Besart Ibrahimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Besart Ibraimi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBesart Ibraimi
Datëlindja (1986-12-17) 17 dhjetor 1986 (37 vjeç)
VendlindjaKërçovë, RSF Jugosllavi
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Ermis Aradippou
Karriera me të rinjtë
1993–2006Napredok
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2007Vlazrimi32(4)
2007–2008Napredok43(14)
2008–2010Renova42(25)
2010–2011Schalke 047(0)
2011–2014Sevastopol40(12)
2011Tavriya Simferopol (Huazim)2(0)
2013Metalurh Zaporizhya (Huazim)11(0)
2014Ermis Aradippou1(0)
Karriera ndërkombëtare
2009–Maqedonia8(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 2 Shtator 2014
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 5 Mars 2014

Besart Ibraimi (i lindur më 17 Dhjetor, 1986 në Kërçovë), është një futbollist profesionist shqiptar prej IRJM, i cili luan për FC Schalke 04[1].

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimi filloj të luaj futboll me klubin e të rinjëve të FK Vlazrimi.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimi filloj karierën profesioniste në vitin 2005 me FK Vlazrimi, luajti 32 ndeshje dhe shënoi 4 gola, para se të zgjedh FK Napredok në Janar 2007. Ai luajti për FK Napredok për një sezon, 2007/2008, luajti 43 ndeshje dhe shënoj 14 gola[2]. Në shtator 2008, ai kaloj në klubin e FK Renova[3]. Ai e lëshoj klubin e tij FK Renova[4]12 Janar 2010 për klubin e FC Schalke 04 të Bundesligës Germane [5].

Kariera ndëkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimi ka luajtur 5 ndeshje për Kombëtarja maqedonase e futbollit dhe është anëtar i ekipit U-21[6].

Shpëblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte votuar si lojtari më i mirë në IRJM për 2009.[7]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Besart Ibraimi zu Schalke". Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2010. Marrë më 7 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ ALSAT-M - IBRAHIMI FUTBOLLIST I VITIT[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
  3. ^ "Mazedonischer Nationalspieler Besart Ibraimi jetzt ein Schalker" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 7 shkurt 2010.
  4. ^ FC Schalke 04 holt Besart Ibrahimi - MerkurOnline
  5. ^ "Macedonia international Besart Ibraimi joins Schalke" (në anglisht). 2010-01-12. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2010. Marrë më 2010-01-12.
  6. ^ "U-21, katër shqiptarë kundër Shqipërisë - Parajsa.com". Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2011. Marrë më 7 shkurt 2010.
  7. ^ "Schalke holt Ibraimi - Hoogland kommt im Sommer". Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2010. Marrë më 7 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)