Ofensiva turke në veri-lindje të Sirisë (2019)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ofensiva turke e vitit 2019 në Sirinë veri-lindore, e koduar nga Turqia si Operacioni Pranvera e Paqes (turqisht: Barış Pınarı Harekâtı; arabisht: عملية نبع السلام), është një operacion ushtarak në vazhdim [1] kryer nga Forcat e Armatosura Turke (TAF) dhe opozita e Aleatëve të Turqisë Ushtria Kombëtare Siriane (SNA) kundër zonave nën Administrimin Autonom të Veriut dhe Lindjes së Sirisë (NES) dhe Forcave Demokratike Siriane (SDF).

Më 6 tetor 2019, administrata Trump urdhëroi trupat amerikane të tërhiqeshin nga Siria verilindore, ku Shtetet e Bashkuara kishin mbështetur aleatët e saj kurdë. [2] Operacioni ushtarak filloi më 9 tetor 2019 kur Forcat Ajrore turke filluan sulmet ajrore në qytetet kufitare . [3]

Sipas Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, operacioni ka për qëllim të dëbojë SDF-të parë si një organizatë terroriste nga Turqia për shkak të lidhjeve të saj me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) por që konsiderohet si një aleat kundër ISIL nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj nga rajoni kufitar, si dhe për të krijuar një "zonë të sigurt" 30   km (20 mi) në thellësi në veri të Sirisë, ku një pjesë e refugjatëve sirianë në Turqi prej 3.6 milionë do të zhvendoseshin. [4] Ndërsa zona e propozuar zhvendosjes në përbërjen demografike është me shumicë kurde, ky synim është kritikuar si një përpjekje për të detyruar një ndryshim drastik demografik, [5] [6] [7] një kritikë e mohuar nga Turqia duke thënë se ajo synonte vetëm të "korrigjonte" demografinë që zyrtarët turq pohuan se u ndryshuan nga SDF. [8] [9]

Aksioni turk u dënua nga Bashkimi Evropian, Lidhja Arabe, Irani, Izraeli, India [10] dhe Mbretëria e Bashkuar si një sulm në territorin e një shteti sovran dhe arab dhe një veprim i papërgjegjshëm destabilizues me pasoja humanitare "potencialisht të tmerrshme" . [11] Qeveria Siriane ka fajësuar Kurdët për ofensivën turke, për shkak të separatizmit të tyre dhe mos negocimit me qeverinë, por gjithashtu ka dënuar pushtimin e huaj të territorit sirian. [12]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara arritën një marrëveshje në gusht 2019 pas muajsh kërcënimesh turke për të pushtuar në mënyrë të njëanshme Sirinë Veriore. Shtetet e Bashkuara i shikuan Forcat Demokratike Siriane si një nga aleatët e saj kryesorë në ndërhyrjen ushtarake kundër ISIL në Siri, ndërsa Turqia e shihte këtë grup si një zgjatim të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, të cilin e konsideron një grup terrorist. Marrëveshja themeloi Zona e sigurisë në Sirinë Veriore, e cila synonte të zhdukte tensionet duke adresuar shqetësimet e sigurisë së Turqisë me monitorimin dhe patrullimet e përbashkëta, ndërsa ende lejonte SHKP të mbante kontrollin mbi zonat që ajo kishte nën kontrollin e saj në atë kohë. [13] [14] Marrëveshja u pranua në mënyrë të favorshme nga SHBA dhe SDF / NES, por Turqia në përgjithësi ishte e pakënaqur me të. Pakënaqësia e Turqisë çoi në përpjekje të shumta turke për të zgjeruar zonën e mbuluar nga zona e sigurisë, sigurimin e kontrollit turk mbi pjesë të saj, ose zhvendosjen e miliona refugjatëve në zonë, por të gjitha këto përpjekje dështuan përballë rezistencës së fortë së SDF dhe ambivalencës amerikane . [15]

