Jump to content

Administrata Autonome e Sirisë Veriore dhe Lindore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
الإدارة الذاتية لشمال وشرق سوريا (Arabisht)
Flag of Administrata Autonome e Sirisë Veriore dhe Lindore
Flamuri
Coat of arms e Administrata Autonome e Sirisë Veriore dhe Lindore
Stema
KryeqytetiAin Isa
Qyteti më i madhRakka
Gjuhët zyrtareNë të gjithë rajonet:

Në rajonin Xhazira:

Në rajonin Manbij:

Qeveria
Lloji i qeverisjesDemokracia gjysmë e drejtpërdrejtë federale socialiste libertariane
Popullsia
• Përllogaritje
≈2,000,000
Të dhëna të tjera
Zona kohoreUTC+2 (EET)

Administrata Autonome e Sirisë Veriore dhe Lindore (AANES), gjithashtu i njohur si Rozhava (Rojava), është një rajon autonom de factoSirinë verilindore.

Përbëhet nga nënrajone vetëqeverisëse në Afrin, Xhazira, Eufrat, Rakka, Tabka, Menbixh dhe Deir ez-Zor.[1] Rajoni fitoi autonominë e tij de facto në vitin 2012 në kontekstin e konfliktit të vazhdueshëm në Rozhava dhe Luftës Civile Siriane e Beshar el-Asadit më të gjerë, në të cilën ka marrë pjesë forca e saj ushtarake zyrtare, Forcat Demokratike Siriane (SDF).[2][3]

Ndërsa gëzon disa marrëdhënie me jashtë, rajoni nuk njihet zyrtarisht si autonom nga qeveria e Sirisë ose ndonjë shteti apo organizate. Administrata autonome ka mbështetje të gjerë për politikat e saj universale të barabarta demokratike, të qëndrueshme, autonome pluraliste, të barabarta dhe feministe në dialog me partitë dhe organizatat e tjera. Siria verilindore është polietnike dhe shtëpia e popullatave të konsiderueshme etnike kurde, arabe dhe asiriane, me bashkësi më të vogla të turkmenëve, armenëve, çerkezëve dhe jezidëve.

  1. ^ "Delegation from the Democratic administration of Self-participate of self-participate in the first and second conference of the Shaba region" (në anglisht). Cantonafrin.com. 4 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2016. Marrë më 12 qershor 2016.
  2. ^ "Turkey's Syria offensive explained in four maps". BBC News (në anglisht). 14 tetor 2019. Marrë më 1 nëntor 2019.
  3. ^ "Syria Kurds adopt constitution for autonomous federal region" (në anglisht). TheNewArab. 31 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2018. Marrë më 5 tetor 2018.