo do të ndodhte. [3]

Ai u zgjodh në kuvendin komunal të Zvezdarës në zgjedhjet e qytetit dhe komunal të Beogradit të vitit 2008 ; LDP iu bashkua një koalicioni qeverisës vendor pas zgjedhjeve dhe Vuletić u emërua si nënkryetar komune . [4] Ai u rizgjodh në zgjedhjet e qytetit dhe komunës 2012 në krye të listës zgjedhore lokale për koalicionin Preokret (ku përfshihej edhe LDP) dhe më vonë u konfirmua nënkryetar i bashkisë për një mandat të dytë. [5] [6] Ai fitoi një mandat të tretë në zgjedhjet komunale të vitit 2016 në krye të listës së kombinuar LDP- Partisë Social Demokratike ( Socijaldemokratska stranka, SDS); LDP-ja nuk mori pjesë në koalicionin e ri të qeverisë dhe në përputhje me rrethanat ai u largua nga posti i nënkryetarit. [7] Më pas ai dha dorëheqjen nga asambleja. [8]

Vuletić kërkoi gjithashtu zgjedhjen në Kuvendin e Qytetit të Beogradit në zgjedhjet e vitit 2008 dhe 2012. Në rastin e mëparshëm, ai nuk u përzgjodh për një mandat në qytet nga PLD; në këtë të fundit, koalicioni Preokret nuk e kaloi pragun elektoral për të fituar përfaqësim në asamblenë e qytetit. [9]

Në nivel republikë, Vuletiç u shfaq në pozitën e dyzet e shtatë në listën e LDP-së në zgjedhjet parlamentare serbe të vitit 2008 . [10] Lista fitoi pesëmbëdhjetë vende, dhe ai nuk u zgjodh për një mandat. [11] (Nga viti 2000 deri në vitin 2011, mandatet parlamentare iu dhanë partive apo koalicioneve sponsorizuese dhe jo kandidatëve individualë dhe ishte praktikë e zakonshme që mandatet të shpërndaheshin jashtë rendit numerik. Vuletić mund të kishte marrë një mandat pavarësisht nga pozicioni i tij relativisht i ulët në listë, edhe pse në rast se nuk e kishte bërë. ) [12]

Sistemi zgjedhor i Serbisë u reformua në vitin 2011, kështu që mandatet iu dhanë në rend numerik kandidatëve në listat e suksesshme. Vuletić-it iu dha pozita e 247-të (nga 250) në listën e Preokretit në zgjedhjet parlamentare serbe të vitit 2012 . Ky ishte padyshim një pozicion shumë i ulët që zgjedhjet të ishin një perspektivë realiste, dhe në të vërtetë ai nuk u zgjodh. [13] Ai më vonë mori pozitën e pesëdhjetë e shtatë në listën e kombinuar të LDP-së, SDS-së dhe Lidhjes së Social Demokratëve të Vojvodinës (LSV) për zgjedhjet parlamentare të vitit 2016 dhe nuk u zgjodh përsëri kur lista fitoi trembëdhjetë mandate. [14]

Lëvizja e Qytetarëve të Lirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vuletić iu bashkua PSG-së në themelimin e saj në 2017 dhe u emërua si ushtrues i besuar i partisë për Beogradin në dhjetor të atij viti. [15] Tani ai është anëtar i kryesisë së saj.

Ai mori pozicionin e nëntëmbëdhjetë në një listë të koalicionit të udhëhequr nga Dragan Đilas që përfshinte PSG-në në zgjedhjet e Kuvendit të Qytetit të Beogradit 2018 dhe u zgjodh kur lista fitoi njëzet e gjashtë vende. [16] Partia Progresive Serbe në aleatët e saj fitoi zgjedhjet dhe PSG shërben në opozitë . Më 9 maj 2018, ai Vuletić njoftoi se PSG-ja nuk do t'i bashkohej grupit të asamblesë së Aleancës për Serbinë e Đilas për shkak të mosmarrëveshjeve politike; ai shtoi se qëllimi kryesor i PSG do të ishte promovimi i integrimit evropian . [17]