Megjithë fillimin zyrtar të patrullimeve tokësore amerikano-turke, çmontimin e fortifikimeve të SDF dhe tërheqjen e njësive të YPG nga pjesë të zonës së sigurisë, tensionet vazhduan të rriten ndërsa Turqia vendosi akoma më shumë kërkesa ndaj SDF - të gjitha këto të refuzuara nga SDF, pasi ata menduan se kishin pranuar një kompromis i ashpër duke lejuar trupat turke të merrnin pjesë në patrulla të përbashkëta me homologët e tyre amerikanë në Sirinë Veriore. [16] Pakënaqësia e Turqisë për status quo-në e marrëveshjes u shndërrua në armiqësi të hapur, me presidentin turk duke shpallur një ultimatum kundër SDF. [17] Ultimatumi u injorua nga grupi dhe Turqia deklaroi se "afati" i saj kishte skaduar në fillim të tetorit të po këtij viti. [18]

Kronologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një hartë me ndryshime ditore e ofensivës turke në veri-lindje të Sirisë

9 etor 2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Operacioni filloi më 9 tetor 2019, me sulmet ajrore turke mbi qytetet e kontrolluara nga SDF , Tell Abyad dhe Ras al-Ajn ku janë raportuar mijëra njerëz që janë larguar nga qytetet, [19] Ain Issa dhe Qamishli . Data është përvjetori i dëbimit të liderit të PKK, Abdullah Ocalan nga Siria në 1998, nga qeveria e Hafez al-Asad . [20]

Në përgjigje të granatimeve ndërkufitare, zëdhënësi i SDF pohoi se Turqia po synonte civilët. [21] Gjashtë raketa u hodhën më vonë në qytetin turk Nusaybin si përgjigje nga PKK, dhe dy prej tyre raportohet se goditën qytetin turk Ceylanpınar . [22] [23] [24] SDF gjithashtu njoftoi në përgjigje të fillimit të operacionit turk se ata do të ndalnin operacionet anti-ISIL, [25] dhe se dy civilë ishin vrarë. [26] Në përgjigje të sulmeve ajrore, SDF u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të krijojnë një zonë pa fluturime mbi veriun e Sirisë. [27]

10 tetor 2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka pohuar atë ditë se 109 luftëtarë të SDF ishin vrarë në operacion, si dhe një numër i paspecifikuar luftëtarësh të plagosur dhe të kapur. Në një fjalim para ligjvënësve nga partia e tij AKP, Presidenti Erdogan gjithashtu kërcënoi të përmbytë Evropën me 3.6 milion refugjatë nëse kombet evropiane vazhdojnë të kritikojnë operacionin ushtarak, veçanërisht nëse e etiketojnë atë një pushtim. [28] [29]

Protestë në Berlin, Gjermani kundër ofensivës ushtarake të Turqisë, 10 tetor 2019

Gjithsej 7 civilë turq u vranë dhe 85 civilë u plagosën nga granatimet e SDF në Turqi në ditën e dytë të operacionit sipas mediave turke. [30] [31] [32] [33] [34] [35]

70,000 njerëz kanë ikur nga qytetet kufitare në SDF pas bombardimeve turke. [36] [37]

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë, një ushtar turk u vra nga YPG. [38]

11 tetor 2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2 gazetarë u plagosën në Nusaybin, kur ndërtesa që po e filmonin ishte nën zjarr nga Qamishli përtej kufirit nga luftëtarët e SDF. Incidenti u transmetua drejtpërdrejt në kanalet televizive turke, sipas burimeve turke. [39]

3 civilë u vranë në Suruc nga një bombardim i SDF. [40] [41] Në përgjigje të sulmit, Turqia bombardoi Kobane, një komunitet përtej kufirit nga Suruc. [42] 8 civilë të tjerë u vranë më vonë gjatë ditës në Nusaybin dhe 35 u plagosën nga sulmi i SDF, duke rritur numrin e përgjithshëm të civilëve të vrarë nga granatimet e SDF në Turqi në 18, sipas burimeve turke. [43] [44] [45]

