Jump to content

Aromë gruaje (1992 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aromë Gruaje
Regjia ngaMartin Brest
Skenari ngaBo Goldman
Bazuar nëIl buio e il miele
nga Giovanni Arpino
Suggested byPersonazhet nga Profumo di donna
nga Dino Risi
ProdhuesiMartin Brest
Luajnë
KinematografiaDonald E. Thorin
Montazhi
MuzikaThomas Newman

Kompania prodhuese
City Light Films
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
23 dhjetor 1992
Kohëzgjatja
156 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$31 million[1]
Fitimi$134.1 million

Aromë gruaje (ang. Scent of a Woman) është një film dramatik amerikan i vitit 1992, prodhuar dhe drejtuar nga Martin Brest, i cili tregon historinë e një studenti të shkollës përgatitore, i cili merr një punë si ndihmës i një nënkoloneli të ushtrisë, i irrituar, i verbër, në pension mjekësor. Filmi është një ribërje e filmit italian të Dino Risi të vitit 1974 Profumo di donna, përshtatur nga Bo Goldman nga romani Il buio e il miele (italisht: Errësira dhe Mjalti) nga Giovanni Arpino. Në film luajnë Al Pacino dhe Chris O'Donnell, me James Rebhorn, Philip Seymour Hoffman (kredituar si Philip S. Hoffman), Gabrielle Anwar, dhe Bradley Whitford në rolet dytësore.

Filmi u xhirua kryesisht rreth shtetit të Nju Jorkut, dhe gjithashtu në vendndodhjen në Universitetin Princeton; në Emma Willard School, një shkollë vetëm për vajza në Troy, Nju Jork; dhe në Waldorf-Astoria Hotel dhe Ethical Culture Fieldston SchoolNew York City.

Filmi u publikua më 23 dhjetor 1992. Ai mori përgjithësisht përgjigje pozitive nga kritikët dhe ishte një sukses në arkë. Pacino fitoi Academy Award për Aktorin më të Mirë për interpretimin e tij dhe filmi u nominua për Regjisorin më të Mirë, Filmin më të Mirë dhe Skenarin më të Mirë të Bazuar në Materialin e Prodhuar ose Publikuar më Parë.[2] Filmi fitoi tre Golden Globe Awards, për Skenarin më të Mirë, Aktorin më të Mirë, dhe Filmin më të Mirë – Dramë.[3]

Charlie Simms është një student bursash në Baird, një shkollë ekskluzive përgatitore e New England. Një grua e punëson atë për të mbikëqyrur xhaxhain e saj, nënkolonelin në pension të ushtrisë Frank Slade, gjatë fundjavës së Thanksgiving. Charlie pranon që të mund të blejë një biletë avioni për në Gresham, Oregon për Krishtlindje. Ai zbulon se Frank është një veteran i verbër dhe shumë i dekoruar i Luftës së Vietnamit, i cili është bërë një alkoolist i pangopur.

Charlie dhe një student tjetër, George Willis, Jr., dëshmojnë se tre shokë të klasës kanë bërë një shaka për të poshtëruar drejtorin, Mr. Trask. Pasi bie viktimë, Trask mëson për dy dëshmitarët dhe pa sukses i shtyn ata të emërojnë autorët. Ai privatisht i ofron Charlie një ryshfet: një letër rekomandimi për të ndjekur Universitetin e Harvardit. Trask cakton një mbledhje të komitetit disiplinor të shkollës që do të zhvillohet të hënën pas fundjavës së Falënderimeve.

Frank papritur e merr Charlie në një udhëtim në New York City, ku ata qëndrojnë në hotelin Waldorf-Astoria. Gjatë darkës në Oak Room, Frank zbulon se qëllimet e udhëtimit të tij janë të qëndrojë në një hotel me katër yje, të shijojë ushqim dhe verë të mirë, të vizitojë vëllain e tij më të madh dhe të bëjë dashuri me një grua "të frikshme", më pas deklaron qëllimin e tij për të kryer vetëvrasje.

Në Ditën e Falënderimeve ata bëjnë një vizitë të paftuar në shtëpinë e vëllait të Frank në White Plains, ku zbulohet shkaku i verbërisë së Frank: ndërsa ishte i dehur, ai mashtronte me granata të gjalla për t'u treguar për një grup oficerësh më të rinj dhe njëri shpërtheu. Frank i provokon qëllimisht të gjithë në darkë, e cila përfundon pas një konfrontimi të ashpër me nipin e tij Randy.

