Boshnjakët në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Boshnjakët në Shqipëri
Popullsia e përgjithshme
10.000 (afërsisht)[1]
Rajone me popullsi të konsiderueshme
Durrësi, Shijaku, Fieri, Kavaja, Tirana
Gjuhët
boshnjakisht, shqip
Fetë
Islami
Gjuha boshnjakeBorakë

Boshnjakët në Shqipëri janë persona në Shqipëri që identifikohen si boshnjakë etnikë, me origjinë nga Bosnja dhe Hercegovina. Të dhënat e para të besueshme për mbërritjen e boshnjakëve në territorin e Shqipërisë së sotme datojnë që nga fundi i sundimit osmanBosnje, dmth më 1876. Sot, numri më i madh i boshnjakëve shqiptarë jetojnë në dy fshatra, Koxhas dhe BorakaShijakQarkut e Durrësit. Përveç kësaj, ka boshnjakë në qytetin e Fierit në jug të vendit, si dhe në qytetet e Vlorës, Tiranës dhe Kavajës.

Më 28 tetor 1995, boshnjakët në Shqipëri themeluan Shoqatën "Zambaku". Boshnjakët shqiptarë janë rreth 10 mijë banorë[2] dhe kryesisht myslimanë.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boshnjakët e parë erdhën në Shqipëri gjatë periudhës së rënies së pushtetit të Perandorisë Osmane, domethënë më 1876. Këta ishin anëtarë të 13 familjeve nga Mostari, të cilët u nisën për në Turqi, por një mbytje anijesh i detyroi ata të zbresin para destinacionit përfundimtar dhe të qëndronin atje në Shqipëri. Boshnjakët e parë që mbërritën në Shqipëri vunë re një ngjashmëri të madhe midis zonës dhe Hercegovinës nga kishin ardhur. Edhe lumi që derdhej nëpër zonë i kujtonte Neretvën. Ata u takuan me një klimë të butë, tokë pjellore dhe një popullsi vendase që i pranoi jo si të huaj por si vëllezër.[4]

Pas Kongresit të Berlinit dhe aneksimit pasues austro-hungarez të Bosnje-Hercegovinës, emigrimi i boshnjakëve nga Bosnja dhe HercegovinaTurqi (Anadolli) dhe Shqipëri u intensifikua. Dy grupe boshnjakësh që banojnë në fshatin Borakë erdhën në 1879 dhe 1884.[5] Fshati Borakë ishte i banuar vetëm nga boshnjakët ndërsa në fshatin Koxhas ata jetonin së bashku me shqiptarët.

Në vitin 2017, një ligj u miratua në Shqipëri që promovon të drejtat e pakicave dhe njeh boshnjakët së bashku me ashkalinjtë si pakica.[6][7]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shqiptarët në Bosnjë dhe Hercegovinë
  • Agim Faja. Boshnjakët, mysafirët 100 vjeçarë të Shijakut.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Svi smo mi Bosanci ovdje u Albaniji" [Jemi krejt boshnjakë këtu në Shqipëri] (në boshnjakisht). 25 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2019. Marrë më 23 janar 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ Rezarta Delisula (23 korrik 2002). "Boshnjakët, mysafirët 100-vjeçarë të Shijakut". Reportazh: suplement i Gazetës Shqiptare (67): 8–9.
  3. ^ Denisa Ruzi (28 tetor 2015). "Komuniteti boshnjak, 150 vjet në Shqipëri dhe 20 vjetori i shoqatës "Zambaku"". Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2015. Marrë më 23 janar 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  4. ^ "150 GODINA ČUVANJA IDENTITETA Fatmir Bači: Bošnjaci u Albaniji bili su uvijek Bošnjaci" [150 vjet ruajtje identiteti, Fatmir Baçi: Boshnjakët në Shqipëri kanë qenë gjithmonë boshnjakë]. info-ks.net (në boshnjakisht). 8 maj 2018.
  5. ^ "Rrëfimi i Fatmir Baçit, boshnjakut të Shijakut: pse Enveri u tregua tolerant me ne dhe si bashkëjetuam me shqiptarët". tesheshi.com. 13 nëntor 2017.
  6. ^ Ermin Čindrak (12 gusht 2011). "Bošnjaci u Albaniji" [Boshnjakët në Shqipëri]. sandzakpress.net (në boshnjakisht).
  7. ^ "Albania to adopt the first law on minorities". balkaninsight.com (në anglisht). 27 shtator 2017.
  8. ^ Alfred Papuçiu (1 janar 2020). "Piktori i merituar Agim Faja, Shqipëria dhe Kosova". zemrashqiptare.net.