7 civilë u vranë në Siri nga forcat turke në zonën Tal Abyad përfshirë 3 të vrarë nga snajperët turq sipas SOHR . [46]

BBC raportoi se 100,000 njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre në veri të Sirisë. Gjysmëhëna e Kuqe Kurde ( Heyva Sor ) tha se kishte 11 vdekje të konfirmuara civile deri më tani. Ushtria e Turqisë konfirmoi vdekjen e një ushtari dhe tha se tre të tjerë ishin plagosur. [47]

12 Tetor 2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forcat e Armatosura Turke dhe ushtria Kombëtare Siriane pretenduan se kishin arritur në autostradën M4, 32   km thellë në territorin Sirian dhe duke prerë në mënyrë efektive linjën e furnizimit midis Manbij dhe Qamishli . [48] SNA njoftoi gjithashtu se ata kanë marrë 18 fshatra afër autostradës M4, Raqqah lindore. [49] Sipas burimeve kurde, politikani lokal kurd, Hevrin Khalaf u ekzekutua afër Qamishli nga trupa të mbështetura nga turqit, vdekja e saj u konfirmua më vonë nga SOHR. [50] SOHR raportoi më tej se të paktën 9 civilë ishin ekzekutuar nga trupat e mbështetur nga turqit. [51]

Ministri i brendshëm turk Süleyman Soylu njoftoi se gati 300 predha ishin qëlluar në Provincën Mardin nga SDF që nga fillimi i operacionit. [52]

Rreth orës 12:00 ( UTC + 03: 00 ), TAF dhe SNA thanë që ata kishin kapur Ras al-Ayn, [53] [54] por SDF mohoi që Turqia kishte marrë kontrollin e qytetit. [55] [56]

13 Tetor 2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forcat e Armatosura të Turqisë dhe Ushtrisë Kombëtare siriane njoftuan kapjen e qytetit Suluk të qarkut Tel- Abyad në mëngjes herët. [57] SOHR konfirmoi që forcat turke dhe SNA kishin marrë kontrollin e plotë të Sulukut, dhe përleshjet po afroheshin drejt Ain Issa . SOHR raportoi gjithashtu se forcat pro turke kishin sulmuar një ambulancë në zonën e Tel Abyad e cila mbetet e humbur. [58] [59] Granatimet e SDF drejt Jarablus vranë 2 civilë sirianë sipas burimeve turke. [60]

SOHR raportoi gjithashtu se SDF ishte në gjendje të rimarrë pothuajse të gjithë kontrollin mbi qytetin e kontestuar Ras-al Ayn pas një kundërsulmi . [61]

Forcat e Armatosura Turke dhe Ushtria Kombëtare Siriane njoftuan pasdite se ata kishin kapur qendrën e Tell Abyad . [62] Forcat e Armatosura Turke dhe Ushtria Kombëtare Siriane gjithashtu prenë autostradën M4 sipas SOHR. [63]

Në dritën e përparimit të forcave pro-turke në Ain Issa, SDF pretendoi se 785 persona të lidhur me ISIS ishin arratisur nga një kamp ndalimit në zonë, SDF gjithashtu pretendoi se të arratisurit u ndihmuan nga forcave pro-turke dhe sulmet ajrore turke. [64] Trupat amerikane evakuuan qytetin e Ain Issa sipas Washington Post . [65]

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha që 652 predha mortajash dhe raketash u qëlluan drejt Turqisë që nga fillimi i operacionit, duke vrarë 18 dhe plagosur 147 civilë. [66]

Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara Mark Esper tha se SHBA po planifikonte të evakuonte të gjithë 1.000 ushtarët e mbetur në Siri. [67]

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A map depicting International reactions to Turkey's 2019 operation in northern Syria.
Reagimet ndërkombëtare për operacionin e Turqisë 2019 në veri të Sirisë.

