Bombardimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qitje me AS-90 britanik në Basra, Irak, 2008.

Një bombardim është një sulm me zjarr artilerie ose duke hedhur bomba nga avionët mbi fortifikime, luftëtarë ose qytete dhe ndërtesa.

Para Luftës së Parë Botërore, termi përdorej vetëm për bombardimin e objekteve, shtëpive, ndërtesave publike, të pambrojtura etj. Ai përdorej pak për të përshkruar sulmet e artilerisë mbi kalatë ose pozicione të fortifikuara në përgatitje për sulme nga këmbësoria.[1] Që atëherë, ka kuptimin e çdo sulmi masiv të kryer nga artileri ose raketa taktike me rreze të shkurtër veprimi, dhe më vonë, bombardime ajrore të kryera nga avionë ose raketa me rreze të gjatë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:EB1911