Ndërsa kthehen në New York City, Charlie i tregon Frankut për problemin e tij në shkollë. Frank e këshillon Çarlin të kthehet në informator dhe të shkojë në Harvard, duke e paralajmëruar se Xhorxhi ndoshta do t'i nënshtrohet presionit të Trask, kështu që ai duhet të veprojë dhe të marrë një përfitim përpara se Xhorxhi ta bëjë këtë. Ndërsa ishte në një restorant, Frank vëren Donën, një grua e re që pret takimin e saj. Ai e fton atë në pistën e kërcimit, ku performojnë një tango spektakolare ("Por una Cabeza"). Mbrëmja përfundon pasi Frank viziton me një eskortë të klasit të lartë, duke plotësuar objektivat e deklaruara të udhëtimit të tij.

I dëshpëruar thellësisht të nesërmen në mëngjes, Frank nuk është i interesuar për sugjerimet e Charlie për aktivitetet e asaj dite derisa Charlie sugjeron testimin e drejtimit të një Ferrari të ri. Frank flet me shitësin ngurrues që t'i lejojë ata të marrin makinën. Sapo është në rrugë, Frenku bie përsëri në depresion, derisa Charlie e lejon atë të drejtojë makinën. Frank është i ngazëllyer derisa tërhiqet nga një oficer policie. Frank flet me oficerin që t'i lërë të shkojnë pa treguar se është i verbër.

Pas kthimit të makinës, Frank përsëri bëhet i dëshpëruar dhe ecën në trafik në Park Avenue, ku mezi shmang goditjen nga makina të shumta. Kur kthehen në hotel, Frank e dërgon Çarlin për të blerë puro. Charlie largohet por shpejt bëhet dyshues dhe kthehet për të gjetur Frankun me uniformën e tij të fustanit, duke u përgatitur për të kryer vetëvrasje me pistoletën e tij të shërbimit. Frank tërhiqet pasi Charlie e bind atë se ai ka shumë për të jetuar dhe duhet të përballet me rrethanat e tij me guxim.

Të hënën në mëngjes, Charlie dhe George i nënshtrohen një hetimi zyrtar nga komiteti disiplinor, me pjesën tjetër të trupit studentor të pranishëm si audiencë. Frank mbërrin papritur dhe ulet me Charlie. Babai i Xhorxhit i bën presion Xhorxhit që të identifikojë tre autorët dhe ai siguron identifikime paraprake. Kur u shty për t'i emërtuar patjetër, George, Jr., pretendon se nuk kishte mbajtur lentet e kontaktit, kështu që shikimi i dobët e pengon atë të jetë i sigurt dhe ai ia kthen Charlie.

Charlie refuzon të informojë, kështu që Trask rekomandon dëbimin e tij. Frank ndryshon pozicionin e tij të mëparshëm dhe mban një fjalim pasionant duke mbrojtur Charlie: ai zbulon përpjekjen për ryshfet dhe i kërkon komitetit të vlerësojë integritetin e Charlie. Komiteti disiplinor mohon njohjen e Xhorxhit për emërimin e autorëve, i vendos ata në provë dhe e shfajëson Charlie nga procedimi.

Ndërsa Charlie e shoqëron Frankun në limuzinën e tij, profesorja e shkencave politike Christine Downes, një anëtare e komitetit disiplinor, e përgëzon Frankun për fjalimin e tij. Frank flirton me të dhe i bën përshtypje duke i thënë emrin e parfumit të saj ("Fleurs de Rocaille"). Më pas ai ia përshkruan me saktësi Charlie-t, duke përfshirë gjatësinë dhe ngjyrën e flokëve.[a] Charlie e shoqëron Frank në shtëpi, ku Frank përshëndet me gëzim fëmijët e mbesës së tij.

Tre vandalët luhen nga Nicholas Sadler (the ringleader), Todd Louiso dhe Matt Smith. Gene Canfield luan si shofer i limuzinës Manny dhe Frances Conroy luan Christine Downes.