Arrestimet në Turqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Policia turke arrestoi më shumë se 120 kritikë në internet të pushtimit turk për përhapjen e "propagandës terroriste". [68] [69] Prokurori turk hapi një hetim mbi "propagandën terroriste" kundër deputetëve Sezai Temelli dhe Pervin Buldan, bashkë-drejtues të partisë pro-kurde HDP . [70] Autoritetet turke kanë arrestuar redaktorin në internet të gazetës BirGün të opozitës dhe kryeredaktorin e portalit të lajmeve në internet Diken . [71]

Shqetësime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë shqetësime për një ringjallje të mundshme të Shtetit Islamik (ISIL) në rajon, pasi SDF kurde — që zhvilloi operacione kundër ISIL dhe mbajti robërit e ISIL në rajon — kanë mbetur të mbrojnë ofensivën turke dhe kështu mund të humbin kontrollin . [72] [73] Kur u pyet për situatën pas tërheqjes së forcave amerikane në Sirinë verilindore, Presidenti amerikan Donald Trump hodhi poshtë kërcënimin e ISIL-it, duke përmendur se "ata do të shkojnë në Evropë". [74] [75] Pentagoni më tej ngriti shqetësimin se Ushtria Turke me qëllim ka bllokuar Forcat Amerikane të vendosura në Kobani me zjarr artilerie. [76]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fraser, Suzan (9 tetor 2019). "Invasion of northeast Syria carries gain and risk for Turkey". Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2019. Marrë më 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Trump makes way for Turkey operation against Kurds in Syria". BBC News. 7 tetor 2019. Marrë më 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Bethan McKernan (9 tetor 2019). "Turkey launches military operation in northern Syria". The Guardian. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Turkey begins ground offensive in northeastern Syria". Al Jazeera. 9 tetor 2019. Marrë më 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Candar, Cengiz (30 shtator 2019). "Erdogan's Syria plan: Resettling the Syrian refugees or ousting Kurds from their land?". Al-Monitor. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Syria is witnessing a violent demographic re-engineering". Financial Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Turkey's plan to settle refugees in northeast Syria alarms allies". Reuters. 8 tetor 2019 – nëpërmjet www.reuters.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Dockery, Wesley (9 tetor 2019). "Turkey Begins Military Operation Against Kurds After Trump Pulls Troops In Northern Syria". International Business Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "After US green light, Turkey prepares military operation in Syria". Arab News. 7 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "India slams Turkey for its 'unilateral military offensive' in northeast Syria | India News – Times of India". The Times of India (në anglisht). Marrë më 10 tetor 2019.
 11. ^ "World reacts to Turkey's military operation in northeast Syria". Al Jazeera. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Syria blames Kurdish forces for Turkish military offensive". Xinhua Net. 11 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Safe Zone: Existing Project But Deferred Details". Enab Baladi (në anglisht). 29 gusht 2019. Marrë më 9 tetor 2019.
 14. ^ Kurdistan24. "SDF command reveals details about buffer zone in northeast Syria". Kurdistan24 (në anglisht). Marrë më 9 tetor 2019.
 15. ^ "Turkey says U.S. stalling on Syria 'safe zone', will act alone if needed". Reuters (në anglisht). 9 tetor 2019. Marrë më 9 tetor 2019.
 16. ^ "Erdoğan cites U.S.-Turkey disagreement over safe zone as joint patrols begin in Syria". Ahval (në anglisht). Marrë më 9 tetor 2019.
 17. ^ "Turkey to initiate own plans if safe zone deal fails". TRT World. 18 shtator 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Turkey's Syria 'safe zone' deadline expires". gulfnews.com (në anglisht). Marrë më 9 tetor 2019.
