Jump to content

Bouillabaisse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bouillabaisse
Një bouillabaisse tradicionale nga Marseja, me peshkun që shërbehet veç pas supës

Bouillabaisse (Frëngjisht: [bu.ja.ˈbɛs]; Ocitanisht: bolhabaissa, bullabessa [ ˌbuʎaˈβajsɔ / ˌbujaˈbajsɔ ] ) është një supë tradicionale e peshkut provansal me origjinë nga qyteti i Marsejës. Trajta frënge dhe angleze bouillabaisse vjen nga fjala oksitane provansale bolhabaissa, një fjalë e përbërë që përbëhet nga dy foljet bolhir (për të zier ) dhe abaissar (për të ulur nxehtësinë, d.m.th., valuar ).

Bouillabaisse ishte fillimisht një pjatë e bërë nga peshkatarët e Marsejës, duke përdorur peshkun kockor të shkëmbinjve, të cilin ata nuk ishin në gjendje ta shisnin në restorante apo tregje. Ekzistojnë të paktën tre lloje peshqish në një bouillabaisse tradicionale, zakonisht rascasse e kuqe ( Scorpaena scrofa ); robin deti ; dhe konger evropian . Mund të përfshijë gjithashtu krapi me kokë të praruar, turbo, peshk murg, barbunë ose merluc evropian . Zakonisht përfshin edhe butakë dhe ushqime të tjera deti si iriqët e detit, midhjet, gaforret prej kadifeje, gaforret merimangë ose oktapodin. Versionet më të shtrenjta mund të shtojnë langoustine ( karkaleca e Gjirit të Dublinit ; karavidhe norvegjeze), megjithëse kjo nuk ishte pjesë e pjatës tradicionale të bërë nga peshkatarët e Marsejës. Perimet si preshi, qepa, domatet, selinoja dhe patatet zihen së bashku me lëngun dhe shërbehen me peshkun. Supë shërbehet tradicionalisht me një ruille, një majonezë të bërë nga vaj ulliri, hudhër, shafran dhe piper i kuq në feta buke të pjekur në skarë.