Skenaristi i Scent of a Woman, Bo Goldman, tha: "Nëse filmi ka një moral, është se nëse e lëmë veten të hapur dhe të disponueshëm ndaj kontradiktave befasuese në jetë, do të gjejmë forcën për të vazhduar".[5]

Matt Damon, Ben Affleck, Brendan Fraser, Anthony Rapp, Randall Batinkoff, Dante Basco, Chris Rock, dhe Stephen Dorff u audicionuan për rolin e Charlie Simms.[6][7][8] Jack Nicholson iu ofrua roli i Nënkolonelit Frank Slade, por e refuzoi atë.[9]

Pacino hulumtoi me shumë kujdes rolin e tij në Scent of a Woman. Për të kuptuar se si është të jesh i verbër, ai takoi klientët e Associated Blind të Nju Jorkut, duke qenë veçanërisht i interesuar për të parë nga ata që kishin humbur shikimin për shkak të traumës. Klientët gjurmuan të gjithë përparimin për të – që nga momenti kur e dinin se nuk do ta shihnin më kurrë depresionin dhe deri te pranimi dhe përshtatja. The Lighthouse, gjithashtu në Nju Jork, e mësoi atë në teknikat që një i verbër mund të përdorte për të gjetur një karrige dhe për t'u ulur vetë, për të derdhur lëng nga një shishe dhe për të ndezur një puro.[5]

Scent of a Woman është filmuar në vendet e mëposhtme në SHBA.[10]

Filmi fitoi 63,095,253 dollarë në SHBA dhe Kanada dhe mbi 71 milion dollarë ndërkombëtarisht (me përjashtim të Italisë), që arrin në 134,095,253 dollarë në mbarë botën.[11][12][13][14]

Aromë Gruaje ka një vlerësim 85% të miratimit në grumbulluesin e rishikimeve Rotten Tomatoes nga 48 komente. Konsensusi i faqes thotë: "Mund të ngjitet në performancën e Al Pacino më shumë sesa në vetë dramën, por çfarë shfaqjeje është ajo -- e madhe, e guximshme, herë pas here e tejkaluar dhe më në fund duke i dhënë Akademisë pauzë për t'i dhënë yllit Oskarin e tij të parë."[15] Filmi mban një rezultat 59 nga 100 në Metacritic, bazuar në 14 komente kritike, duke treguar "recensa të përziera".[16]

Disa e kritikuan filmin për gjatësinë e tij.[17] Todd McCarthy i Variety tha se "vazhdon gati një orë shumë".[18] David Ansen i Newsweek shkruan se "marrëveshja me dy personazheve nuk garanton një kohëzgjatje prej dy orësh e gjysmë".[19]

Al Pacino fitoi një Academy Award për Aktorin më të Mirë, i pari në karrierën e tij pas katër nominimeve të mëparshme për aktorin më të mirë, dhe nominimin e tij të tetë të përgjithshëm.

Çmimi Kategoria Nominuari(t) Rezultati
20/20 Awards Best Screenplay – Adapted Bo Goldman Kandidat/e
Academy Awards[20] Best Picture Martin Brest Kandidat/e
Best Director Kandidat/e
Best Actor Al Pacino Fitues/e
Best Screenplay – Based on Material Previously Produced or Published Bo Goldman Kandidat/e
American Cinema Editors Awards Best Edited Feature Film William Steinkamp, Michael Tronick and Harvey Rosenstock Kandidat/e
Artios Awards[21] Best Casting for Feature Film – Drama Ellen Lewis Kandidat/e
Awards Circuit Community Awards Best Actor in a Leading Role Al Pacino Kandidat/e
BMI Film & TV Awards Film Music Award Thomas Newman Fitues/e
British Academy Film Awards[22] Best Screenplay – Adapted Bo Goldman Kandidat/e
Chicago Film Critics Association Awards[23] Best Actor Al Pacino Kandidat/e
Most Promising Actor Chris O'Donnell Fitues/e
Dallas–Fort Worth Film Critics Association Awards Best Film Kandidat/e
Golden Globe Awards[24] Best Motion Picture – Drama Fitues/e
Best Actor in a Motion Picture – Drama Al Pacino Fitues/e
Best Supporting Actor – Motion Picture Chris O'Donnell Kandidat/e
Best Screenplay – Motion Picture Bo Goldman Fitues/e
New York Film Critics Circle Awards[25] Best Actor Al Pacino Vendi i dytë
Producers Guild of America Awards Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures Martin Brest Kandidat/e
Writers Guild of America Awards[26] Best Screenplay – Based on Material Previously Produced or Published Bo Goldman Kandidat/e