 19. ^ "Civilians flee Syrian border towns as Turkish warplanes, artillery kick off offensive". Reuters. 9 tetor 2019 – nëpërmjet www.reuters.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ McKernan, Bethan (9 tetor 2019). "Turkey launches military operation in northern Syria". The Guardian – nëpërmjet www.theguardian.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Turkey begins military offensive in Syria: Live updates". 9 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "YPG/PKK'lı teröristlerin attığı roket Nusaybin'e düştü | STAR". Star.com.tr. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Nusaybin ve Ceylanpınar'a havan mermisi düştü!". takvim.com.tr. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Turkey launches assault on Syrian Kurdish forces". AFP.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "EXCLUSIVE-US-backed Syrian forces halt counter-Islamic State operations -sources". news.yahoo.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Turkey launches Syria offensive with air strikes". BBC News. 9 tetor 2019 – nëpërmjet www.bbc.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "'Panic' as Turkish Ground Troops Push into Northeast Syria, 'Humanitarian Catastrophe' Feared by Kurdish Civilians". 9 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Erdogan threatens to flood Europe with 3.6 million refugees if EU calls Turkish operation in Syria an 'invasion'". 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "109 'terrorists' killed in Turkish offensive in Syria, says Erdogan". The Irish Times. 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Hainler Akçakale'de sivilleri hedef aldı" [Terrorists targeted civilians in Akçakale] (në turqisht). 10 tetor 2019.
 31. ^ "Son dakika: Şanlıurfa ve Mardin'de hain saldırı: 7 sivil şehit" [Last minute: treacherous attack in Sanliurfa and Mardin: 7 civilian martyrs] (në turqisht).
 32. ^ "YPG sivilleri hedef aldı! Biri bebek 5 şehit" [YPG targets civilians! One of the martyrs is a 5 year old baby]. 11 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "21 ayrı noktaya havan düştü: 2 şehit, 46 yaralı" [Mortar fell to 21 points: 2 martyrs, 46 injured]. 11 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Nusaybin'de 3 ayrı noktaya havan saldırısı: 3 şehit, 24 yaralı" [Mortar attack on 3 different points in Nusaybin: 3 martyrs, 24 injured]. 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Terör örgütü'nün saldırısında bir anne ve 2 kızı şehit düştü" [Terrorist organization attacked a mother and 2 daughters killed]. 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Gall, Carlotta; Kingsley, Patrick (10 tetor 2019). "Shells Fired into Turkey as Syria Offensive Extends into 2nd Day". The New York Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Turkey presses Syrian assault as thousands flee the fighting". 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "The Latest". The Washington Post (në anglisht). 11 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2019. Marrë më 12 tetor 2019.
 39. ^ Şafak, Yeni (11 tetor 2019). "YPG/PKK gazetecilerin olduğu restorana ateş açtı: 2 gazeteci yaralandı". Yeni Şafak. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "YPG'nin Suruç'a saldırısında sivil şehit sayısı 3'e yükseldi". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Son dakika... Terör örgütü YPG'den sivillere alçak saldırı: İki ilçemizde şehit ve yaralılar var". CNN Türk. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Barış Pınarı Harekatı'nda Ayn El Arab'daki terör hedefleri, top atışları ile vuruldu". Mynet Haber. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Nusaybin'e havan saldırısı: 2 şehit". 11 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Nusaybin'de sivillere havanlı saldırı: 8 şehit". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Eight killed in Turkish border town in YPG attack: Governor's office". Reuters. 11 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Turkish Forces killed 7 civilians as they try to escape the fire, and continued their attacks on Tal Abyad and Ras al-Ayn with large land and air support • the Syrian Observatory for Human Rights". 11 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Turkey Syria offensive: 100,000 flee homes as assault continues". BBC News. 11 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "SON DAKİKA! Barış Pınarı Harekatı'nda çok önemli gelişme! Stratejik noktaya ulaşıldı". Sabah. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Son dakika haberi: MSB duyurdu! Rasulayn kontrol altına alındı". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Bergløff, Charlotte Berrefjord (12 tetor 2019). "Kurdisk politiker skal være drept i Syria". NRK (në norvegjishte letrare). Marrë më 12 tetor 2019.
