Deklarata e Kombeve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Deklarata e Kombeve të Bashkuara është traktati kryesor që zyrtarizoi Aleatët e Luftës së Dytë Botërore; deklarata u nënshkrua nga 47 qeveri kombëtare midis viteve 1942 dhe 1945. Në ditën e Vitit të Ri 1942, Aleatët "Big Four" (SH.B.A., Mbretëria e Bashkuar, BRSS dhe Kina) nënshkruan një dokument të shkurtër i cili më vonë u bë i njohur si Deklarata e Kombeve të Bashkuara dhe të nesërmen përfaqësuesit e njëzet e dy kombe të tjera ofruan nënshkrimet e tyre.[1] [2] [3] [4]

Njëzet e dy nënshkruesit e tjerë origjinalë të nesërmen (2 janar 1942) ishin: katër Dominionet e Komonuelthit Britanik (Australia, Kanada, Zelanda e Re dhe Afrika e Jugut ); tetë qeveri evropiane në mërgim (Belgjika, Çekosllovakia, Greqia, Luksemburgu, Hollanda, Norvegjia, Polonia dhe Jugosllavia ); nëntë vende në Amerikë (Kosta Rika, Kuba, Republika Dominikane, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Nikaragua dhe Panama ); dhe një qeveri jo e pavarur, Qeveria e Indisë e emëruar nga Britanikët.

Deklarata nga Kombet e Bashkuara u bë baza e Kombeve të Bashkuara (KB), [5] e cila u zyrtarizua në Kartën e Kombeve të Bashkuara të nënshkruar nga 50 vende më 26 qershor të vitit 1945.

Teksti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deklaratë e Përbashkët nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike, Kina, Australia, Belgjika, Kanada, Kosta Rika, Kuba, Çekosllovakia, Republika Dominikane, El Salvadori, Greqia, Guatemala, Haiti, Hondurasi, India, Luksemburgu, Holanda, Zelanda e Re, Nikaragua, Norvegjia, Panama, Polonia, Afrika e Jugut, Jugosllavia

Qeveritë nënshkruese të kësaj Deklarate,

Duke miratuar parimet e Deklaratës së Përbashkët të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Kryeministrit të Mbretërisë së Britanisë së Madhe e të Irlandës Veriore, të datës 14 gusht 1941, të njohur si Karta e Atlantikut;

Të bindur se fitorja mbi armiqtë e tyre ka rëndësi qenësore për mbrojtjen e jetës, të lirisë, të pavarësisë dhe të lirisë fetare, si dhe për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, si edhe të së drejtës në vendet e tyre si edhe në vendet e tjera, dhe se ato tani po zhvillojnë luftë të përbashkët kundër forcave të egra e të pamëshirshme, që po orvaten të nënshtrojnë botën;

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rexhepagiq, Jashar (2008). Çështje fundamentale në pedagogjinë ndërkombëtare (Essential Issues in International Pedagogy). Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës (Kosova Academy of Sciences and Arts). fq. 327. ISBN 9789951413657. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "1942: Declaration of The United Nations" (në anglisht). United Nations. Marrë më 1 dhjetor 2018.
  3. ^ Ma, Xiaohua (2003). The Sino-American alliance during World War II and the lifting of the Chinese exclusion acts. New York: Routledge. fq. 203–204. ISBN 0-415-94028-1. JSTOR 41279769. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Moscow Declaration on general security". Yearbook of the United Nations 1946-1947. Lake Success, NY: United Nations. 1947. fq. 3. OCLC 243471225. Marrë më 25 prill 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Townsend Hoopes; Douglas Brinkley (1997). FDR and the Creation of the U.N. New Haven, Connecticut: Yale University Press. ISBN 978-0-300-06930-3. Marrë më 10 qershor 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]