Filmi njihet nga American Film Institute në këto lista:

 1. ^ Frank i përshkruan në mënyrë të pasaktë sytë e Christine si kafe; një afërsi tregon se ato janë në të vërtetë blu.[4]
 1. ^ "Scent of a Woman". PowerGrid (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2013. Marrë më 4 prill 2013.
 2. ^ Weinrub, Bernald (30 mars 1993). "Oscar's night started at noon in Hollywood". The New York Times (në anglisht). fq. 9. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2023. Marrë më 29 prill 2023 – nëpërmjet Newspapers.com.
 3. ^ Fox, David J. (25 janar 1993). "Pacino Gives Oscar Derby a New Twist : Awards: Actor wins Golden Globe for role in 'Scent of a Woman,' which also wins as best dramatic picture, surprising Academy Awards competitors". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2011. Marrë më 14 nëntor 2010.
 4. ^ Scent of a Woman — Fleurs de RocailleYoutube
 5. ^ a b Brest, Martin (director) (2006). "Production notes". Scent of a Woman (DVD) (në anglisht). United Kingdom: Universal Pictures (UK).
 6. ^ "Meet Matt Damon". Vanity Fair. 4 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2016. Marrë më 15 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Wolfe, Alexandra (16 nëntor 2013). "Stephen Dorff on the Motel Life and Finding Good Roles". Wall Street Journal. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2021. Marrë më 15 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Chris Rock: The Rolling Stone Interview". Rolling Stone. 3 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2018. Marrë më 15 qershor 2021. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "15 Facts About 'Scent of a Woman'" (në anglisht). 17 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 15 qershor 2021.
 10. ^ "A Sight for Sore Eyes". Newsweek (në anglisht). 29 mars 1992. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 14 nëntor 2010.
 11. ^ Fox, David J. (29 dhjetor 1992). "Weekend Box Office Holiday Take a Nice Gift for the Studios". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2012. Marrë më 14 nëntor 2010.
 12. ^ Fox, David J. (26 janar 1993). "Weekend Box Office 'Aladdin's' Magic Carpet Ride". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2009. Marrë më 18 nëntor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Welkos, Robert W. (2 shkurt 1993). "Weekend Box Office 'Sniper' Takes Aim at 'Aladdin'". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2011. Marrë më 18 nëntor 2010.
 14. ^ "UIP's $25M-Plus Club". Variety (në anglisht). 11 shtator 1995. fq. 93.
 15. ^ Scent of a WomanRotten Tomatoes
 16. ^ Scent of a WomanMetacritic
 17. ^ Wells, Jeffrey (3 janar 1993). "LENGTH OF 'A WOMAN' : Minutes, Shminutes--Does It Play?". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2021. Marrë më 14 nëntor 2010.
 18. ^ "Scent of a Woman". Variety. 31 dhjetor 1991. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2010. Marrë më 14 nëntor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Not A Season To Be Jolly". Newsweek (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 14 nëntor 2010.
 20. ^ "The 65th Academy Awards (1993) Nominees and Winners". Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2014. Marrë më 22 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Nominees/Winners". Casting Society of America. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2019. Marrë më 8 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "BAFTA Awards: Film in 1994". BAFTA. 1994. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2016. Marrë më 16 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "1988-2013 Award Winner Archives". Chicago Film Critics Association. janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2021. Marrë më 24 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Scent of a Woman – Golden Globes". HFPA. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2021. Marrë më 5 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "1992 New York Film Critics Circle Awards". Mubi. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2021. Marrë më 5 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Awards Winners". wga.org. Writers Guild of America. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 6 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "AFI's 100 Years...100 Movie Quotes Nominees" (PDF) (në anglisht). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 24 qershor 2016. Marrë më 14 gusht 2016.
 28. ^ "AFI's 100 Years...100 Cheers Nominees" (PDF) (në anglisht). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2 prill 2019. Marrë më 14 gusht 2016.