 51. ^ France-Presse, Agence (13 tetor 2019). "Female Kurdish politician among nine civilians killed by pro-Turkey forces in Syria, observers say". The Guardian (në anglisht). ISSN 0261-3077. Marrë më 2019-10-13.
 52. ^ "Bakan Soylu açıkladı! 'Mardin'e 300'e yakın havan mermisi düştü' - Akşam". aksam.com.tr. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Suriye Milli Ordusu, Resulayn'ı kontrol altına aldı". Timeturk.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Resulayn'da kontrol ele geçirildi! İşte YPG'nin elindeki ABD zırhlıları!". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ ERSİN ÇAKSU; RUKEN CEMAL (12 tetor 2019). "SDF Serêkaniyê commander Amude: The city is under our control". ANF News (në anglisht). Marrë më 13 tetor 2019.
 56. ^ Editorial Staff (12 tetor 2019). "Syrian Kurds deny Turkey has taken battleground border Serêkaniyê town". Ekurd.net. Marrë më 13 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ https://www.aa.com.tr/tr/baris-pinari-harekati/tel-abyadin-suluk-beldesi-teroristlerden-kurtarildi/1611814
 58. ^ "The Turkish forces and factions loyal to them achieve a new advancement in Al-Raqqah countryside and take the control of large spaces of Sluk town under a cover of heavy firepower • The Syrian Observatory For Human Rights". The Syrian Observatory For Human Rights (në anglisht). 13 tetor 2019. Marrë më 2019-10-13.
 59. ^ http://www.syriahr.com/?p=341789
 60. ^ https://www.takvim.com.tr/guncel/2019/10/13/ypg-sivillere-fuzeyle-saldirdi-2-sehit
 61. ^ "The SDF regain the control of Ras Al-Ayn city almost completely after a counter attack in which 17 members of the pro-Turkey factions were killed • The Syrian Observatory For Human Rights". The Syrian Observatory For Human Rights (në anglisht). 13 tetor 2019. Marrë më 2019-10-13.
 62. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2019. Marrë më 13 tetor 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ http://www.syriahr.com/?p=341870
 64. ^ "Almost all suspected ISIS militants' escape Syria camp: SDF". www.rudaw.net. 13 tetor 2019. Marrë më 2019-10-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ https://www.washingtonpost.com/news/world/wp/2019/10/13/u-s-troops-evacuate-another-syrian-town-as-turkish-led-forces-advance-potentially-marooning-other-u-s-soldiers/
 66. ^ http://www.haber7.com/guncel/haber/2905864-son-dakika-haberi-erdogan-harekatin-ne-zaman-bitecegini-acikladi/?detay=1
 67. ^ https://www.cbsnews.com/news/turkey-syria-mark-esper-secretary-of-defense-us-preparing-to-evacuate-all-troops-from-northern-syria-face-the-nation/
 68. ^ "Turkish public, politicians voice support for Syria military push". Al-Jazeera. 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "Turkey's military operation in Syria: All the latest updates". Al-Jazeera. 11 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Turkish police investigate Kurdish leaders, fire water cannon at protesters". Reuters. 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "Turkish authorities launch legal action against 78 people". Hürriyet Daily News. 10 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ Gall, Carlotta (11 tetor 2019). "ISIS Rears Its Head, Adding to Chaos as Turkey Battles Kurds". The New York Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ Sly, Liz (11 tetor 2019). "Turkey's invasion of Syria puts Islamic State fight on hold at a critical time". Washington Post. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ Cooper, Charlie (10 tetor 2019). "Trump shrugs off ISIS fighters fleeing Syria: They'll 'be escaping to Europe'". POLITICO. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Choi, David (9 tetor 2019). "Trump brushes off worries that freed ISIS prisoners will be a threat: 'They're going to be escaping to Europe.'". Business Insider. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Lamothe, Dan (12 tetor 2019). "U.S. forces say Turkey was deliberately 'bracketing' American troops with artillery fire in Syria". Washington Post (në anglisht). ISSN 0190-8286. Marrë më 2019-10-13.