Banda Mustafaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Banda Mustafaj ishte një grup i katër shqiptarëve mërgimtarë të cilët dëshiruan ta vrasin Enver Hoxhën në vitin 1982. Por plani i tyre dështoi dhe dy anëtar të grupit janë vrarë dhe një anëtarë u arrestua.[1][2]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sabaudin Hasnedar - udhëheqës i grupit. Lindi më 1925, komunist dhe shoku i Halitit. Ai iku në Greqi bashkë me të në vitin 1950. Pas largimit nga Greqia, ai u ndalua nga Shtetet e Bashkuara për disa vjet për arsye politike, dhe u bë pronar i një lavanderi komerciale në Romë.
  • Halit Bajrami - lindi më 1925. Ai ishte shok i Sabaudinit dhe shkoi në Greqi së bashku me të. Haliti ishte agjent i policisë sekrete shqiptare Sigurimi.

Operacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse motivet personale për infiltrim janë të pa qarta, objektivi i tyre ishte vrasja e Enverit dhe ky ide u bë në vitin 1950, në dasmën e Leka Zogu I.[3] Operacioni është menduar si mbështetje nga Jugosllavia si hakmarrje kundër demonstratat e 81-së.

Të gjithë të katërtit u mblodhën në Itali në vitin 1982. Haliti planifikoi se do t'i sigurojë kapjen e grupit duke dërguar detajet e operacionit në zyrën e agjencisë nëpërmjet kontaktave në Romë dhe Paris. Grupi u pajis me armë, radio dhe pare.

Në agim, Xhevdeti dhe Sabaudini shkuan për të kërkuar, por ata i vranë dy persona pasi që u zbuluan. 30 minuta më vonë erdhi një anije duke i thënë të dyve që të dorëzohen. Natën vonë, ata shkuan tek një urë e vogël në verilindje të Divjakut dhe pushuan.

Nesër në mëngjes, civilët i drejtuan tre anëtarët bandita në qytetin e Rrogozhinës, ku gjetën stacionin e trenit. Haliti bleu biletat për trenin e pasditës për në Tiranë. Pas një pritje të gjatë, disa policë i'u afruan atyreve dhe e pyetën Sabaudinin për indentifikim e tij. Haliti i'u tha policëve se nuk kishin asnjë letër.[4]

Policët e morrën Halitin në kujdestari. Xhevdeti u largua me një makinën Zuk, poashtu edhe Sabaudini u largua duke kërcyer në një bunkier. Sabaudin u përpoq për të mbledhur forcat e për t'u bashkuar atij në marshimin në Tiranë, por ai u qëllua butë nga pushkatari në përleshje me armë dhe vetëvrasje.[5] Ndërkohë Xhevdeti voziti deri në juglindje dhe ndaloi tek një veturë i cili e dërgoi në Lushnjë. Ai u fsheh dhe i mbajti një familje peng për dy orë. Xhevdeti e qëlloi veten pasi që një veturë e blinduar u rrëzua në një nga muret.[3]


Haliti u mbajt në kujdestari për t'u marrë në pyetje dhe për të dëshmuar kundër ish-ministrit të mbrojtjes Kadri Hazbiu, i cili u largua nga posti më 10 tetor 1982, dhe ishte i dyshuar për bashkëpunim me Jugosllavinë dhe CIA-në dhe për siguriminë që bëri ndaj grupit në mënyrë që ata të fshihen.[6] Haliti u lirua dhe u kthye në vendin e tij në Zelandën e Re.

Leka Zogu I nuk e pranoi se ai ka autorizuar operacionin duke thënë se operacioni u bë pa dijeninë e tij.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zbulohen dokumentet e CIA-s dhe FBI-se per Xhevdet Mustafen". Shqiperia.com. Marrë më 2015-07-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Zëri i Kosovës - Themeluar më 1981 | Portali informativ Zeri i Kosoves". Zeriikosoves.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 maj 2013. Marrë më 2015-07-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Xhevdet Mustafa, historia e inkursionit të dështuar për të vrarë Enver Hoxhën Arkivuar 28 maj 2014 tek Wayback Machine 08 August 2014.
  4. ^ HALIT BAJRAMI DËSHMON NË PROCESIN GJYQËSOR KUNDËR KADRI HAZBIUT NË VITIN 1983
  5. ^ Xhevdet Mustafa , 29 years after landing in Divjaka , revealed conversations with brother in law Hazbiu Arkivuar 28 maj 2014 tek Wayback Machine, Infoarkiva, published 2011-09-25 09:59:19.
  6. ^ https://web.archive.org/web/20140528010208/http://infoarkiva.com/lajme/artikull/iden/1047086512/titulli/Rrefimi-i-Halit-Bajramit-Une-njeriu-i--Hazbiut-ne--banden-e-Xhevdet-Mustafes. Arkivuar nga origjinali origjinali më maj 28, 2014. Marrë më maj 27, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)