Jump to content

Bishat me bisht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bishta me bisht (尾獣, bijū), ndonjëherë quhen si "Përbindëshat me çakra" (チャクラのバケモノ, Chakura no Bakemono),[1] janë nëntë format titanike të jetesës së çakrave të krijuara nga Mjeshtri i Gjashtë Shtigjeve jashtë çakrës së Dhjetë Bishtit. Ata ndrushohen nga numri i bishtave që kanë, duke filluar nga një në nëntë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë kohë para themelimit të fshatrave të fshehura, Mjeshtri i Gjashtë Shtigjeve shpëtoi botën duke vulosur Dhjetë Bishtin në trupin e tij, duke u bërë jinchūriki i saj. Disa kohë më vonë, Mjeshtri u frymëzua nga djali i tij më i vogël, Asura, që të përdorte aftësinë e tij të Krijimit të Gjithë Gjërave për të ndarë çakrën e Dhjetë Bishtit në nëntë qenie të gjalla, ato që do të bëheshin bishat me bisht. Mjeshtri i vuri emrin nëntë dhe u shpjegoi atyre se ekzistonte një lidhje midis tyre pavarësisht ndarjes së tyre. Ai gjithashtu paratha një ditë kur ata do të mblidheshin përsëri - megjithëse jo ashtu si ishin - dhe se në atë kohë dikush do të dilte për t'u treguar atyre se cili është fuqia e vërtetë. Në anime, u tregua se para vdekjes së tij, Mjeshtri dhe pasuesit e tij ndërtuan tempuj në nëntë rajone të ndryshme të botës, ku bishat me bisht mund të jetonin dhe të mbroheshin.[2] Bishat me bisht u krijuan fillimisht jo vetëm për të parandaluar ringjalljen e Dhjetë Bishtit, por edhe për të ruajtur dhe ekuilibruar paqen.[3] Personi i parë që iu afrua përdorimit të tyre origjinal ishte Hashirama Senju, i cili kishte kapur disa nga bishat me bishti me stilin e tij të drurit, shpërndante bishat në mesin e fshatrave të rinj në mënyrë që të stabilizonte ekuilibrin e fuqisë mes tyre. Sidoqoftë, përdorimi i bishave me bisht të Hashirama-s ishte i fuqishëm sesa të fitonte bashkëpunimin e tyre të qëllimshëm.[4] Kjo metodë do të realizohej në pasardhësin e Hashirama si rimishërimi i Asura, Naruto Uzumaki.

Me shekuj njerëzit i shikonin bishat me bisht si përbindësha, demonë dhe bisha të pamend të denjë për frikë dhe përçmim. Për shkak të fuqisë së tyre të jashtëzakonshme, bishat u kërkuan nga njerëzit që të përdoren si armë në kohë lufte.

Pas Luftës së Tretë Botërore Shinobi, një organizatë e njohur si Akatsuki filloi kapjen e jinchūriki të fshatrave në mënyrë që të nxjerrë bishat e tyre me bisht dhe t'i vulosë ato në Statujën Demonike për qëllime të ringjalljes së Dhjetë Bishtit. Deri në kohën e Luftës së Katërt Botërore Shinobi, Akatsuki ka kapur shtatë bishat e para me bisht.[5] Për të kapur dy të fundit, Tetë Bishtin dhe Nëntë Bishtin, Tobi vulos bishat përsëri në jinchūriki e tyre të rimishëruar dhe i detyron ata të luftojnë jinchūriki të Tetë Bishtin dhe Nëntë Bishtin: Killer B dhe Naruto Uzumaki. Nga vendosmëria e Narutos për t'i çliruar ata nga Tobi dhe dëshira e tij për të mësuar emrat e tyre, bishat vendosin kolektivisht që Naruto është personi që Mjeshtri i Gjashtë Shtigjeve parashikoi. Ata i japin atij pjesë të çakrës së tyre, duke e bërë të mundur që ai t'i lirojë ata nga kontrolli i Tobi.

Në Luftën e Katërt Botërore Shinobi, Tobi dhe Madara Uchiha rringjallen me sukses Dhjetë Bishtin duke përdorur fragmentet e çakrave të Tetë Bishtit dhe Nëntë Bishtit.[6] Tobi pastaj bëhet jinchūriki i Dhjetë Bishtit, por mposhtet nga Forcat Aleate Shinobi dhe bishta hiqen nga trupi i tij.[7] Bishat bashkohen dhe luftojnë kundër Madarës, por shpejt mposhten nga ai dhe ai vulos ata së bashku me Tetë Bishtin dhe Nëntë Bishtin në Statujën Demonike dhe ringjall Dhjetë Bishtin prapë. Madara bëhet jinchūriki i Dhjetë Bishtit dhe përpiqet të përdorë Tsukuyomin e Përjetshëm në botë. Naruto përdor dhurimet e mëparshme të bishave për ta provuar dhe mposhtur atë, por nuk është në gjendje ta bëjë këtë në kohë. Madara më pas padashur është përdorur për të rivendosur Kaguya Ōtsutsuki, i cili përpiqet të marrë ato pjesë të çakrave të bishave me bisht, Naruto që ka akoma.

