Jump to content

Banjo mari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një bain-marie në një sobë

Një bain-marie (shqiptimi frëngjisht: [bɛ̃ maʁi] ), i njohur gjithashtu si një banjë mari, banjo mari ose bojler i dyfishtë, një lloj banje me ngrohje, është një pajisje që përdoret në shkencë, industri dhe gatim për të ngrohur butësisht materialet ose për t'i mbajtur materialet të ngrohta gjatë një periudhe kohe. Një bain-marie përdoret gjithashtu për të shkrirë përbërësit për gatim.

Zbatimet kulinare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zbatimet e gatimit, një banjo-mari zakonisht përbëhet nga një tigan me ujë në të cilin vendoset/vendoset një enë tjetër ose enë me ushqim që do të gatuhet. [1]

Një bain-marie e improvizuar që përdoret për të shkrirë çokollatën.
 • Çokollata mund të shkrihet në një banjo-mari për të shmangur ndarjen (ndarja e gjalpit të kakaos dhe lëndëve të ngurta të kakaos, thyerja e emulsionit ) dhe zierjen në tenxhere. Banjo maritë speciale për ëmbëlsira zakonisht kanë një enë të izoluar termikisht dhe mund të përdoret si fondy me çokollatë për qëllimet e zhytjes së ushqimeve (zakonisht frutave) në tryezë.
 • Çiskeku shpesh piqet në një banjo-mari për të parandaluar që pjesa e sipërme të plasaritet në qendër.
 • Ëmbëlsirat e pjekura me krem të pjekur si tortat me krem mund të gatuhen në një banjo-mari për të parandaluar formimin e një kore në pjesën e jashtme të kremës përpara se pjesa e brendshme të gatuhet plotësisht. Në rastin e kremës, vendosja e ramekinëve në një tigan për pjekje dhe mbushja e tiganit me ujë të nxehtë derisa të jetë gjysma deri në dy të tretat e anëve të ramekinëve, e transferon nxehtësinë te kremi butësisht, gjë që parandalon krem nga gjizë. Lagështia nga avulli që ngrihet ndërsa uji nxehet ndihmon që pjesa e sipërme e kremës të mos thahet shumë. [2]
 • Salcat klasike të ngrohta me yndyrë të lartë, të tilla si Hollandaise dhe beurre blanc, gatuhen shpesh duke përdorur një banjo-mari pasi ato kërkojnë nxehtësi të mjaftueshme për të emulsifikuar përzierjen e yndyrave dhe ujit, por jo aq sa për të fërguar ose ndarë salcën.
 • Disa sharkuteri të tilla si terina dhe patë, gatuhen në një bain-marie "të tipit furrë".
 • Përgatitja e kremit të mpiksur .
 • Trashja e qumështit të kondensuar, si në përgatitjen e ëmbëlsirave, bëhet në banjo-mari.
 • Banjo-mari me temperaturë të kontrolluar mund të përdoret për të ngrohur qumështin e ngrirë të gjirit përpara ushqyerjes.
 • Banjo maritë mund të përdoren në vend të enëve të çafura për t'i mbajtur ushqimet të ngrohta për periudha të gjata kohore, ku sobat ose pjatat e nxehta janë të papërshtatshme ose shumë të fuqishme.
 • Një banjo-mari mund të përdoret për të ri-lëngëzuar mjaltin e ngurtësuar duke vendosur një kavanoz qelqi në majë të çdo platforme të improvizuar të ulur në fund të një tenxhere me ujë të vluar lehtë.
 1. ^ Beck, S. (2013). Simca's Cuisine. Knopf Doubleday Publishing Group. fq. 441. ISBN 978-0-8041-5047-7. Marrë më 2017-10-12. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Techniques: Bain Marie". DrGourmet.com. Arkivuar nga origjinali më 2011-06-04. Marrë më 2011-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)