Blagoevgrad (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Blagoevgrad
Bullgarisht | Област Благоевград
——   Rajon   ——
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Shteti: Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Kryeqëndra: Blagoevgrad
Komuna: 14
Guvernanti: Valeri Smilenov
Sipërfaqja: 6449.5 km2
Popullsia: 368840 banorë
Dendësia: 52,9 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: E
ISO 3166-2: BG - 01

Provinca Blagoevgrad (bullgarisht: Благоевград област, Oblast Blagoevgrad ose Благоевградска област, Blagoevgradska) është një krahinë në Bullgarinë Jugperëndimore. Në veri dhe lindje kufizohet nga katër provinca të tjera bullgare,në jug me Greqinë dhe në perëndim me Republikën e Maqedonisë. Krahina ka 14 komuna dhe 12 qytete.[1][2][3]

Qyteti kryesor është Blagoevgrad, ndërsa qytetet të tjera të rëndësishme përfshijnë Bansko, Gotse Delchev, Melnik, Petrich, Arsyeja, Sandanski dhe Simitli.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së rrethit në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Blagoevgrad
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 252,908 281,015 302,503 322,974 345,942 351,637 341,173 333,577 329,309 327,885
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b (Anglisht) Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009
  2. ^ a b (Anglisht) Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org


Koordinatat:41°45′ Veri 23°15′ Lindje 41.75° Veri 23.25° Lindje