Në një nga dimensionet e Kaguya, Naruto dhe Sasuke Uchiha vulosin Kaguya dhe bishat me bisht nxirren nga trupi i saj, duke i dhënë fund luftës. Sidoqoftë, Sasuke, duke kuptuar se lufta për bishat me bisht e filloi luftën në radhë të parë, i burgos me Chibaku Tensei dhe synon t'i vrasë ata në mënyrë që bota të mos mund të luftojë më mbi to. Naruto e bind atë që të mos ta bëj dhe bishat lëshohen përfundimisht për mirë. Bisha me bisht u përhapën nëpër botë, të lirë për të jetuar ashtu si dëshirojnë; të dy Gyūki dhe Kurama vendosin të kthehen dhe të qëndrojnë me B dhe Naruto. Sidoqoftë, megjithëse ato janë të ndara, fragmentet çakra të bishave mbeten brenda Narutos, duke e lejuar trupin e tij të veprojë si "vendi i takimit" i tyre.[8]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Secila prej bishave ka aftësitë e veta unike, por të gjitha ndajnë të njëjtat atribute: ato kanë sasi masive të fuqishme të çakrave - me ngjyrë të kuqe - shumë më të madhe se ato që kanë më shumë shinobi, mund ta transferojnë me lehtësi çakrën e tyre tek këdo që ata zgjedhin, dhe mund të përdorin Bombën e Bishave (尾獣玉­ Bijūdama). Për shkak se bishat kanë çakra të pastra, ato nuk mund të vriten; nëse ata ose jinchūriki e tyre vdesin, çakra e tyre do të ri-bashkohet në kohë. Për më tepër, nëse një pjesë e madhe e çakrës së bishës ndahet prej saj, ajo çakër bëhet një kopje e veçantë dhe e ndjeshme e bishës me bisht. Po ashtu theksohet se konsumimi i mishit të një bishe me bisht është zakonisht vdekjeprurëse për këdo, përveç nëse personi është zbritur në një farë mënyre nga Mjeshtri i Gjashtë Shtigjeve në këtë rast, personi do të fitojë aftësi të ngjashme me një jinchūriki.

Bisha mund të komunikojnë telepatikisht me njëri-tjetrin dhe me jinchūriki-n e tyre, dhe të posedojnë disa nivele të vetëdijes. Në nivelin fillestar, bisha duket se është në një habitat të llojeve, zakonisht i burgosur në një farë mënyre nga çfarëdo teknike të vulosjes që u përdor për t'i vulosur ato. Niveli i dytë është aty ku të gjithë bishat mund të mblidhen dhe komunikojnë me njëri-tjetrin, pa asnjë kufizim. Jinchūriki janë gjithashtu në gjendje të hyjnë në këtë nivel, por për ta bërë këtë, ata duhet të lidhen plotësisht me bishat e tyre. Një bishë me bisht mund të vazhdojë komunikimin me ish-jinchūriki-in e tyre, madje edhe vite pas ndarjes.[9]

Megjithëse tregohet vetëm me Kurama, një bishë me bisht do të bëhet e pavetëdijshme nëse ata kanë humbur të gjithë çakrat e tyre, duke e përdorur ose duke e drenazhuar prej tyre.

Bishat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bishat sipas numrit të bishtave të tyre:

 1. Shukaku
 2. Matatabi
 3. Isobu
 4. Son Gokū
 5. Kokuō
 6. Saiken
 7. Chōmei
 8. Gyūki
 9. Kurama

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shukaku, Matatabi, Gyūki dhe Kurama bazohen në yōkai të kafshëve të njohura nga miti japonez (përkatësisht tanuki, nekomata, ushi-oni dhe kitsune). Të tjerët janë krijime origjinale nga Masashi Kishimoto, duke përzier së bashku elementë të ndryshëm nga specie të caktuara kafshësh.
 • Ndërsa shumica e bishave kanë bishta konvencionale, Chōmei dhe Gyūki ndryshojnë; Chōmei ka një bisht të rregullt dhe gjashtë krahë që përbëjnë shtatë bishtin e tij, ndërsa Gyūki ka tetë gjymtyrë të cefalopodit që shërbejnë si bishta.
 • Shukaku dhe Matatabi janë kafshët e vetme me bisht të bërë nga një material inorganik. Çuditërisht, të dy besohej gjithashtu se ishin një fantazmë e gjallë (生 霊, ikiryō).
 • Susanoo i Madara Uchiha dhe teknika e Hashirama Senju - Teknika e Njeriut prej Drurit, thuhet se kanë fuqi shkatërruese që rivalizuan bishat me bisht.
 • Për shkak të vdekjes së jinchūriki të saj, Isobu është bisha e parë e njohur me bisht që ka "vdekur" dhe ringjallur.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Naruto Kapitulli 404, faqa 14
 2. ^ Naruto Shippuden epizodi 464
 3. ^ Naruto Kapitulli 671, faqja 8
 4. ^ Naruto Kapitulli 648, faqet 10-12
 5. ^ Naruto Kapitulli 468, faqja 6
 6. ^ Naruto Kapitulli 592, faqet 10-11
 7. ^ Naruto Kapitulli 654, faqet 14-15
 8. ^ Naruto Kapitulli 692, faqet 6-7
 9. ^ Boruto epizodi 55