Jump to content

Ögedei Han

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ögedei Han
Portretizimi i Ögedei Han e bërë gjatë Dinastisë Yuan
Kagani i dytë i Perandorisë Mongole
Mbretërimi13 shtator 1229 – 11 dhjetor 1241
Kurorëzimi13 shtator 1229 në Khödöö Aral të Kerulenit, Mongoli
ParaardhësXhingis Han
PasardhësGüyük Han
Bashkëshorte mbretëroreBoraqchin Khatun
Töregene Khatun
Moge Khatun
Alqui Khatun
Kirgistani Khatun
Kujulder Khatun
Jujai Khatun
Jachin Khatun
Argana Khatun
FëmijëGüyük Han
Godan Han
Khochu
Khorachar
Khashi
Kadan
Melig
Emri postum
Perandori Yingwen (英文皇帝, dhënë pas vdekjes në 1266)
Emri tempull
Taizong (太宗, dhënë pas vdekjes më 1266)
KlaniBorjigin
I atiXhingis Han
E ëmaBörte
U lindrreth vitit 1186[1][2]
Khamag Mongol
Vdiq11 dhjetor 1241
Perandoria Mongole

Ögedei (Mongolisht: Өгэдэй, Kinezisht: 窩闊台; c. 1186 – 11 dhjetor 1241) ishte djali i tretë i Xhingis Han dhe Kagani i dytë i Perandorisë Mongole, duke pasuar babanë e tij. Ai vazhdoi zgjerimin e perandorisë që babai i tij kishte filluar, dhe ishte një figurë botërore kur Perandoria Mongole arriti masën e saj më të largët perëndim dhe jug gjatë pushtimeve mongoleEvropës dhe Azisë Lindore.[3] Si të gjithë djemtë kryesorë të Xhingisit, ai mori pjesë gjerësisht në pushtimet në Kinë, Iran dhe Azinë Qendrore.

Gjatë sundimit të tij pushtimi i dinastisë Jin u krye, duke hyrë në kontakt (dhe më pas në konflikt) me dinastinë Song të Kinës jugore, duke filluar në vitin 1235 një luftë që nuk do të mbaronte deri dyzet e pesë vjet më vonë, që nga nën sundimin e Kubilaji Han, me kontroll të plotë të Kinës.

Në mbretërimin e tij ai gjithashtu iu nënshtrua vasaliteve të mbretërisë së Koresë dhe pushtimi i Persisë mbaroi dhe filloi pushtimi mongol i Evropës, i komanduar nga nipi i tij Batu Han dhe i kryer nga gjeneralët e tij Subutai, Kaidu dhe Kadan. Nga stepat ruse, të kontrolluara më parë nga Orde e Artë, ushtritë mongoleze shkatërruan të gjithë rezistencën në Evropën Lindore, duke shkatërruar Lituaninë, Poloninë, Silesinë, Hungarinë, Kroacinë dhe Bullgarinë, dhe duke mposhtur ushtritë polake dhe hungareze në beteja të veçanta, Beteja e Legnicës dhe ajo e Sajos, përkatësisht. Sidoqoftë, vdekja e parakohshme e udhëheqësit nënkuptonte tërheqjen e ushtrive mongole, duke ngjallur kështu rrezikun e një nënshtrimi të plotë të Evropës në një luzmë barbare.

Zgjerimi mongol në të gjithë kontinentin aziatik solli stabilitetin politik, duke rivendosur trafikun tregtar përmes Rrugës së Mëndafshit midis Lindjes dhe Perëndimit.

Pas vdekjes së tij, djali i tij Güyük e pasoi atë në vitin 1246, pas pesë viteve të regjencës të vejushës Töregene Khatun.

  1. ^ Ogedei died at the age of 56 by Chinese historical standards (55 by modern western standards) in 1241, meaning he was born in 1186.
  2. ^ Broadbridge, Anne F. Women and the Making of the Mongol Empire (në anglisht).
  3. ^ John Joseph Saunders The History of the Mongol Conquests, p. 74.