Në korrik 2018, Vuletić tregoi se PSG po kërkonte aleatë me parti dhe organizata të të njëjtit mendim në Serbi për të sfiduar qeverinë e Partisë Progresive në nivel republikë. Ai foli kundër idesë së një opozite të bashkuar me organizatat e djathta dhe nacionaliste, duke thënë se çdo aleancë do të duhej të ishte me organizata që respektojnë shoqërinë civile dhe barazinë e të gjithë qytetarëve. Ai shtoi se ishte i zhgënjyer nga gatishmëria e Partisë Demokratike për të punuar me partitë e krahut të djathtë. [18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Zoran Vuletić, Movement of Free Citizens, accessed 24 October 2018.
 2. ^ Zoran Vuletić, Movement of Free Citizens, accessed 24 October 2018.
 3. ^ Rafael Epstein, "Serbian nationalists protest over Karadzic arrest," Australian Broadcasting Corporation Transcripts, 23 July 2008. This source inaccurately identifies the LDP as having been part of Serbia's governing coalition.
 4. ^ Službeni list, City of Belgrade, Year 52 Number 13 (30 April 2008), p. 10; and Službeni list, City of Belgrade, Year 52 Number 22 (4 July 2008), p. 3.
 5. ^ Službeni list, City of Belgrade, Year 56 Number 21 (25 April 2012), p. 36; and Službeni list, City of Belgrade, Year 56 Number 37 (18 June 2012), pp. 2, 4-5.
 6. ^ M.D.P., "DS, SPS i LDP u koaliciji na Zvezdari", Blic, 8 June 2012, accessed 24 October 2018.
 7. ^ Službeni list, City of Belgrade, Year 60 Number 28 (13 April 2016), p. 15; and Službeni list, City of Belgrade, Year 60 Number 55 6 June 2016), pp. 36-37.
 8. ^ Одборници, Municipal Government of Zvezdara, accessed 24 October 2018.
 9. ^ Službeni list, City of Belgrade, Year 52 Number 12 (30 April 2008), p. 5; Službeni list, City of Belgrade, Year 56 Number 21 (25 April 2012), p. 8.
 10. ^ Избори за народне посланике Народне скупштине одржани 11. маја 2008. године, ИЗБОРНЕ ЛИСТЕ (ЛИБЕРАЛНО ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА - ЧЕДОМИР ЈОВАНОВИЋ), Republika Srbija - Republička izborna komisija, accessed 17 July 2017.
 11. ^ 11 June 2008 legislature, National Assembly of the Republic of Serbia, accessed 24 October 2018.
 12. ^ Serbia's Law on the Election of Representatives (2000) stipulated that parliamentary mandates would be awarded to electoral lists (Article 80) that crossed the electoral threshold (Article 81), that mandates would be given to candidates appearing on the relevant lists (Article 83), and that the submitters of the lists were responsible for selecting their parliamentary delegations within ten days of the final results being published (Article 84). See Law on the Election of Representatives, Official Gazette of the Republic of Serbia, No. 35/2000, made available via LegislationOnline, accessed 28 February 2017.
 13. ^ Избори за народне посланике Народне скупштине, 6. мај 2012. године, ИЗБОРНЕ ЛИСТЕ (ЧЕДОМИР ЈОВАНОВИЋ - ПРЕОКРЕТ Либерално демократска партија, Српски покрет обнове, Социјалдемократска унија, Богата Србија, Војвођанска партија, Демократска партија Санџака, Зелена еколошка партија - зелени, Партија Бугара Србије), Republika Srbija - Republička izborna komisija, accessed 26 January 2017.
 14. ^ Избори за народне посланике 2016. године » Изборне листе (БОРИС ТАДИЋ, ЧЕДОМИР ЈОВАНОВИЋ - САВЕЗ ЗА БОЉУ СРБИЈУ – Либерално демократска партија, Лига социјалдемократа Војводине, Социјалдемократска странка), Republika Srbija - Republička izborna komisija, accessed 26 January 2017.
 15. ^ "PSG konsoliduje redove nakon ostavki", B92, 6 December 2017, accessed 24 October 2018.
 16. ^ Službeni list, City of Belgrade, Year 56 Number 17 (21 February 2018), p. 17; Službeni list, City of Belgrade, Year 62 Number 29 (28 March 2018), p. 3.
 17. ^ "PSG: Neprihvatljiv savez Đilasa", Danas, 9 May 2018, accessed 24 October 2018.
 18. ^ Snežana Čongradin, "Zoran Vuletić: Ne pregovaramo sa Tadićem", Danas, 19 July 2018, accessed 24 October 2018.